T-2 bo SDH plačal 90 milijonov evrov, Telemach v prevzem T-2
Slovenski državni holding (SDH) in T-2 sta sklenila poravnavo v višini 90 milijonov evrov, s katero rešujeta dolgoletni sodni boj, dogovor pa Telemachu odpira vrata za prevzem T-2.
Deset let trajajoč spor med Slovenskim državnim holdingom (SDH) in T-2 glede poplačila dolga telekomunikacijskega operaterja do upravljalca državnega premoženja iz naslova posojil, ki jih je prvi pred leti prejel od državnih bank, se razpleta.
“Slovenski državni holding je danes uspešno zaključil večletna prizadevanja za izterjavo dolgov skupine T-2 s sklenitvijo poravnave v višini 90 milijonov evrov. Sklenjen dogovor med SDH, T-2 in Telemachom pomeni zaključek pogajanj in upravljavskih aktivnosti izterjave dolga, ki jih je SDH intenzivno izvajal od pripojitve DUTB z začetkom leta 2023, DUTB pa vse od leta 2014,” so sporočili iz SDH, ki ga vodi Žiga Debeljak.
Kot smo poročali, je SDH v preteklih mesecih navajal, da ima telekomunikacijski operater 120 milijonov evrov neplačanega dolga in da mu mora vrniti vsaj 65 milijonov evrov. Telekomunikacijski operater je na drugi strani trdil, da zaradi izvršilnih postopkov, ki še potekajo, dejanske višine dolga ni mogoče opredeliti. V poletnih pogajanjih pa so se očitno dogovorili, da T-2 vrne 90 milijonov evrov.
SDH bo danes prejel plačilo 37 milijonov evrov, preostalih 53 milijonov evrov, ki so po navedbah SDH “ustrezno obrestovani in zavarovani z nepogojno bančno garancijo”, pa bo državni holding prejel najpozneje do konca julija 2027.
Član uprave SDH Janez Tomšič je ob tem dejal, da “sklenjen dogovor o poravnavi predstavlja za SDH ekonomsko najboljšo rešitev, ki v primerjavi z drugimi scenariji izterjave dolga zagotavlja najvišje poplačilo terjatev do družb skupine T-2”.
Telemach v prevzem T-2
Iz Telemacha pa so sporočili, da so z lastnikom T-2, podjetjem Garnol v lasti Jurija Krča, podpisali pogodbo o nakupu poslovnih deležev v družbi T-2. S to bo Telemach, ki je tako kot N1 in Forbes Slovenija del skupine United, pridobil vsaj 98,06 odstotka poslovnega deleža T-2.
V prvi fazi bo Telemach pridobil 24,9 odstotka, po odobritvi pristojnih regulatorjev pa bo v skladu s podpisano pogodbo o nakupu poslovnih deležev pridobil najmanj 98,06 odstotka lastništva.
Preostala dva odstotka lastništva imata podjetji Gratel in Lokainvest. Prvo Krčevo podjetje je že v stečaju, tudi za drugega SDH predlaga enako pot.
V Telemachu so že junija sporočili, da bi ob prevzemu večinskega deleža zagotovili, da bo T-2 izpolnjeval svoje obveznosti – tudi do SDH. Pričakovati je torej, da bo T-2 zagotovil del denarja za poravnavo obveznosti do SDH.
Soglasje regulatorja
Telemach bo moral za prevzem pridobiti še soglasje varuha konkurence. Združeno podjetje bi – po podatkih Agencije za komunikacijska omrežja in storitve (Akos) iz prvega četrtletja letos – imelo 34,88-odstotni tržni delež naročnikov mobilne telefonije, 38,75-odstotnega v segmentu priključkov storitev IP televizije, 54,69-odstotni tržni delež priključkov fiksnega širokopasovnega dostopa do interneta in 62,6-odstotni tržni delež med operaterji, ki ponujajo storitve IP telefonije, po številu priključkov.