Kitajska vrača udarec Evropi: po svinjini pod lupo še mlečni izdelki
Kitajsko ministrstvo za trgovino bo uvedlo preiskavo subvencioniranja nekaterih evropskih mlečnih izdelkov. Ob tem naj bi preučili škodo, povzročeno domači industriji.
Peking bo pod drobnogled vzel subvencije EU za nekatere mlečne izdelke, ki so uvoženi na Kitajsko. Za ta korak se je odločil dan po tem, ko so v Bruslju predstavili nov predlog glede začasnih dodatnih carin za uvoz električnih avtomobilov iz Kitajske.
“Ministrstvo za trgovino je sklenilo z 21. avgustom uvesti preiskavo subvencioniranja nekaterih uvoženih mlečnih izdelkov s poreklom iz EU,” je po poročanju STA kitajsko ministrstvo zapisalo na svoji spletni stani. Preiskava bo zajemala uvožene mlečne izdelke – sveže sire, skuto, sir z modro plesnijo ter do določene mere tudi mleko in smetano, so pojasnili na ministrstvu.
Kot so navedli, so 29. julija od kitajskega združenja proizvajalcev mlečnih izdelkov prejeli vlogo za preiskavo subvencioniranja evropskih izdelkov, 14. avgusta pa so opravili posvetovanja z EU. Pod drobnogled bo vzela subvencijske sheme EU, izvedene v obdobju 12 mesecev do konca marca 2024. Ob tem naj bi preučila škodo, povzročeno domači industriji med začetkom leta 2020 in koncem marca letos.
Preiskava se bo osredotočila na glavne subvencijske stebre, vključno s skupno kmetijsko politiko ter nacionalnimi subvencijskimi načrti na Irskem, v Avstriji, Belgiji, Italiji, na Hrvaškem, Finskem, v Romuniji in na Češkem. Zaključena bo v letu dni, pri čemer se lahko “v posebnih okoliščinah” podaljša za šest mesecev, so dodali na kitajskem ministrstvu.
Kitajska preiskuje več trgovinskih praks EU
Peking je novico objavil dan zatem, ko je Evropska komisija predlagala rahlo znižanje dodatnih carin za uvoz električnih avtomobilov iz Kitajske, in sicer v višini do 36 odstotkov. Tem bi se kitajski proizvajalci lahko izognili le, če bo Peking ponudil alternativno rešitev, da kitajski proizvajalci zaradi državnih subvencij ne bi nepošteno spodkopavali evropskih tekmecev.
Preiskava mlečnih izdelkov je zadnja v nizu kitajskih preiskav trgovinskih praks EU – pretekli mesec so napovedali protidampinško preiskavo uvoza svinjine iz EU. Prav tako je Peking prejšnji mesec napovedal preiskavo praks EU glede tujih subvencij, potem ko je Bruselj glede državnih subvencij sprožil preiskavo več kitajskih transportnih podjetij in podjetij za zeleno energijo, še piše STA.