Forenziki, ki neusmiljeno razkrivajo poslovne goljufije – in dobro služijo

Posel Tilen Humar 16. avgusta, 2024 05.30
featured image

Hindenburg Research se specializira za forenzično raziskovanje bilanc in drugih računovodskih izkazov. Posebej poznan je po svojih ostrih poročilih, v katerih razkriva sume nepravilnosti, in s tem tudi zasluži.

16. avgusta, 2024 05.30

Lani so se forenziki analitske družbe Hindenburg Research postavili po robu indijskemu mogotcu Gautamu Adaniju, ki so ga osumili računovodskih goljufij in borznih manipulacij. Glavni očitek je bila množica navideznih podjetij, s katerimi se je Adanijev konglomerat izogibal indijski regulativi o lastništvu, obenem pa si umetno napihoval borzni tečaj.

Nov udarec Adaniju

Pred dnevi je šel Hindenburg še dlje, saj je v novo poročilo vpletel tudi predsednico indijskega tržnega regulatorja Madhabi Puri Buch, ki naj bi za offshore družbe vedela in imela v njih celo lastniški delež. Po poročanju Reutersa so Adanijeva podjetja po objavi najnovejših očitkov na borzi v enem dnevu izgubila več kot 13 milijard dolarjev (skoraj dvanajst milijard evrov), a so se tečaji nato spet dvignili.

Za Hindenburg razkrinkanje Adanijevih sumljivih poslov pomeni še eno zmago v nizu uspešnih kratkih prodaj (o tem več v nadaljevanju). Med drugim so se na njegovi muhi znašli še multimilijarder Carl Icahn, ena največjih ameriških športnih stavnic ter pisana paleta nekoliko (preveč) ambicioznih zagonskih podjetij.

Adani
V Hindenburgu so Gautamu Adaniju očitali množico navideznih podjetij, s katerimi se je izogibal indijski regulativi o lastništvu in si hkrati umetno napihoval borzni tečaj (Foto: PROFIMEDIA)

Naveličan običajnih analiz

Hindenburgovi začetki segajo v leto 2017, ko ga je v svojem stanovanju v New Yorku na noge postavil Nathan Anderson. Ta si je prej kruh služil kot poslovni analitik, a se mu je delo zdelo preveč preprosto. »Ugotovil sem, da delamo ogromno čisto običajnih analiz; velik poudarek je bil na skladnosti z ustaljenimi normami,« je leta 2020 v intervjuju za časnik Wall Street Journal svoje delo v korporativnem finančnem svetu opisal Anderson. Vseeno je finančni forenzik na svojem LinkedIn profilu dodal, da mu je izkušnja koristila, saj ga je naučila delovati in razmišljati pod hudim pritiskom.

Željan novih izzivov se je Anderson raje preusmeril v preiskovanje poslovnih prevar. Sprva je deloval samostojno in svoje ugotovitve pošiljal ameriškim nadzornim agencijam, ki žvižgačem za takšne storitve običajno ponudijo denarne nagrade.

Vzornik forenzik, ki je razkrinkal Madoffa

Prva odmevna tarča je bil sklad tveganega kapitala Platinum Partners, ki ga je Anderson skupaj s svojim vzornikom in občasnim partnerjem Harryem Markopolosom razkrinkal kot piramidno shemo, ki je svoje vlagatelje opeharila za okoli milijardo dolarjev (dobrih 910 milijonov evrov).

Anderson je pozneje dejal, da je bilo prav sodelovanje z njegovim idolom tisto, kar ga je prepričalo v nadaljnje raziskovanje in ustanovitev lastnega podjetja. Markopolos sicer velja za enega najznamenitejših svetovnih finančnih forenzikov, najbolj pa je poznan po razkritju borznega prevaranta Bernarda Madoffa, ki je za svojo investicijsko družbo skrival največjo Ponzijevo shemo v zgodovini. Po poročanju Forbsa je Madoff vlagatelje skupno ogoljufal za približno 65 milijard dolarjev (slabih 60 milijard evrov).

Želja po zaslužku…

Po podatkih LinkedIna ima Hindenburg Research danes približno deset zaposlenih, pri čemer pa informacije črpa tudi od zunanjih sodelavcev. Pri svojih raziskavah se podjetje ponavadi uporablja kombinacijo javnih in notranjih podatkov, na podlagi katere nato napravi temeljno analizo.

Družbina glavna dejavnost je skrbno prečesavanje računovodskih izkazov in drugih poslovnih poročil z namenom iskanja morebitnih kršitev, nepravilnosti ali izpustitve potencialno škodljivih podatkov. Če Hindenburg pri raziskovanju tarče zazna »umazano igro«, ugotovitve objavi v izjemno ostrih poročilih na svoji spletni strani.

Forbes Power Women's Summit, vstopnice

Še prej pa proti »obtožencu« odpre kratko pozicijo, to pomeni, da stavi na upad nasprotnikovega borznega tečaja. Pojasnimo, pri prodaji na kratko gre za zaslužek ob padcih cen delnic. Trgovec na kratko si delnice izposodi in jih nato proda na odprtem trgu po trenutni tržni ceni. Njegov cilj je v prihodnosti odkupiti te delnice po nižji ceni in jih nato vrniti posojevalcu. Sam pa zadrži razliko med višjo prodajno in nato nižjo nakupno ceno.

Po navedbah Bloomberga forenzično podjetje naložbene poteze vleče z lastnimi sredstvi, a je v preteklosti že sklenilo partnerstva z drugimi investicijskimi družbami.

in razkrivanju mahinacij

Poleg samega dobička Hindenburg žene tudi posebno poslanstvo. Anderson je svoje podjetje poimenoval po nesrečnem cepelinu, ki je leta 1937 zgorel in pogubil 35 življenj. »Sami vidimo Hindenburg kot utelešenje povsem preprečljive katastrofe. Na trgih iščemo človeške napake in jih želimo razkriti, preden privabijo še več nič hudega slutečih žrtev,« na spletni strani svoje simbolično ime razloži podjetje.

Po prstih jih dobijo milijarderji …

Hindenburg se pri izbiri nasprotnikov ne drži nazaj. V času prvega udarca boja z indijskim konglomeratom je bil ta ovrednoten na približno 218 milijard dolarjev (skoraj 200 milijard evrov), Adani pa je zasedal mesto tretjega najbogatejšega na svetu. Po navedbah Reutersa je Hindenburgov napad Adanijev imperij sprva olajšal za skoraj 150 milijard dolarjev, a se je nato pobral.

Dodatno se Hindenburg ne boji domače borbe. Maja lani je družba izzvala znamenitega ameriškega aktivističnega vlagatelja Carla Icahna, ki mu je očitala prenapihnjenosti borznega tečaja in prevelike zadolženosti. Dodaten strah med vlagatelji so zasejali z opazko, da Icahnove visoke dividende niso vzdržne. Bitko je dobil Hindenburg, saj se borzni tečaj Icahnovega holdinga po dobrem letu še zdaleč ni pobral. Po podatkih portala Yahoo Finance delnica družbe Icahn Enterprises trenutno kotira približno 68 odstotkov pod tečajem izpred napada.

Carl Icahn
Tarča Hindenburga je bil tudi vlagatelj Carl Icahn, očitali so mu prenapihnjenost borznega tečaja in preveliko zadolženost (Foto: PROFIMEDIA)

Nekoliko manj uspešni so bili forenziki v sporu z ameriško športno stavnico Draftkings. Tej je Hindenburg očital vezi z nezakonitim igralništvom ter organiziranim kriminalom, kar pa je družba odločno zanikala. Čeprav je Draftkingsov tečaj najprej nekoliko upadel, je podjetje danes vredno dobrih 15 milijard dolarjev (slabih 14 milijard evrov) in si skupaj s tekmecem FanDuel deli skoraj 60 odstotkov ameriškega spletnega igralništva, poroča televizijska hiša CNBC.

… in start upi

Med Hindenburgovimi tarčami so tudi manjši igralci. Junija 2022 je družba pod drobnogled vzela biotehnološko podjetje Enochian Biosciences, ki ga je vodil Serhat Gumrukcu. Po temeljitem pregledu direktorjeve zgodovine so forenziki Gumrukcuja obtožila ponarejanja zdravniške izkaznice in pretvarjanja, da je pravi doktor. Hindenburg je izsledil Gumrukcujevo preteklost in ugotovil, da se je ta v Turčiji preživljal kot čarovnik, nato pa je bil iz države izgnan zaradi zdravstvene prevare.

Še odmevnejši je bil Hindenburgov potop start upa Nikola, ki je obljubljala razvoj tovornjakov na električni in vodikov pogon. Velikopoteznim načrtom Nikola ni bil niti blizu. Najboljši dokaz prevare je bil posnetek tovornjaka, ki drvi po cesti, za katerega pa je pozneje izkazalo, da sploh nima lastnega pogona. Vozilo se je le kotalilo navzdol po klancu.