Katera podjetja so največji osmoljenci Trumpovih carin

Visoke carine za uvoz v ZDA, ki jih je sprejel Donald Trump, so v četrtek poslale borze globoko v rdeče, tehnološki velikani pa so skupaj izgubili tisoč milijard dolarjev vrednosti.
Ameriški predsednik Donald Trump je z uvedbo 10-odstotnih carin na skoraj ves uvoz v ZDA in višjimi stopnjami za nekatere države, vključno z EU, sprožil trgovinsko vojno in povzročil globoke padce borznih indeksov. Velike izgube so beležila tudi paradna ameriška podjetja, kot je Apple, ki se zanašajo na globalne dobavne verige in čim bolj prosto trgovino med državami.
V četrtek je osrednji ameriški indeks S&P 500 izgubil 4,84 odstotka, industrijski indeks Dow Jones je izgubil skoraj štiri odstotke, tehnološki Nasdaq 100 pa slabih šest odstotkov. Padli so tudi borzni tečaji v Aziji in Evropi, ki se nadaljujejo v petkovo trgovanje: tokijski Nikkei je danes izgubil 2,75 odstotka, hongkonški Hang Seng pa 1,51 odstotka, medtem ko je osrednji evropski indeks Eurostoxx 50 trgovanje otvoril s padcem za slab odstotek.
Za tri ameriške indekse je bil četrtkov padec največji dnevni padec od nastopa pandemije covida-19 v letu 2020. Če izvzamemo pandemsko leto, pa je bil včerajšnji dan najslabši za S&P 500 od leta 2011, piše Forbes.
Po podatkih analitične družbe FactSet je v četrtek največji padec med vsemi delnicami v indeksu S&P 500 beležila delnica izdelovalca računalniške opreme Dell Technologies, ki je izgubila kar 19 odstotkov. Po 18 odstotkov sta izgubila tudi ponudnik hrambe podatkov Western Digital in trgovec z zabavno elektroniko Best Buy. Carine namreč grozijo z višjimi stroški poslovanja tudi za velika potrošniška podjetja, ki pogosto proizvajajo v Aziji.
Tehnološke izgube
Kot kaže predstava Nasdaqa, so bile med največjimi poraženci tehnološke družbe. Delnice Appla, Amazona in Meta Platforms so upadle za devet odstotkov, Nvidie za osem odstotkov, Alphabeta za štiri odstotke, medtem ko je Tesla izgubila pet odstotkov. Najbolje se je odrezal Microsoft, katerega delnica je upadla le za dva odstotka.
Tako imenovanih “veličastnih sedem” delnic, ki so zaslužne za dobršen del ameriške gospodarske rasti zadnjih desetletij, je v četrtek skupaj izgubilo dobrih tisoč milijard dolarjev tržne vrednosti, od tega je 311 milijard dolarjev izgubil samo Apple. Tudi za Apple je bil četrtkov padec največji od marca 2020, ko je nastopila pandemija covida-19.
Kot je po poročanju Forbesa pojasnil analitik Barton Crockett, bi lahko stroški carin za Apple znašali 39,5 milijard dolarjev, kar bi oklestilo dobičke podetja za 32 odstotkov. Velik del Applove proizvodnje se namreč nahaja izven ZDA, medtem ko so ZDA za podjetje največji trg.

Trump neomajen
Indeks nihajnosti Vix, ki ga spremlja čikaška terminska borza (CBOE), je v četrtek poskočil za 35 odstotkov in dosegel najvišjo raven od lanskega avgusta. Obenem analitiki pri švicarski banki UBS menijo, da se verjetnost medvedjega trga, ki pomeni vsaj 20-odstotne padce borznih indeksov, veča.
Toda Trumpa borzna odprodaja ni pretirano ganila, saj je novinarjem v četrtek zagotovil, da bodo “trgi cveteli, delnice cvetele, država bo cvetela”. Kot je še dejal, se odziv na njegove ukrepe “odvija dobro”.