Kako največje naftno podjetje na svetu na veliko vlaga v zelene projekte

Posel Forbes 27. junija, 2024 05.14
featured image

Saudi Aramco z letnim prihodkom 489 milijard dolarjev vlaga v rešitve z ničelnimi izpusti, pri čemer še vedno načrpa 12 milijonov sodov nafte na dan.

27. junija, 2024 05.14

Amin Nasser, glavni izvršni direktor družbe Saudi Aramco, je letos izjavil, da doba fosilnih goriv še zdaleč ni končana. “Vrh obdobja nafte in plina verjetno ne bo nastopil še nekaj časa, kaj šele leta 2030,” je napovedal. “Opustiti bi morali fantazije o postopnem opuščanju nafte in plina in namesto tega ustrezno vlagati vanju.”

On lahko tako govori. Je vodja največjega naftnega podjetja na svetu (na letošnjem Forbesovem seznamu Global 2000 je na 3. mestu, kar je mesto nižje kot lani, vzrok pa so nižje cene nafte). Nasser nadzoruje proizvodnjo več kot 12 milijonov sodov nafte.

Aramco je takšen velikan, da sta njegova proizvodnja in 117 milijard dolarjev čistega dobička več kot trikrat tolikšna celo od ExxonMobila (na letošnjem seznamu Global 2000 je padel za šest mest, na 14. mesto). Chevron (22. mesto, padec za štiri mesta) je z 20 milijardami dolarjev dobička lani v primerjavi s tem videti kot palček. Aramco ne bo nikamor odšel. Z dokazanimi rezervami, ki presegajo 200 milijard sodov, lahko ohrani tak tempo še desetletja.

Ogromna poraba fosilnih goriv

Nasser je torej pristranski. Vendar je dejstvo, da se ne moti. Obnovljiva energija z ničelnimi izpusti ogljika je za zdaj le dodatek, ne pa prehod. Ob vsem neskončnem razpravljanju o prehodu z nafte, plina in premoga na druge energente je dejstvo, da svet še nikoli ni bil tako odvisen od virov energije, ki povzročajo emisije ogljika, kot je v tem trenutku.

“V resničnem svetu je sedanja strategija prehoda očitno neuspešna na večini področij,” dodaja Nasser. “Obnovljivih virov energije ni mogoče dovolj hitro razširiti, njihovi začetni stroški so previsoki in niso tako priročni.”

Kljub vsemu napredku pri postavljanju sončnih panelov je Kitajska lani še vedno pokurila rekordnih pet milijard ton premoga, kar je desetkrat toliko, kot znaša poraba premoga v ZDA. Električna vozila zdaj pomenijo 19 odstotkov svetovne prodaje avtomobilov, kljub temu pa svetovna poraba nafte še vedno presega sto milijonov sodov na dan.

Po mnenju Claudia Galimbertija, analitika svetovalne družbe Rystad Energy, povpraševanje po nafti ostaja trdno in se bo še naprej povečevalo, saj nizkoogljične alternative še niso dovolj razvite ali ekonomsko konkurenčne, da bi nadomestile naraščajoče povpraševanje na področju prevoza in industrijskih storitev.

Naftarjevi zeleni projekti

Zato vas bo morda presenetilo ironično dejstvo, da je Aramco že zdaj eden največjih svetovnih vlagateljev v prehod na nizkoogljično tehnologijo. Nasser je 10 odstotkov od 50 milijard dolarjev letne investicijske porabe družbe namenil obnovljivim virom energije in ustanovil oddelek Aramco New Energies. Letos so dokončali projekt sončnih elektrarn Sudair z zmogljivostjo 1,5 gigavata, prihodnje leto pa bodo dokončali še sončno polje Shuaibah z zmogljivostjo 2,7 gigavata.

Aramco obljublja, da bodo njegove sončne in vetrne elektrarne do leta 2030 dosegle zmogljivost 12 gigavatov. Trenutno se pogaja s španskim naftnim velikanom Repsolom za delež v njegovem podjetju za obnovljive vire energije, ki ga gradi na podlagi obstoječega skupnega podjetja za proizvodnjo brezogljičnega goriva za reaktivne motorje z uporabo zelenega vodika in zajetega ogljikovega dioksida.

V rafinerijskem kompleksu Jubail družbe Aramco gradijo sistem za zajemanje devet milijonov ton CO2 na leto. To bo dopolnilo obstoječi postopek, ki zajema izpuste ogljika iz tovarne etilenglikola in ga spreminja v nizkoogljični metanol.

Podvojitev naložbe za tvegani kapital

Če želi Aramco izpolniti Nasserjevo obljubo, da bo do leta 2035 zajel in iz okolja izločil 44 milijonov ton CO2 na leto, bo potreboval nekaj novih rešitev. Da bi jih našel, je več kot podvojil financiranje svojega podjetja tveganega kapitala Aramco Ventures, ki ima za naložbe na razpolago štiri milijarde dolarjev.

Med najobetavnejšimi je nova naložba v višini več deset milijonov dolarjev, ki jo je Aramco Ventures namenil zagonskemu podjetju Spiritus iz Nove Mehike. Soustanovitelja Spiritusa, Charles Cadieu in Matt Lee, ki sta izšla iz laboratorija Los Alamos National Lab, sta razvila novo tehnologijo, ki po njunih trditvah absorbira CO2 iz zraka. V nasprotju s konkurenčnimi tehnologijami za zajemanje CO2, ki za vsrkavanje zraka uporabljajo velikanske ventilatorje in kompresorje, Spiritusove naprave delujejo pasivno, tiho kot drevo.

Zakaj desetine milijonov za Spiritus

Bistvo Spiritusove tehnologije so kroglice v velikosti grenivke, izdelane iz sorbenta (absorbcijske snovi), ki selektivno zajame in zadrži molekule ogljikovega dioksida. Predstavljajte si penasto gobo, vendar z veliko bolj zapleteno strukturo z veliko več kotički in zavoji.

Cadieu je skrivnosten glede tega, iz česa natančno je sorbent izdelan in kako deluje, vendar opisuje, da deluje podobno kot mešički naših pljuč, ki zajemajo kisik. “Ali obstaja kaj boljšega kot pljuča sesalcev? Težko je premagati več sto milijonov let evolucije,” pravi. Sorbent, ki naj bi vseboval predvsem grafen (trdna snov, sestavljena iz čistega ogljika), se kemično poveže s CO2.

Aramco
Saudi Aramco je v zadnjih 12 mesecih ob 490 milijardah dolarjev prihodkov ustvaril 117 milijard dolarjev čistega dobička (Foto: PROFIMEDIA)

Spiritus bo snov proizvajal v tovarni v bližini Kansas Cityja, ima pa tudi že lokacijo v Wyomingu, kjer namerava postaviti strukture za namestitev kroglic sorbenta. Ko se kroglice nasičijo s CO2, jih poberejo in CO2 s posebnim postopkom izločijo ter nato prečrpajo v vrtine za dolgoročno skladiščenje globoko pod zemljo.

Cadieu vztraja, da bodo njihovi stroški precej nižji od sto dolarjev na tono CO2 in da bodo na prvi lokaciji v Wyomingu letno iz ozračja izločili dva milijona ton CO2. To bi bilo zelo donosno glede na davčno olajšavo v višini 180 dolarjev na tono, ki je v ZDA na voljo v okviru zakona za znižanje inflacije. Vodstvo družbe Aramco Ventures pravi, da namerava, potem ko Spiritus dokaže uspešnost svoje tehnologije, ta sistem namestiti v Savdski Arabiji.

Saudi Aramco je v zadnjih 12 mesecih ob 490 milijardah dolarjev prihodkov ustvaril 117 milijard dolarjev čistega dobička – več kot katerokoli drugo podjetje na Forbesovi lestvici Global 2000.

Velike naložbe tudi v fosilne projekte

Delnica družbe Aramco se prodaja le malo nad ceno, ki jo je imela ob prvi javni ponudbi leta 2019 in ob tržni kapitalizaciji 1,9 bilijona dolarjev. Savdska vlada ima še vedno v lasti več kot 90 odstotkov družbe, ta mesec pa je v sekundarni ponudbi manj kot odstotka delnic zbrala 12 milijard dolarjev. S skoraj sto milijardami dolarjev gotovine ob 77 milijardah dolarjev najetih posojil je bilanca stanja družbe Aramco trdnjava, ki Nasserju omogoča skoraj neomejene možnosti za nadaljnjo rast.

Velik del tega se bo zgodil znotraj bližnjevzhodne kraljevine. Naftna projekta Marjan in Berri bosta povečala proizvodno zmogljivost za več kot 250.000 sodov nafte na dan, novo napovedano plinsko polje Jafurah bo do leta 2030 zagotovilo pretok 5,7 milijarde kubičnih metrov na dan. Osem milijard dolarjev vredna širitev tovarne za predelavo zemeljskega plina Fadhili pa bo dodala še 4,2 milijarde kubičnih metrov na dan.

Na muhi BP

Aramco, ki je bil desetletja zaprt v svoje okvire, si zdaj želi diverzifikacije na svetovni ravni. V petrokemično tovarno na Kitajskem vlaga šest milijard dolarjev, kupil je 40 odstotkov družbe Gas & Oil Pakistan. Za 370 milijonov dolarjev je kupil čilsko verigo bencinskih črpalk Esmax in prevzel delež v avstralski družbi MidOcean Energy, ki deluje na področju infrastrukture za utekočinjeni zemeljski plin.

Slišati je, da si Nasser želi še več poslov, zlasti takih, ki bi lahko pomagali izpolniti obljubo Aramca o ničelnih emisijah ogljika do leta 2050. Razumna tarča bi lahko bila britanska družba BP (tržna vrednost 100 milijard dolarjev), ki pa je bila preveč zaposlena s premeščanjem svojih vodilnih kadrov, da bi se pridružila trenutnemu valu združitev in prevzemov velikih naftnih družb. BP je na letošnji lestvici Global 2000 zdrsnil za 19 mest, na 47. mesto.

BP ima seveda po vsem svetu razpršene naftne in plinske zmogljivosti, a bi Nasserja morda utegnila bolj zanimati nedavno konsolidirana enota za obnovljive vire LightsourceBP, ki se lahko pohvali s pripravljenimi projekti vetrnih in sončnih elektrarn s skupno zmogljivostjo 60 gigavatov. To bi lahko bilo zelo prikladno za postopno ozelenitev Saudi Aramca.

Avtor članka je Christopher Helman.