Kako gre velikemu izvozniku, ki mu je lani poplavilo proizvodnjo

Posel Andreja Lončar 21. septembra, 2024 10.09 > 21. septembra, 2024 10.14
featured image

Podjetju BSH Hišni aparati je prodaja lani usahnila za dobro četrtino, predvsem zaradi avgustovskih poplav, ko jim je zalilo obrat v Nazarjah. Včeraj je predstavnike nemškega lastnika sprejel predsednik vlade Robert Golob.

21. septembra, 2024 10.09 > 21. septembra, 2024 10.14

Podjetje BSH Hišni aparati iz Nazarij, ki je največji proizvajalec gospodinjskih aparatov v Evropi in zaposluje okoli 1.400 ljudi, je bilo med najbolj prizadetimi v poplavah avgusta lani.

V proizvodnji, kjer proizvajajo aparate za pripravo hrane in napitkov, so imeli dva metra vode. Za zagon prvih linij so potrebovali mesec dni, do konca prvega letošnjega četrtletja pa se je delo vrnilo na stare tirnice. Škodo so ocenili na okoli 100 milijonov evrov.

Poplave na lokaciji BSH v Nazarjah:

Poplave odplaknile tretjino proizvodnje

Podjetje pa v letnem poročilu razkriva, da je lani po poplavah prodaja upadla za tretjino. Slovensko podjetje poleg Slovenije skrbi še za prodajo na trgih Bosne in Hercegovine, Črne gore, Makedonije, Kosova in Albanije.

Kljub temu da njihov osrednji logistični center ni bil poškodovan in so lahko že nekaj dni po poplavah dobavljali kupcem, je motnje seveda povzročala ustavitev proizvodnje.

V celem letu so tako proizvedli za tretjino manj aparatov, skupno okrog 4,3 milijona, in ustvarili 361 milijonov evrov prihodkov, kar je za približno četrtino manj kot v 2022 (501 milijon evrov). V podjetju sicer pravijo, da so že v prvi polovici leta imeli nekaj upada zaradi manjšega povpraševanja. Pod črto so imeli lani 9,4 milijona evrov čistega dobička (v 2022 dobrih 11 milijonov evrov).

Podrobnejši podatki kažejo, da je bila prodaja na slovenskem trgu zelo podobna kot v 2022, prodaja na balkanskih trgih celo nekaj večja, zaradi manjše proizvodnje pa se je zmanjšala prodaja na trgih EU.

BSH je imel proizvodnjo zavarovano in je že lani od zavarovalnice prejel 58 milijonov evrov, še 38,6 milijona evrov pa letos.

Se je pa sodeč po podatkih v letnem poročilu zmanjšalo število zaposlenih, in sicer s 1.669 konec leta 2022 na 1.384 konec lanskega leta. Število vključuje tudi najete delavce.

Robert Golob, Matthias Metz, BSH
Lastniki BSH, ki si želijo selitve na novo lokacijo na poplavno varnem območju v bližini sedanje tovarne, so včeraj sestankovali s predsednikom vlade Robertom Golobom (Foto: Vlada RS)

"Z lastno opremo in stroji so pomagali"

V podjetju so po navedbah v letnem poročilu z doseženim zadovoljni, ob tem pa izpostavljajo tudi prizadevnost zaposlenih. "Z lastno opremo in stroji so nesebično pomagali pri čiščenju in obnovi tovarne od prvega dne, vsak dan, tudi ob prostih dnevih. Z izjemnimi napori smo po enem mesecu znova vzpostavili proizvodnjo in zagotovili varno delovno okolje ter zahtevano kakovost proizvedenih aparatov."

Spomnimo, da so po poplavah proizvodnjo pomagali čistiti tudi vodilni managerji nemškega lastnika tovarne v Nazarjah.

Želijo papirje za novogradnjo

Vse od poplav se podjetje z občino Nazarje in državo dogovarja za selitev na novo lokacijo v neposredni bližini obstoječe. “Mi smo v preteklosti že želeli graditi drugod, a nismo dobili dovoljenj. Računamo, da bo višina škode zdaj prevladala in bo država imela več posluha. Če ne bo primerne lokacije, jo bo lastnik iskal zunaj meja Slovenije,” nam je septembra lani dejal direktor BSH Boštjan Gorjup, ki je letos sicer odstopil. V vodstvu ga je nadomestila Alenka Herbst.

Konec januarja je bil Gorjup tudi na ministrstvu za naravne vire in prostor, kjer se je zavzemal za to, da bi zemljišča za novo tovarno vključili v občinski podrobni prostorski načrt (OPPN) za obnovo.

Zemljišče, kjer bi BSH gradil, je namreč še vedno kategorizirano kot kmetijsko, zato se v podjetju in na občini zavzemajo za čimprejšnjo spremembo občinskega podrobnega prostorskega načrta. Potrebne dokumente bi radi imeli že do konca leta, da bi lahko začeli pripravljati tudi dokumentacijo za gradbeno dovoljenje, so nedavno povedali za STA.

Včeraj je nemško vodstvo skupine BSH sestankovalo s predsednikom vlade Robertom Golobom. S predsednikom uprave skupine BSH Matthiasom Metzem in njegovo ekipo so po navedbah v vladnem sporočilu med drugim govorili "o izzivih na področju zaposlovanja, o konkurenčnosti evropskega trga in prihodnosti poslovanja v Sloveniji".

Cilj BSH je, da se preselijo do leta 2026, podjetje še navaja v letnem poročilu.