Izračun: za toliko bi se ob novih carinah podražil iPhone v ZDA

Med Applovimi izdelki bi se lahko najbolj podražili iPhoni in pametne ure Apple Watch, in sicer za 43 odstotkov, so izračunali analitiki.
Obsežne carine za države, ki jih je v sredo napovedal ameriški predsednik Donald Trump, bi lahko močno podražile uvožene izdelke, piše Reuters. Med njimi so tudi mobilni telefoni iPhone znamke Apple, ki jih v ZDA uporablja skoraj polovica vseh uporabnikov mobilnih telefonov.
Večina iPhonov je namreč še vedno izdelanih na Kitajskem, za katero je Trumpova administracija določila 34-odstotne carine, a bodo te ob že prej povišanih 20-odstotnih carinah tako skupaj znašale vsaj 54 odstotkov.
Apple je sicer del proizvodnje preselil v Vietnam in Indijo, a s tem se carinam ne bo izognil. Z Vietnamom ne bo Apple nič kaj na boljšem, saj je Trump za uvoz iz te države določil 46-odstotne carine, blago iz Indije pa bo ocarinjeno s 26-odstotno stopnjo.
Sredi februarja je tehnološki velikan zato že napovedal, da bo v prihodnjih štirih letih vložil 500 milijard dolarjev v širitev proizvodnih obratov v ZDA.
Apple se je v četrtek vpisal kot eden največjih poražencev Wall Streeta, saj so njegove delnice padle za več kot devet odstotkov in zabeležile najslabši dan po marcu 2020.
Za koliko bi se povišale cene Applovih izdelkov
Analitiki so za Reuters povedali, da bi cene Applovih izdelkov lahko poskočile za od 30 do 40 odstotkov, če se tehnološki velikan odloči, da bo stroške carin prenesel na kupce. Mnoga podjetja so namreč zdaj postavljena pred dilemo, ali naj dodatne stroške absorbirajo ali jih prenesejo na potrošnike.
Borznoposredniška družba Rosenblatt Securities je za Reuters navedla, da bi moral Apple za 43 odstotkov zvišati ceno iPhona, da bi pokril carine.
Model iPhone 16, katerega cena se v ZDA začne pri 799 dolarjih, bi tako lahko stal 1.142 dolarjev. Cena dražjega modela iPhone 16 Pro Max, ki trenutno stane 1.599 dolarjev, bi lahko dosegla skoraj 2.300 dolarjev, so izračunali analitiki Rosenblatt Securities. Model iPhone 16e, najcenejši v seriji, ki stane 599 dolarjev, pa bi se lahko podražil na 856 dolarjev.
Prav tako bi se lahko povišale cene drugih Applovih naprav – pametne ure Apple Watch bi se prav tako podražile za 43 odstotkov, iPad za 42 odstotkov, cene računalnikov Mac in slušalk Airpod pa za 39 odstotkov.
Analitiki sicer pričakujejo, da bo Apple vsaj do jeseni, ko naj bi na trg postavil novi iPhone 17, zadržal kakršnekoli večje podražitve telefonov, saj tako tudi običajno ravna z načrtovanimi podražitvami.
Si lahko Apple zagotovi oprostitev od carin?
V prvem Trumpovem mandatu, ko je predsednik prav tako uvedel carine na širok nabor kitajskega blaga, si je Apple za več izdelkov zagotovil izjeme ali oprostitve carin. Tokrat Trumpova administracija še ni odobrila nobene izjeme za posamezno podjetje. “Celotna zadeva s carinami za Kitajsko se zdaj odvija v popolnem nasprotju z našimi pričakovanji, da bo ameriška ikona Apple tako kot zadnjič obravnavana z otroškimi rokavicami,” je zapis Bartona Crocketta, analitika Rosenblatt Securities povzel Reuters.
Kot je dodal, bi nove carine Apple lahko stale do 40 milijard dolarjev, a pogajanja med tehnološkim velikanom in Belo hišo niso izključena. “Težko si predstavljamo, da bi Trump zrušil ameriško ikono,” je za Reuters še povedal Crockett.
Apple letno proda več kot 220 milijonov telefonov iPhone, njegovi največji trgi pa so ZDA, Kitajska in Evropa. Prodaja iPhonov na večjih trgih podjetja je v zadnjem času slaba, nove funkcije umetne inteligence Apple Intelligence očitno niso navdušile potrošnikov. Stagnacija povpraševanja bi lahko dodatno obremenila dobiček družbe Apple, zlasti če se bodo stroški povečali zaradi carin.
To bi lahko bila voda na mlin južnokorejskemu konkurentu Samsung Electronics, saj bo ta izpostavljen veliko nižjim carinam kot kitajski izvozniki, še piše Reuters. Za Južno Korejo je Trump določil 25-odstotne carine.