Imeli so jih za frankensteinovsko pošast s čudaškim šefom, danes je vse drugače

Posel Forbes 16. oktobra, 2024 05.15
featured image

Alex Karp se je na Forbesov seznam najbogatejših Američanov uvrstil prvič, in sicer po zaslugi izjemno uspešnega leta njegovega podjetja za programsko opremo za zbiranje in analizo podatkov Palantir.

16. oktobra, 2024 05.15

V uradnem posnetku, ki so ga prejšnji mesec objavili na Palantirjevem kanalu YouTube, glavni direktor Alex Karp teče po gozdu v kolesarskih kratkih hlačah, v rokah drži živo rožnato palico, na majici pa ima pripet mikrofon.

Sedeminpetdesetletni Karp prekine tek in reče: “Ljudje ne razumejo povsem, kako smo lahko obrnili stikalo in iz firme, za katero so profesionalni menedžerji in nekateri analitiki mislili, da je frankensteinovska pošast s čudaškim vodjo, postali dinamično, očitno dobičkonosno podjetje, vredno uvrstitve na seznam S&P 500. To smo naredili po svoje. Uporniki so zmagali.”

Karp je zagotovo zmagal. Palantir izdeluje programsko opremo za pomoč drugim podjetjem pri zbiranju, upravljanju in analiziranju podatkov. Sprva so bile stranke tajne vladne agencije, kot je Cia, zdaj pa tudi za komercialne stranke iz različnih panog.

V enem letu od debele izgube do mastnega dobička

Podjetje je imelo izjemno uspešno leto. Letni prihodki so se v zadnjem letu povečali za več kot 20 odstotkov, na 2,5 milijarde dolarjev, poleg tega je obrnilo stikalo dobičkonosnosti – od čiste izgube 50 milijonov dolarjev junija 2023 do čistega dobička 400 milijonov dolarjev leto pozneje. Rekordno leto se je zaključilo s septembrsko uvrstitvijo med podjetja, ki sestavljajo indeks S&P 500.

Rast podjetja je deloma posledica tega, da so številni njegovi izdelki podatkovne programske opreme sovpadli z valom navdušenja nad umetno inteligenco. “Palantir že 20 let gradi tehnologijo, ki je odličen način za operacionalizacijo umetne inteligence,” pravi analitičarka oddelka za investicijsko bančništvo pri Bank of America Mariana Pérez Mora in poudarja, da je Palantir to uspešno počel za velike in kompleksne organizacije, kot so vlade. “Umetna inteligenca je bila zanj velik katalizator.”

Ustanovitelj med najbogatejše …

Zato ne preseneča, da je vrednost njegovih delnic v zadnjem letu poskočila za 134 odstotkov in da je Palantirjeva delnica najdražja v indeksu S&P glede na večkratnik prihodkov – dražja celo od delnice slavnega izdelovalca čipov Nvidie. Meteorski vzpon Palantirja je Karpu prvič prinesel mesto na Forbesovem seznamu 400 najbogatejših Američanov, saj je njegovo premoženje ocenjeno na 3,6 milijarde dolarjev, in sicer zahvaljujoč lastniškemu deležu v Palantirju in približno milijardi dolarjev gotovine iz prodaje delnic na dan 1. septembra, ko je Forbes zaključil ocene neto premoženja za svoj seznam.

Karp, filozof, ki je postal podjetnik, svoj uspeh in uspeh svojega podjetja pripisuje veri v “produkcijo resnice”. V elektronskem sporočilu za Forbes je napisal, da Palantirjeva programska oprema zagotavlja en sam vir resnice – pogled na celotno bit podjetja in na to, kako so vsi njegovi ljudje, sredstva in dejanja povezani drug z drugim.

delničarji navdušeni

Dodaja, da ima Palantir še veliko prostora za rast. “Soočamo se z vse večjim svetovnim neredom. Podjetje smo ustanovili in svoje izdelke zasnovali za boj proti neurejenemu svetu in menimo, da smo ustvarjeni za ta trenutek. Smo šele na začetku.”

Z delnicami Palantirja trgujejo ob precej višjem vrednotenju glede na njegove finančne rezultate, kot je to pri največjih tehnoloških in svetovalnih podjetjih, s katerimi tekmuje, deloma tudi zaradi zveste vojske malih delničarjev. Po večkratniku prihodkov je dražji kot katerokoli drugo podjetje v skupini S&P 500. Večkratniki temeljijo na zaključnih cenah 30. septembra in finančnih podatkih za poslovno leto, ki se konča junija 2024.

Filozof gre v tehnološke vode

Karp se je rodil v New Yorku, odraščal pa v okolici Filadelfije. Oče je bil pediater, mama umetnica, zato se je vedno ponašal s tem, da se ne more uvrstiti v noben okvir. Dodiplomski študij je opravil na Haverfordu, študiral pravo na Stanfordu, kjer je spoznal soustanovitelja družbe Palantir in tudi člana Forbesovega seznama 400 najbogatejših Američanov Petra Thiela. Nato je doktoriral iz neoklasične družbene teorije na Goethejevi univerzi v Frankfurtu, kjer je napisal disertacijo o vlogi agresije pri družbeni integraciji.

Presenetljivo za nekoga, ki je pravkar doktoriral iz filozofije in ni imel tehnološkega predznanja, je leta 2003 skupaj s Thielom, diplomantoma računalništva na Stanfordu Stephenom Cohenom in Joejem Lonsdalom ter nekdanjim inženirjem pri PayPalu Nathanom Gettingsom soustanovil podjetje Palantir.

Podpora ameriški obrambi

Njegovo poslanstvo je bilo pomagati obveščevalnim agencijam pri varni in odgovorni uporabi njihovih podatkov. Palantir ima tudi jasno izraženo poslanstvo podpore zahodnim vrednotam in ameriški obrambi, o čemer Karp zelo odkrito govori. “Brez zadržkov stojimo ob strani Ameriki in njenim zaveznikom,” je zapisal v elektronskem sporočilu Forbesu in poudaril izključno zavezanost “uspehu naših partnerjev v poslu in na bojišču”.

Prvi financer in stranka podjetja je bila Cia, Palantir pa je do leta 2010, ko je prva komercialna stranka postala družba JPMorgan, deloval predvsem v okolju obveščevalnih služb. Z leti se je podjetje še naprej osredotočalo na zelo velike naročnike in jih ima danes približno 600.

Le malo analitikov bi delnico kupilo

Prihodki Palantirja rastejo za več kot 20 odstotkov na leto, pri čemer prihodki od vladnih naročnikov vsako leto pomenijo nekaj več kot polovico vseh prihodkov. Čeprav se na državne razpise prijavlja več konkurentov, Palantir po besedah analitičarke Mariane Pérez Mora še vedno dobiva naročila brez konkurence.

“Zelo malo podjetij ima več kot 25-odstotno rast in več kot 25-odstotne marže,” pravi Gil Luria, analitik podjetja D.A. Davidson. “Zaradi tega je Palantir nekaj posebnega.”

Pa bi moral biti tudi tako drag, saj je njegova tržna vrednost 36-krat višja od njegovih letnih prihodkov? Analitiki niso tako prepričani. Le pet od 20 analitikov, ki pokrivajo podjetje Palantir, mu daje oceno “kupi”, preostali pa so razdeljeni med oceni “drži” in “prodaj”.

Brian Gesuale, analitik družbe za finančne storitve Raymond James, je v začetku prejšnjega tedna znižal svojo oceno s “kupi” na “drži” in v obvestilu vlagateljem zapisal, da mora Palantir z rastjo doseči svoje visoko vrednotenje.

Kljub temu Pérez Mora ostaja optimistična in pravi, da nekateri analitiki na Palantir preveč gledajo kot na podjetje za programsko opremo in ne kot na izvajalca za obrambno industrijo. Sama podjetje ocenjuje na podlagi prostega denarnega toka in ne na podlagi obsega prodaje. Pravi, da na podlagi njenih napovedi za prihodnji prosti denarni tok postane vrednotenje Palantirja veliko bolj razumno in primerljivo z vrednotenjem njegovih konkurentov.

Alex Karp
Alex Karp je študiral pravo na Stanfordu, kjer je spoznal soustanovitelja družbe Palantir Petra Thiela (Foto: PROFIMEDIA)

Vzporednica s Teslo

Čeprav je Palantir dobil ime po neuničljivi kristalni krogli iz Gospodarja prstanov, seveda nihče ne ve, ali bo cena delnice še naprej rasla. Karp in soustanovitelj podjetja Thiel, ki je letos bogatejši za 3,3 milijarde dolarjev, predvsem zaradi svojega deleža v Palantirju, sta se odrekla delu delnic. Od 1. januarja je Karp prodal za več kot 300 milijonov dolarjev (pred obdavčitvijo) delnic Palantirja, Thiel pa za več kot milijardo dolarjev.

Gil Luria je potegnil vzporednico med Palantirjem in Teslo ter njenim šefom Elonom Muskom, ko je proizvajalec električnih vozil leta 2021 dosegel najvišjo vrednost v zgodovini. “Z delnicami Tesle se je zelo dolgo trgovalo precej nad vsemi vrednotenji ali primerljivimi metrikami, na katere bi lahko pokazali. Razlog za to je bil, da so bili ljudje resnično navdušeni nad njenim poslanstvom in obeti.” (Danes je cena delnic Tesle 40 odstotkov pod najvišjo vrednostjo iz leta 2021.)

Polovica prihodkov od ameriške vojske

Po mnenju Marianne Pérez Mora in Gila Lurie ima Palantir zaradi Karpovega vodenja, osredotočenega na poslanstvo, da podpira zahodne vrednote in pomaga Ameriki pri obrambi, ki danes temelji na informacijah, edinstveno vrednost in je manj občutljivo na finančne tokove. Zavedati se je treba, da približno polovica njegovih prihodkov prihaja iz pogodb z ameriško vojsko.

In čeprav kult osebnosti okoli njega in družbe Palantir še ni tako velik kot kult okoli najbogatejšega človeka na svetu Elona Muska, pa pomaga ohranjati visoko vrednost delnice Palantirja in Karpa še bolj potiska v središče pozornosti.

Glede tega je leta 2013 za Forbes povedal: “Ena od stvari, ki mi ni všeč in me močno ovira, je, da izgubljam možnost biti popolnoma anonimen.”

Avtorica članka je Phoebe Liu.

Kako vam je všeč N1? Kaj bi izboljšali? 

Dragi bralci in bralke, pomagajte nam izboljšati N1. Kaj pogrešate, kaj vam je všeč, česa ne marate? Pripravili smo kratko anketo o zadovoljstvu bralcev, reševanje traja približno pet minut, anketa pa je anonimna. Povezava do ankete: https://n1slovenija.1ka.si/raziskava-branosti