Hrvaško ustavno sodišče zavrnilo tožbo nekdanjega lastnika Agrokorja

Posel Forbes Slovenija 13. novembra, 2024 11.42
featured image

Ivica Todorić je zaradi načina, na katerega je izgubil Agrokor, na ustavno sodišče leta 2018 vložil tožbo. Sodišče je po šestih letih njegovo tožbo zavrnilo.

13. novembra, 2024 11.42

Ustavno sodišče je zavrnilo tožbo nekdanjega lastnika Agrokorja Ivice Todorića, s katero je ta pred šestimi leti zahteval, da se postopek izredne uprave Agrokorja razglasi za neustaven. Todorić je med drugim navajal, da mu je bila kršena pravica do pravičnega sojenja, poroča STA.

Za Agrokor, ki je bil v lasti Todorića, je hrvaška vlada, potem ko se je koncern zaradi hude prezadolženosti znašel pred propadom, sprejela zakon o izredni upravi v sistemsko pomembnih podjetjih, znan kot lex Agrokor. Postopek izredne uprave nad prezadolženim hrvaškim koncernom Agrokor se je začel aprila 2017 in se je končal leta 2022. V tem času je na pogorišču Agrokorja nastala skupina Fortenova z novimi lastniki.

Todorićeva ustavna tožba iz leta 2018 se je nanašala na odločitev visokega trgovinskega sodišča, ki je potrjeval poravnavo med upniki v postopku izredne uprave nad družbo Agrokor. Todorić je kršitev pravice do poštenega sojenja v ustavni tožbi utemeljeval s trditvijo, da mu v postopku izredne uprave kot večinskemu delničarju in dejanskemu lastniku dolžnika v postopku izredne uprave ni bila dana možnost razprave, to pa mu je onemogočilo dostop do sodišča. V tožbi je trdil tudi, da je bila kršena njegova lastninska pravica.

Ustavno sodišče: Lex Agrokor je bil zakonit

Ustavno sodišče se je v odločbi iz 26. septembra, ki jo je objavilo v torek, sklicevalo na eno od svojih prejšnjih razsodb, v kateri je ugotovilo, da je t. i. lex Agrokor zakonit in skladen z ustavo, poroča STA. Poudarilo je tudi, da je prav Todorićeva uprava leta 2017 sprejela odločitev o začetku postopka izredne uprave nad Agrokorjem.

“Postopka izredne uprave sploh ne bi uvedli, če se ne bi tako odločila takratna uprava Agrokorja in s tem soglašala s pravnimi posledicami, ki bodo za koncern Agrokor nastopile zaradi uvedbe postopka izredne uprave,” med drugim piše v odločbi.

Koncern Agrokor je leta 2017 zaposloval več kot 50.000 ljudi na območju jugovzhodne Evrope, njegov propad pa bi zaradi povezanosti z na tisoče podjetji negativno vplival na gospodarstva Hrvaške in vseh držav v regiji. Postopek izredne uprave je zajel 77 Agrokorjevih družb. Celotni dolg družbe je takrat znašal 56 milijard kun oziroma približno 7,5 milijarde evrov ob 30-kratniku razmerja med dolgom in dobičkom iz poslovanja, na računih družb pa je bilo le šest kun ali manj kot evro.

Na županijskem sodišču v Zagrebu sicer še vedno poteka sojenje proti Todoriću v primeru, znanem pod imenom Veliki Agrokor. Tožilstvo Todorića in 14 drugih oseb obtožuje za vrsto finančnih malverzacij, s katerimi naj bi Agrokor oškodovali za 160 milijonov evrov, Todorić pa naj bi si prilastil premoženjsko korist v vrednosti 122,5 milijona evrov, še piše STA.