Gorenje močno povečalo prihodke in dobiček, v razvoj petino več denarja
Družba Gorenje je lani povečala svoje prihodke, dobiček pa je bil za skoraj šestkrat višji. Najvišjo rast so dosegli na trgih Zahodne Evrope.
Družba Gorenje gospodinjski aparati je lani ustvarila 2,53 milijarde evrov čistih prihodkov od prodaje, kar je 15,6 odstotka več kot v 2022, je poročala STA. Lanski čisti dobiček družbe Gorenje, ki jo je pred šestimi leti prevzel kitajski Hisense, je dosegel 21 milijonov evrov in bil za skoraj šestkrat višji kot leto prej (3,7 milijona evrov).
Kot je vodstvo Gorenja zapisalo v poročilu, objavljenem na spletnih straneh Ajpesa, so na višje prihodke vplivali večja ekonomija obsega, višja produktivnost, boljše upravljanje stroškov ter bolj ugodna struktura izdelkov.
Več kot polovica prihodkov v Zahodni Evropi
Glede na zemljepisna območja je osrednje proizvodno podjetje znotraj skupine Hisense Europe največjo rast doseglo na trgih Zahodne Evrope, kjer so lanski prihodki glede na leto 2022 porasli za 21,8 odstotka, na 1,32 milijarde evrov, kar v strukturi prihodkov predstavlja 52,3-odstotni delež.
Na trgih Vzhodne Evrope so glede na leto 2022 povečali prihodke od prodaje za 13 odstotkov na 1,08 milijarde evrov, kar zaleže za 42,6 odstotka vseh prihodkov. V strukturi prihodkov se je delež Zahodne Evrope povečal za 2,7 odstotne točke, Vzhodne Evrope pa znižal za eno odstotno točko.
Gorenje, ki ima proizvodne lokacije v Sloveniji, Valjevu v Srbiji in v Marianskih Udolah na Češkem, je lani znižalo stroške dela za skoraj štiri odstotke na 96,3 milijona evrov. Konec leta 2023 je imela družba 2899 zaposlenih, kar je bilo 3,5 odstotka manj kot leto prej.
Največ so vložili v nove stroje in objekte
Lani je Gorenje investiralo 34,4 milijona evrov, od tega je bilo 59,1 odstotka naložb v opredmetena osnovna sredstva, torej nove stroje in objekte. Podjetje je ob tem še naprej vlagalo v raziskave in razvoj, da bi izboljšalo konkurenčnost izdelkov, ki je temelj za rast in strukturo izboljšanja prodaje.
V Gorenju razvijajo hladilno-zamrzovalne aparate, pralne in sušilne stroje ter večino kuhalnih aparatov. V Velenju izdelujejo tudi televizorje Hisense. Prav tako imajo med drugim tudi skupne oddelke, kot so raziskave in razvoj elektronike, predrazvoj, laboratorij za certificiranje ter inovacijski center.
Osrednja proizvodna in razvojna lokacija
Omenjeni inovacijski center v Velenju je podjetje odprlo februarja lani. Razvoj tehnologije in aparatov tako poteka v Velenju, ne glede na to, kje bo potekala proizvodnja posameznih aparatov in kateremu trgu bodo namenjeni.
S tem skupina Hisense s sedežem na Kitajskem, kot poudarjajo v Gorenju, še krepi pomembnost Slovenije kot svoje osrednje evropske proizvodne in razvojne lokacije, to pa prinaša tudi nove investicije in delovna mesta. V ureditev inovacijskega centra je bilo vloženo več kot dva milijona evrov in za vlaganja v raziskave in razvoj okrog 45 milijonov evrov ali skoraj 20 odstotkov več kot leta 2022.
Naložba v nov inovacijski center je del večjega projekta investicij v nove generacije gospodinjskih aparatov, ki bo trajal do novembra letos. Družba bo vanj vložila okrog 39 milijonov evrov. V okviru državnega sofinanciranja na podlagi zakona o spodbujanju investicij bo družba pridobila nekaj več kot devet milijonov evrov, še piše STA.