Francoski igričar v težavah sprejel roko Kitajcev: slavne igre dobivajo nov dom

Posel Forbes Slovenija 28. marca, 2025 12.20
featured image

Nova podružnica Ubisofta, ki bo v četrtinski lasti Tencenta, naj bi bila ovrednotena na štiri milijarde evrov, ustanovili pa jo bodo predvidoma konec leta.

28. marca, 2025 12.20

Kitajski tehnološki velikan Tencent je pripravljen vložiti dodatnih 1,25 milijarde dolarjev v francoskega razvijalca videoiger Ubisoft, v katerem že ima nekaj manj kot desetodstotni delež. Ustanovili bodo novo podjetje, v katerem bo Tencent 25-odstotni lastnik, poroča STA.

Na novo podružnico, ki naj bi bila ovrednotena na okoli štiri milijarde evrov, ustanovili pa naj bi jo do konca leta, bodo predvidoma prenesli družbine najbolj popularne igre, kot so Assassin’s Creed, Far Cry in Tom Clancy’s Rainbow Six.

Med pogoji je, da bo vsaj prvi dve leti novo podjetje ostalo v večinski lasti Ubisofta. Tencent svojega deleža v matičnem Ubisoftu, kamor je lastniško vstopil leta 2022, ne sme povečati pred letom 2030. Ustanovitelji, družina Guillemot, imajo okoli 15-odstotni lastniški delež.

Novo poglavje za francoskega igričarja?

Glavni izvršni direktor Yves Guillemot je dogovor o novem skupnem podjetju označil za novo poglavje v Ubisoftovi zgodovini. Francoska družba se je lani soočala s precejšnjimi težavami, potem ko so nekatere igre, za katere se je pričakovalo, da bodo uspešnica, razočarale in se je cena delnice družbe precej znižala, navaja STA.

Družba je v iskanju rešitev prejela več nezavezujočih ponudb glede različnih možnosti, na koncu pa so se direktorji odločili za ustanovitev podružnice, v kateri bo Ubisoft ohranil kontrolo, družba pa bo imela možnost v prihodnjih letih ustvariti velike blagovne znamke, vredne več milijard dolarjev, je povedal glavni finančnik Frederick Duquet.

Odpuščanja in zapiranje studiev

Ubisoft po svetu zaposluje okoli 18.000 ljudi, od tega 4000 v Franciji. Kljub temu da je igra Assassin’s Creed Shadows od izida 20. marca pritegnila tri milijone igralcev in je tako prekinila slab niz izdaj, bo družba izvedla načrtovani načrt zmanjševanja stroškov, v okviru katerega je že zaprla studie zunaj Francije in ukinila okoli 2.000 delovnih mest, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

Tencent, ki ima med drugim v lasti na Kitajskem priljubljeno aplikacijo za komuniciranje WeChat, je močno prisoten na področju videoiger, storitev v oblaku in pretočnih storitev. Njegova igra Honor of Kings se lahko pohvali s 100 milijoni igralcev, investira pa tudi v razvijalce iger v tujini. Tako je med drugim leta 2011 prevzela večinski delež ameriške družbe Riot Games, ki izdaja igro League of Legends, leta 2016 pa je kupila družbo Supercell, ki je razvila igro Clash of Clans, še poroča STA.

POGLEJTE ŠE PODKAST S SUZANO LOVEC: “Tokratni izbruh je bil najbolj grob”