Evropski rival Visi in Mastercardu kmalu na trg v Belgiji

Posel Forbes Slovenija 26. julija, 2024 16.47
featured image

Iniciativa 16 evropskih bank je razvila digitalno denarnico Wero, s katero želijo ponuditi enoten sistem digitalnih plačil za državljane in podjetja.

26. julija, 2024 16.47

Digitalna denarnica Wero je evropski odgovor na prevlado ameriških plačilnih velikanov, od kartičnega duopola Vise in Mastercarda do digitalnega duopola Google Pay in Apple Pay. Storitev je že na voljo nekaterim nemškim uporabnikom, konec julija pa bo lansirana na belgijskem trgu, piše Euronews.

Wero je projekt, ki ga je zagnala leta 2021 ustanovljena Iniciativa za evropska plačila (European Payments Initiative – EPI). Ta sestoji iz 16 evropskih bank in finančnih inštitucij, ki so želele vzpostaviti enoten sistem digitalnih plačil v EU za državljane in podjetja. Med njimi so na primer Deutsche Bank, BNP Paribas, Societe Generale in Rabobank. Belgijska bančna in zavarovalniška skupina KBC, prav tako članica iniviative, bo uporabo sistema strankam omogočila brezplačno od konca julija.

Digitalna storitev omogoča uporabnikom, da opravijo plačilo instantno zgolj s telefonsko številko, brez potrebe po številki IBAN.

Doslej enotna evropska rešitev za digitalna plačila ni obstajala. Med 20 državami evrskega območja jih 13 nima nacionalne kartične sheme in se zanaša na mednarodne ponudnike. Ti procesirajo skoraj dve tretjini (64 odstotkov) vseh elektronskih transakcij s plačilnimi karticami v evrskem območju, po oceni ECB. Kot poroča Euronews, iniciativa poleg zagotavljanja takojšnjih plačil v evrskem območju stremi tudi k zagotavljanju strateške avtonomije EU na področju finančnih storitev.

Plačilne kartice
Mednarodni ponudniki procesirajo skoraj dve tretjini vseh elektronskih transakcij s karticami v evrskem območju (Foto: Jaka Vinšek/BOBO)

Sledile bodo še druge funkcije

“Uvedba povsem evropske plačilne storitve, kot je ta, ima velik potencial za diverzifikacijo bančnih in plačilnih sistemov, kar lahko prinese koristi potrošnikom in tistim, ki so finančno izključeni,” pa je za medij povedal bruseljski tiskovni predstavnik organizacije Positive Money.

Toda obenem organizacija poudarja, da je EPI iniciativa zasebnih bank, zato je ne bi smeli razumeti kot nadomestek za javne projekte, kot je na primer digitalni evro, ki ga pripravlja Evropska centralna banka (ECB).

Medtem združenje evropskih potrošnikov (BEUC) pozdravlja iniciativo, a dodaja, da je potrebno storiti več, da se storitev približa potrošnikom.

V letih 2025 in 2026 naj bi Wero dobil še dodatne funkcije, vključno z možnostjo plačevanja trgovcem na spletu in na računih prek kod QR ter drugimi funkcijami, kot je “kupi zdaj – plačaj pozneje”.

Nemčiji in Belgiji bo jeseni sledila še Francija, nato pa še Nizozemska in Luksemburg.