Država išče pomoč podjetij pri pisanju “zmagovalne prijave” za evropski denar

Posel Andreja Lončar 16. decembra, 2024 11.16
featured image

Vladna delovna skupina, ki svetuje pri prijavi na razpis za superračunalnik, zbira mnenja podjetij o uporabi umetne inteligence.

16. decembra, 2024 11.16

“Slovensko gospodarstvo potrebuje vaše sodelovanje, da skupaj prepoznamo ključne potrebe, izzive in priložnosti za uvajanje umetne inteligence in visokozmogljivih računalnikov,” piše v objavi gospodarskega ministrstva, ki podjetja vabi, da izpolnijo anketo o razvoju umetne inteligence v podjetjih in zanimanju za uporabo superračunalnika.

V anketi, ki jo lahko do 20. decembra izpolnite tukaj, je navedeno, da bodo poleg ministrstva s podatki podjetij razpolagali še Združenje za informatiko in telekomunikacije pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS), Tehnološki park Ljubljana, fakulteta za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani ter Institut Jožef Stefan.

Za kaj gre?

Namen ankete je zbrati podatke o tem, koliko in za kaj bi slovenska podjetja koristila tako imenovani superračunalnik. Zgodba o tem se je začela, ko je predsednik vlade Robert Golob konec septembra v nagovoru na Generalni skupščini OZN v New Yorku dejal, da “Slovenija razvija napredno digitalno rešitev, ki povezuje opazovanje zemlje s pomočjo superračunalnika in umetno inteligenco”, ter da bo sistem “pomagal pri predvidevanju poplav in suše”.

A se je izkazalo, da je premier predstavljal projekt, ki ga takrat praktično ni bilo. Premier Golob in finančni minister Klemen Boštjančič sta med drugim poudarjala, da ima Slovenija zagotovljenih 50 milijonov evrov nepovratnih evropskih sredstev za superračunalnik, ki bo stal v Mariboru, čeprav to ni držalo.

Vlada je konec oktobra imenovala delovno skupino za ta projekt, ki jo vodi Aida Kamišalić Latifić z ministrstva za digitalno preobrazbo, ter odločila, da podpre prijavo italijanskega superračunalniškega centra Cineca HPC, pri čemer se je zavezala k sofinanciranju nakupa novega superračunalnika v višini pet milijonov evrov. Evropska komisija je prejšnji teden objavila, da je bil italijanski projekt uspešen na prvem roku razpisa Evropske komisije za financiranje s sredstvi EU.

Slovenija bo imela dostop do zmogljivosti tega superračunalnika v obsegu, sorazmernem z vloženimi sredstvi, namenjene pa bodo podpori naprednih raziskav in razvoju inovacij, predvsem na področju umetne inteligence.

Za “zmagovalno” prijavo

Na vladi so ocenili, da si Slovenija s sodelovanjem pri italijanskem projektu znatno povečuje možnost izbire samostojne slovenske prijave projekta, ki je načrtovana za drugi rok februarja 2025. Ta bo obsegala dva sklopa. Prvi je namenjen gradnji novega superračunalnika v Mariboru, prilagojenega aplikacijam s področja umetne inteligence, drugi pa obsega vzpostavitev tovarne umetne inteligence.

Danes objavljena anketa je torej namenjena analizi potreb in poteka v okviru vladne delovne skupine, ki usmerja priprave in nudi strokovno podporo pri prijavi na evropski razpis.

Po navedbah v objavi bodo podatki pomagali tudi pri oblikovanju podpornih ukrepov za rast in konkurenčnost podjetij ter “pripravi zmagovalne prijave” na razpis za lasten superračunalnik.