Država bo za proizvodnjo novega e-twinga Revozu primaknila do 40 milijonov

featured image

Proizvodnja električnega twinga francoskega Renaulta bi lahko v Novo mesto na dolgi rok prinesla do 400 dodatnih delovnih mest, država pa bo primaknila do 40 milijonov evrov, je za Forbes Slovenija potrdil gospodarski minister Matjaž Han.

15. novembra, 2024 05.19

Slabe štiri mesece po tem, ko je vlada v Novem mestu s francoskim Renaultom podpisala memorandum, ki novomeški tovarni zagotavlja pomemben posel proizvodnje nove generacije električnega twinga, projekt po navedbah gospodarskega ministra Matjaža Hana teče nemoteno.

“Z Renaultom smo v stalnih stikih, po zadnjih podatkih pripravljajo vse potrebno za investicijo. Trenutno čakamo na potrebno dokumentacijo,” je Han v pogovoru za Forbes Slovenija dejal o naložbi v novomeško tovarno, iz katere naj bi najpozneje leta 2026 zapeljal prvi električni malček.

Celoten intervju z gospodarskim ministrom Matjažem Hanom bo objavljen v soboto zjutraj.
Vabljeni k branju.

Vlagajo krepko prek 100 milijonov

Kot je povedal Han, je vlada v proračunu za prihodnje leto že rezervirala 25 milijonov evrov za sofinanciranje francoske naložbe. Skupno bi lahko država primaknila do 40 milijonov evrov.

Iz tega lahko malo natančneje sklepamo tudi o višini Renaultove naložbe, ki je sicer julija ne vladna ne investitorjeva stran nista izdali. Glede na to, da lahko vlada po zakonu subvencionira med 10 in 30 odstotki naložbe nekega podjetja, je skupna višina Renaultove naložbe med 120 in 400 milijonov evrov.

Že julija smo pisali, da vlada subvencijo pogojuje z ohranitvijo delovnih mest. Han pa je zdaj za Forbes Slovenija dejal, da bi lahko naložba prinesla tudi nove zaposlitve, in sicer do 400 delovnih mest.

Koliko, bo odvisno od povpraševanja po električnem malčku, ki naj bi zapolnil vrzel evropskih proizvajalcev pri cenovno dostopnih vozilih. Prodajal naj bi se za manj kot 20 tisoč evrov pred subvencijami.

V Revozu so julija napovedali, da bodo na začetku letno proizvedli 150 tisoč vozil. Količine bodo odvisne od povpraševanja, pri čemer pa so vodilni poudarili, da je trg električnih vozil za zdaj precej nestabilen.

Skrbela jih je elektrika

Julijski dogovor z vlado je, kot smo pisali, poleg možnosti finančnih podpor navajal tudi druge oblike podpore. Predstavniki Revoza so se v preteklem letu večkrat sestali s predstavniki vlade na temo konkurenčnosti naših stroškov energentov. Morda bo tudi tu Revoz deležen posebne, ugodnejše obravnave. Spomnimo, da je bil na julijskem podpisu memoranduma tudi šef državne energetske družbe Gen energija Dejan Paravan.

V Novem mestu sicer po letošnji ustavitvi dveh programov proizvodnje twinga zdaj sestavljajo le model renault clio. Letos jih bodo proizvedli okoli 57 tisoč, prihodnje leto še nekaj manj. Tovarna s tem deluje na minimumu. V najboljših časih so številke segale tudi prek 200 tisoč vozil letno.

Manjša proizvodnja se odraža tudi na številu zaposlenih; teh je bilo še leta 2019 prek tri tisoč, konec lanskega leta pa le še 1.400.