Drugo četrtletje na Wall Streetu: okrevanje investicijskega bančništva

Posel Forbes Slovenija 17. julija, 2024 10.21
featured image

Pet največjih investicijskih bank - Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Morgan Stanley, Bank of America in Citigroup - je v drugem četrtletju v segmentu investicijskega bančništva ustvarilo 8,2 milijarde dolarjev, kar je 40 odstotkov več kot leto prej in največ v zadnjih dveh letih.

17. julija, 2024 10.21

Na Wall Streetu se vrstijo objave rezultatov za drugo četrtletje. Investicijska banka Goldman Sachs poroča o skoku dobička, kljub malce slabši predstavi v investicijskem bančništvu. Prav v tem poslovnem segmentu se z zadnjimi rezultati sicer kaže okrevanje, saj so tekmeci tu beležili rast prihodkov.

Pri Goldman Sachsu je za rast dobička v največji meri zaslužna divizija za trgovanje, piše Bloomberg. Tako trgovalci z delnicami kot fiksnimi donosi (torej obveznicami) so presegli pričakovanja, malce pa je presenetilo dejstvo, da je Goldman zaostal za glavnim tekmecem JPMorganom po prihodkih iz prevzemov in združitev, kjer so običajno vodilni.

Več kot polovico prihodkov je Goldman ustvaril s trgovanjem z delnicami in obveznicami. V investicijskem bančništvu so ustvarili 1,73 milijarde dolarjev prihodkov, kar je pod napovedmi. Od tega so 688 milijonov dolarjev zaslužili s prevzemi in združitvami – skoraj 100 milijonov manj kot JPMorgan Chase.

Kljub temu je Goldman v drugem četrtletju ustvaril dobrih 12 milijard dolarjev prihodkov in nekaj več kot tri milijarde dolarjev čistega dobička. To je trikrat višji dobiček kot v enakem obdobju lani, ko je banka beležila izgube v nepremičninskih poslih in potrošniškem segmentu. Donosnost kapitala je bila 10,9-odstotna, malce pod ciljem banke.

Investicijski banki Goldman Sachs in Morgan Stanley
Investicijski banki Goldman Sachs in Morgan Stanley (Foto: PROFIMEDIA)

Mešano poslovanje za Morgan Stanley

Investicijska banka Morgan Stanley je v drugem četrtletju ustvarila 15 milijard dolarjev prihodkov, od tega dobro tretjino v trgovalni diviziji. Pri delniških trgih je promet narastel za 18 odstotkov, pri fiksnih donosih pa za 16 odstotkov, kar je bila največja rast med tekmeci v zadnjem četrtletju.

Toda medtem so razočarali prihodki v enoti upravljanja premoženja, ki je bila v zadnjih letih njihovo gonilo razvoja, poroča Bloomberg. Ti prihodki so znašali 6,73 milijarde dolarjev. Nova sredstva v tem segmentu so znašala dobrih 36 milijard dolarjev, kar je pod ravnjo, ki bi bila potrebna za dosego letnih ciljev banke.

Čisti dobiček je znašal 3,08 milijarde dolarjev.

Bank of America (BofA), drugi največji posojilodajalec v ZDA, je v četrtletju, ki se je končalo z junijem, zaslužil 6,9 milijarde dolarjev ali 83 centov na delnico. To je sedem odstotkov manj kot leto prej, a nad pričakovanji analitikov, piše Reuters.

Enota za upravljanje premoženja in naložb je prav tako dosegla šest odstotkov višji prihodek in zabeležila 10-odstotno rast sredstev strank na več kot štiri tisoč milijard dolarjev, kar je za banko rekord.

Banka JPMorgan Chase
JPMorgan Chase je največja banka v ZDA (Foto: PROFIMEDIA)

JPMorgan in Citigroup bolje od pričakovanj

Goldman Sachs, Morgan Stanley in BofA so z objavo rezultatov sledili tekmecema JPMorgan Chase in Citigroup, ki sta jih objavila že v petek. Obe banki sta presegli pričakovanja analikov glede prihodkov in dobička.

Citigroup je prihodke okrepil za štiri odstotke na 20,14 milijarde dolarjev, dobiček v vrednosti 3,22 milijarde dolarjev pa je bil višji za desetino na letni ravni. Največ je k rasti prispeval 60-odstotni skok prihodkov v investicijskem bančništvu, kjer je Citi zaslužil dobrih 850 milijonov dolarjev, piše CNBC.

JPMorgan Chase, največja banka v ZDA, pa je v petek poročala o 20-odstotni rasti prihodkov, ki so v četrtletju znašali 51 milijard dolarjev. Tudi pri JPMorganu je k temu pomembno prispeval 52-odstotni skok prihodkov v diviziji investicijskega bančništva, kjer je banka s provizijami ustvarila 2,3 milijarde dolarjev – okrog 300 milijonov dolarjev nad napovedmi analitikov, poroča CNBC.

Čisti dobiček je pri Citigroup znašal 1,52 dolarja na delnico, pri JPMorgan pa 4,26 dolarja na delnico.