Delavci v Cimosu za prodajo obrata v Senožečah izvedeli iz oglasa

Posel Forbes Slovenija 23. januarja, 2025 15.46
featured image

Prodaja se 11.700 kvadratnih metrov velik poslovni prostor, ki ima zraven nekaj manj kot 33.000 kvadratnih metrov veliko zemljišče.

23. januarja, 2025 15.46

Na več nepremičninskih spletnih straneh se je pred dnevi pojavil oglas za prodajo Cimosovega obrata v Senožečah. Kot je za STA povedal predsednik Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije (Skei) Cimosa Žarko Martić, delavci podjetja v lasti nemškega finančnega sklada Mutares kljub obljubi, da bodo o tem obveščeni, ne vedo nič.

Kot je razvidno iz oglasov na spletnih straneh nepremičninskih agencij, lastniki za slabih 11.700 kvadratnih metrov velik poslovni prostor zahtevajo 4,2 milijona evrov. Zraven je tudi nekaj manj kot 33.000 kvadratnih metrov veliko zemljišče. Nakup ob tem oglašujejo kot ekskluzivno priložnost za investitorje.

Malo dela, številni podjetje zapuščajo

Martić je še povedal, da so govorice o možni prodaji krožile že pred letom dni, ko so delavci na lastnike nemudoma naslovili vprašanja o tem. Takrat so dobili odgovore, da še ni sprejeta nobena odločitev, da pa jih bodo (ko in če bo) obvestili. “A to se ni zgodilo, lastnik nas ne obvešča o ničemer. Oktobra so eno linijo s tremi stroji že preselili v Kikindo, ta teden gredo še trije stroji v Gradačac,” je povedal Martić. To, da bodo proizvodno linijo selili v Srbijo, so v Cimosu napovedali že v decembru.

Ob tem je predsednik sindikata Skei Cimosa potrdil, da plače zaenkrat še prejemajo redno, a da dela ni veliko in da številni delavci sami zapuščajo podjetje, predvsem mlajši. Razmere v podjetju je opisal kot “agonijo, ki traja že leto dni” in za katero upajo, da se čim prej zaključi. Kot je potrdil, v vsem tem času lastniki ne komunicirajo niti s sindikatom niti s svetom delavcev, še piše STA.

V težavah že nekaj časa

Delavci so sicer v zadnjih mesecih že dvakrat stavkali. Najprej so v septembru izvedli opozorilno dveurno stavko in naslednjo v začetku novembra, kjer so delo prekinili za 24 ur.

Želeli so doseči takojšen preklic odpovedi podjetniške pogodbe, sklenitev dogovora, da se najnižja osnovna plača izenači z višino minimalne plače do konca leta 2024, in sorazmeren dvig ostalih osnovnih plač. Zahtevali so tudi, da nemški finančni sklad Mutares delavcem predstavi jasno vizijo podjetja za naprej. V decembru so v podjetju izročili prve štiri namere o odpovedi pogodbe o zaposlitvi.