Delavci Boeinga končali stavko, a proizvodnja letal bo še nekaj časa ohromljena
Sedemtedenska stavka delavcev Boeinga se je po tem, ko so sindikati podprli 38-odstotno povišanje plač, vendarle končala.
Delavci Boeingove tovarne v Rentonu, mestecu blizu Seattla na zahodni obali ZDA, so sprejeli ponudbo vodstva za dvig plač in končali sedemtedensko stavko, ki je ustavila večino proizvodnje letal in poglobila finančno krizo proizvajalca letal, je poročal Reuters.
Približno 33 tisoč strojnikov, ki dela na Boeingovem najbolje prodajanem letalu 737 MAX ter širokotrupnih letalih 767 in 777, je stavkalo od 13. septembra. Zahtevali so 40-odstotno povišanje plač in ponovno vzpostavitev pokojninskega načrta z določenimi pravicami, ki so jih izgubili pred desetletjem.
Dvignili roke za lep dvig plač
Člani sindikata so z 59 odstotki glasov glasovali za novo pogodbo, ki delavcem prinaša 38-odstotno povišanje plač v štirih letih.
Konec prve stavke največjega Boeingovega sindikata v 16 letih je olajšanje za podjetje, ki ga od začetka avgusta vodi Kelly Ortberg. Delavci so namreč v zadnjih tednih zavrnili že dve ponudbi.
“To je zmaga. Lahko dvignemo glave,” je po objavi rezultatov članom povedal Jon Holden, vodilni pogajalec sindikata. “Zdaj se moramo vrniti k delu.”
Boeing je tudi obljubil, da bo naslednje letalo izdelal na območju Seattla. “Nikoli nam niso vnaprej dali take zaveze,” je še dejal Holden.
Počasno okrevanje
Boeing pa bo zdaj potreboval več tednov za normalizacijo delovnega procesa. Kot sta za Reuters povedala neimenovana poznavalca razmer v podjetju, gre pričakovati, da bodo še nekaj časa na mesec proizvedli le nekaj letal 737 MAX.
To je daleč od tempa izdelave 38 letal na mesec, ki so ga imeli v načrtu pred stavko.
Po mnenju analitikov je stavka Boeing dnevno stala približno 100 milijonov dolarjev. Podjetje je zato prejšnji teden od vlagateljev zbralo 24 milijard dolarjev, da bi ohranilo bonitetno oceno, še piše Reuters.