Črnogorski biser zaradi povečanega turizma zahteva dvig pristojbin

Posel Forbes Slovenija 9. avgusta, 2024 18.02
featured image

Lokalni prebivalci Kotorja v Črni gori se pritožujejo zaradi gneče turistov. V pristanišče vsak dan pripluje več sto čolnov, jaht in križark.

9. avgusta, 2024 18.02

Mesto Kotor v Črni gori, Unescov spomenik svetovne dediščine, ki leži na robu slikovitega jadranskega zaliva, se spopada z velikim porastom turizma, poroča Reuters. Lokalni prebivalci se pritožujejo nad natrpanimi ulicami in številnimi okoljskimi težavami, ki jih povzročajo turisti.

V kotorsko pristanišče vsak dan pripluje več sto čolnov, jaht in križark, zato nekateri pozivajo k zvišanju pristojbin, ki jih obiskovalci z ladij plačujejo za vstop v mesto. Ta trenutno znaša en evro.

Število letnih prihodov križark se je v zadnjem desetletju nenehno povečevalo, letos jih pričakujejo približno 500. Samo to sredo so se v mestu privezale štiri ladje za križarjenje s približno 5.000 turisti. “Takšno število križark zahteva študijo za določitev največje obremenitve okolja,” je za Reuters dejala Milica Mandić, znanstvena svetovalka na črnogorskem inštitutu za morsko biologijo.

V sosednji Hrvaški je Dubrovnik, ki je prav tako pod zaščito Unesca, leta 2017 uvedel načrt “Spoštuj mesto”, ki omejuje število obiskovalcev križark na 4.000 naenkrat.

Forbes Power Women's Summit, vstopnice

Sledijo vzoru evropskih destinacij

Letos je v vodilnih evropskih destinacijah, kot so Benetke, Barcelona in Santorini, izbruhnila vrsta protestov proti prekomernemu turizmu. Lokalni prebivalci trdijo, da preveliko število obiskovalcev povečuje stroške bivanja, jih izriva z nepremičninskega trga in povzroča številne okoljske težave.

Benetke so aprila kot prve na svetu uvedle pristojbino v višini pet evrov za enodnevne izlete na posebej obremenjene dneve v upanju, da bo pristojbina nekatere ljudi odvrnila od obiska.

“Vse podobne turistične destinacije si prizadevajo za zmanjšanje potniških ladij in pobiranje izletniških pristojbin,” je za Reuters povedal Jovan Ristić, direktor lokalne turistične organizacije, ki podpira zvišanje pristojbine za obiskovalce s križark. Turizem sicer prispeva približno četrtino črnogorskega BDP.