Član legendarne Abbe zbral milijardo evrov za naložbe v glasbo

Posel Jan Artiček 5. aprila, 2025 19.06
featured image

Eden od ustanoviteljev švedske glasbene senzacije je tudi soustanovitelj investicijske družbe, ki je lansirala svoj krstni sklad za naložbe v glasbene kataloge.

5. aprila, 2025 19.06

Investicijska družba Pophouse Entertainment, ki jo je soustanovil član glasbene skupine Abba Björn Ulvaeus, je zbrala več kot milijardo evrov za svoj krstni investicijski sklad Pophouse Fund I., ki se bo osredotočal na vse bolj priljubljene naložbe v glasbene kataloge.

Sklad je s tem zneskom postal eden največjih krstnih skladov zasebnega kapitala v Evropi v zadnjem desetletju in največji doslej v nordijski regiji, so pred dnevi v izjavi za javnost sporočili iz Pophousa. “Poleg tega je bilo prek namenskih možnosti sovlaganja zbranih več kot 200 milijonov evrov zavarovanega kapitala, kar vlagateljem omogoča, da vlagajo skupaj s skladom in sodelujejo v izbranih transakcijah,” so še dejali.

Približno 30 odstotkov sredstev je že alociranih v portfelj glasbenih katalogov, ki vključuje kataloge skupine Kiss, pop zvezdnice Cyndi Lauper, preminulega švedskega DJ-a Aviciija in elektronske superskupine Swedish House Mafia. Pophouse vlaga tudi v koncerte in dogodke v živo, kot so interaktivni muzej The Avicii Experience, družabni dogodek Mamma Mia! The Party in koncert ABBA Voyage. V slednjem občinstvo v Londonu zabavajo virtualni avatarji legendarne švedske skupine.

Pophouse se je v naložbe v glasbeno intelektualno lastnino usmeril leta 2022, ko so skladi, kot sta Hipgnosis in Round Hill Music Royalty Fund, opravljali večstomilijonske nakupe katalogov slavnih glasbenikov, od Boba Dylana in Bruca Springsteena do novejših glasbenikov, kot sta Justin Bieber in Shakira. Toda marca lani je britanski Hipgnosis, ki ima v portfelju 45 tisoč pesmi iz 150 katalogov, vključno s Shakiro in Neilom Youngom, prejel oceno tržne vrednosti v razponu med 1,8 in 2,06 milijarde dolarjev, kar je bilo za četrtino manj kot dobrega pol leta prej.

Glasbena skupina Kiss
Glasbena skupina Kiss je s pomočjo Pophousa ustvarila virtualne avatarje, ki lahko namesto njih nastopajo na koncertih (Foto: PROFIMEDIA)

Za Kiss odšteli 300 milijonov dolarjev

Pophouse sta leta 2014 v Stockholmu ustanovila Ulvaeus in Conni Jonsson, ki je tudi ustanovitelj in predsednik investicijskega konglomerata EQT. Ta je v lasti družine Wallenberg, ene najbogatejših družin na Švedskem. EQT vlaga v zasebni kapital, tvegani kapital, infrastrukturo in nepremičnine v Evropi, Severni Ameriki in pacifiški Aziji. Z 269 milijardami evrov sredstev v upravljanju ob koncu lanskega leta je bil EQT tretja največja družba zasebnega kapitala na svetu po zbranem kapitalu, sodeč po lestvici PEI 300, ki jo sestavlja Private Equity International.

Pophouse vlaga v lastništvo treh vrst avtorskih pravic v glasbeni industriji, in sicer založniških pravic, pravic do posnetkov ter pravic do imena in podobe glasbenikov, so še pojasnili pri podjetju. Februarja lani so pridobili večino kataloga Cyndi Lauper, ki je znana po uspešnicah Girls Just Wanna Have Fun, True Colors in Time After Time, aprila so dodali še celoten katalog skupine Kiss. Za slednjega so po poročanju tujih medijev odšteli 300 milijonov dolarjev.

Pophouse od leta 2019 vodi direktor Per Sundin, ki je bil v preteklosti direktor za nordijske trge pri eni največjih svetovnih založb, Universal Music Group. V tej vlogi je bil tudi eden prvih odločevalcev pri glasbenih založbah, ki se je povezal s Spotifyjem, kar je pripomoglo k vzponu pretočnega velikana.

“Intelektualna lastnina v glasbeni industriji, ki se sooča z velikimi disrupcijami zaradi pretakanja in nove tehnologije, pomeni diferencirano in življenjsko priložnost za vlagatelje. Z aktivnim pristopom in dodajanjem vrednosti, ki bo tudi prihodnje generacije spremenil v oboževalce, preoblikujemo zabavno industrijo,” je še dejal soustanovitelj Pophousa Jonsson.