Češki milijarder nakupuje. Se obeta eden največjih poslov leta v Evropi?

Posel Marko Rabuza 21. januarja, 2025 14.58
featured image

Nemška vlada že dalj časa išče kupce za eno največjih energetskih podjetij na svetu Uniper. V igri za prevzem so štirje kandidati.

21. januarja, 2025 14.58

Češki milijarder Daniel Kretinsky se zanima za nakup nemške družbe Uniper, poroča Reuters, ki se sklicuje na neimenovane vire. Prevzem bi izvedel prek češkega energetskega holdinga EPH, ki je v večinski lasti Kretinskega.

Ob Čehu so se za nakup na nemško vlado obrnili tudi sklad Brookfield iz New Yorka, norveški Equinor in TAQA iz Abu Dabija.

EPH in Uniper morebitnih ponudb nista želela komentirati, iz nemškega ministrstva za finance pa so sporočili, da “preučujejo vse scenarije za zmanjšanje svojega deleža in da ni bila sprejeta nobena odločitev o časovnem okviru in strukturi kakršnega koli posla”.

Uniper ima sedež v Düsseldorfu in je eno največjih energetskih podjetij na svetu. V lasti ima 13 enot za proizvodnjo elektrike po Nemčiji; večino poganjata premog in zemeljski plin.

Prav plin je bil razlog, da je leta 2022 podjetje zašlo v hude težave. Uniper je bil namreč do krize najpomembnejši kupec ruskega Gazproma. Po ustavitvi dobav plina iz Rusije v letu 2022 je bil prisiljen kupovati elektriko na trgu po takrat ekstremno visokih cenah. Posledično je Uniper zašel v likvidnostno krizo, iz katere ga je decembra 2022 z izdatno finančno injekcijo rešila nemška država. Ta je hkrati postala tudi njegova 99-odstotna lastnica, za reševanje pa ja porabila 13,5 milijarde evrov.

Kretinsky že prisoten na nemškem trgu

Trenutno je Uniper ocenjen na 19 milijard evrov, kar pomeni, da bi bil morebitni posel eden največjih prevzemov letos, piše Reuters. Uniper je največja tarča Kretinskega doslej, možno pa je, da bi se EPH pri prevzemu povezal s kakšnim partnerjem.

EPH je sicer že devet let na nemškem energetskem trgu, saj so prevzeli družbo Vattenfall, ki ima nekaj manjših elektrarn na lignit. Investicijska podjetja, ki jih obvladuje Kretinsky, so tudi lastnice petine jeklarske enote Thyssenkruppa in 45-odstotne lastnice veletrgovca Metro, še piše Reuters.

Uniper je lani v Nemčiji dobavil okoli četrtino porabljenega plina in je njen največji operater skladišč plina. Upravlja tudi skoraj četrtino tako imenovanih sistemsko pomembnih energetskih zmogljivosti v državi, ki morajo biti v rezervi, da se zagotovi dobava.

V skladu z reševalnim dogovorom z Evropsko komisijo mora nemška vlada do leta 2028 zmanjšati svoj delež v Uniperju na najmanj 25 odstotkov plus eno delnico. Z Uniperjem sodeluje tudi žirovniški NGEN, ki bo za Nemce postavil baterijski sistem za shranjevanje energije ob termoelektrarni Heyden.

Uniper
Uniper se je ob začetku energetske krize znašel v hudih težavah, reševala pa ga je država (Foto: PROFIMEDIA)

Lani prevzel eno najstarejših pošt

Kretinsky je preko holdinga EPH lansko pomlad prevzel tudi eno najstarejših pošt na svetu, britansko Royal Mail, pogodba je bila težka kar 4,2 milijarde evrov. Eden najbogatejših Čehov je s svojim holdingom prisoten tudi v Sloveniji, kjer je leta 2020 prevzel 49 odstotkov v hčerinski družbi Slovenskih železnic, SŽ Tovorni promet.

EP Holding je v prvi polovici lanskega leta imel 9,8 milijarde evrov prihodkov od prodaje. Dobiček pred obrestmi in davki (EBIT) je bil eno milijardo evrov.

Forbes premoženje Kretinskega, ki je tudi solastnik nogometnih klubov Sparta Praga in West Ham United, ocenjuje na 8,9 milijarde dolarjev (8,6 milijarde evrov).