Carinska vojna okrepila evro in oslabila dolar

Po ameriški uvedbi recipročnih carin na večino uvoza se je skupna evropska valuta v četrtek okrepila v primerjavi z dolarjem za 1,8 odstotka.
Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo zvečer uvedel recipročne carine na skoraj celoten uvoz v ZDA, Evropska unija je bila deležna 20-odstotne carinske stopnje. Ukrep je povzročil globalne padce delniških tečajev in rast cen državnih obveznic, obenem pa je ošibil dolar in okrepil evro, ki beleži največjo rast v zadnjem desetletju.
Tečaj evro-dolar je v današnjem trgovanju pridobil do 2,7 odstotka, s čimer se je evro dvignil nad raven 1,1 dolarja za en evro. Pri najvišji današnji ravni 1,144 dolarja za evro je vknjižil najvišji dnevni skok vrednosti od leta 2015.
Okrog 13. ure po lokalnem času se tečaj nahaja pri 1,105 dolarja, približno 1,8 odstotka nad dnevnim izhodiščem. Bloombergov indeks moči dolarja je medtem danes izgubil 1,8 odstotka vrednosti in je dosegel najnižjo raven od lanskega oktobra.
Sprememba trenda
Ko je bil Trump izvoljen novembra lani, je bil trend ravno obraten, saj se je dolar krepil, medtem ko je evro izgubljal zaradi pričakovanj, da bodo Trumpovi ukrepi spodbujali ameriško gospodarstvo. Toda po ianvguraciji je ameriški predsednik sprožil carinsko vojno, ki povzroča negotovost o gospodarski rasti in skrbi o zaostritvi inflacije, in omajal zaupanje evropskih partneric v severnoatlantsko zavezništvo Nato, kar je vodilo v velike evropske obrambne naložbe in rast delnic evropskih orožarjev.
Trump je napovedal 10-odstotne carine na skoraj celoten uvoz v ZDA, z višjimi stopnjami za države in regije, ki so po izračunih njegove administracije najbolj nepoštene v trgovini z ZDA. Voditelji mnogih držav, vključno z evropskimi, so napovedali povračilne ukrepe.