Bojkot se širi po Balkanu: tako so danes videti trgovine

Po Balkanu se danes odvija bojkot trgovin zaradi previsokih cen hrane. Akciji, ki so jo prvi začeli na Hrvaškem, so se danes pridružili tudi v Bosni in Hercegovini, Črni gori in Srbiji.
Na Hrvaškem so v bojkot po dobrem odzivu na podoben poziv iz prejšnjega tedna krenili precej odločno. Skupina ljudi za profilom na Facebooku “Halo, inšpektor”, ki vodi bojkote trgovin, je sporočila, da se je danes začel splošni bojkot vseh oblik nakupovanja storitev in izdelkov ter transakcij ob plačilu položnic.
Pozivi skupine “Halo, inšpektor”
“Naj se Hrvaška danes ustavi in miruje. Naj si odpočije od potrošnje in trošenja denarja, od plačevanja položnic, od podivjanih cen blaga in storitev,” so zapisali na profilu skupine “Halo, inšpektor” in delili nekaj fotografij praznih parkirišč pred trgovinami v Medžimurju in Zagorju. Fotografije podobne prizore kažejo tudi pred drugimi trgovinami.
Skupina “Halo, inšpektor” je pred tem že napovedala tedenski bojkot, usmerjen proti določenim trgovinam in proizvodom.
Bojkot je bil prejšnji teden na Hrvaškem precej množičen, marsikatera trgovina je imela bistveno manj obiska kot običajno ob koncu tedna. Podatki njihove finančne uprave so pokazali, da je bilo v petek do 16. ure v primerjavi s petkom prej kar 43 odstotkov manj izdanih računov, njihova vrednost pa je padla za polovico.
Širša podpora bojkotu v BiH
Bojkote v drugih državah so napovedali samo za današnji dan. V Bosni in Hercegovini je neformalna skupina državljanov na družbenih omrežjih napovedala bojkot trgovin, kavarn, restavracij in bencinskih črpalk. Kot piše N1 BiH, so v pozivu k bojkotu ljudem naročili, naj se danes nakupovanju popolnoma odrečejo, na ostale dneve pa naj vsakodnevne nakupe omejijo na le najnujnejše.
Bojkot v BiH so podprla tudi potrošniška združenja, sindikati in posamezni politiki, svojo podporo pa je izrekel tudi varuh potrošnikovih pravic Saša Marić. Ekipa N1 BiH je obiskanost trgovin preverila v Sarajevu. Kot so sporočili, je kupcev v prodajalnah nekoliko manj.

Podobno je na terenu ugotovila tudi ekipa črnogorske televizije Vijesti. Bojkot je najbolj opazen v Budvi, Bijelem Polju in Nikšiću, kjer da kupcev skorajda ni. V Podgorici je medtem obisk trgovin precej manjši. Bojkot trgovin sta med drugim podprla premier Milojko Spajić in črnogorski minister za gospodarski razvoj Nik Gjeloshaj.
Eno od potrošniških združenj pa je k bojkotu pozvalo tudi v Srbiji, kjer danes ne kupujejo v petih trgovskih verigah. Akcija ne zajema tržnic in manjših prodajaln.
Tudi pri nas posamezni pozivi
V Sloveniji so se pojavili pozivi k bojkotu posameznih trgovin v tem tednu, vendar gre v večini primerov za samostojne pozive, ki se pojavljajo predvsem na družbenem omrežju TikTok in Facebook.
Slovenski bojkot trgovin je, sodeč po objavah, razdeljen po dnevih za različne trgovce. Mercator, Tuš in Spar naj bi bojkotirali od 27. januarja do 2. februarja, od 3. do 9. februarja napovedujejo bojkot Hoferja, Eurospina in Lidla.