Bo Lušt dobil novega solastnika?

Nekateri od lastnikov po neuradnih informacijah Forbesa Slovenija želijo prodati delež v pridelovalcu znanega paradižnika Lušt.
Podjetje Paradajz, ki prideluje paradižnike pod blagovno znamko Lušt, bi utegnilo dobiti nove solastnike. Po naših informacijah nekateri lastniki tipajo trg oziroma iščejo morebitne kupce za svoj delež.
Lastniška struktura podjetja iz Turnišča pri Murski Soboti je sicer precej razpršena. Največji lastnik je s 23,36-odstotnim deležem sklad Alfi PE GEF GP & Alfi PE Growth Equity, 19,46 odstotka ima podjetje Paradajz, direktorja Kristjan Magdič in Martin Žigo imata po 15,57 odstotka, po 11,68 odstotka je v lasti podjetij Kremen in Trebia Invest, po 1,34 odstotka imata še podjetji Frontal in Cuber.
Kdo bi prodal delež?
Kot je za Forbes Slovenija povedal Kristjan Magdič, v podjetju ne išče novega lastnika. “Kolikor pa nam je znano, sklad Alfi PE GEF GP & Alfi PE Growth Equity, specialni investicijski sklad, ki je eden od manjšinskih solastnikov družbe Paradajz, preverja ceno za svoj delež na trgu za morebitno prodajo, če bodo ponudbe dobre.”
In dodatno pojasni: “Leta 2020 je namreč podjetje Paradajz dobilo novega solastnika, takrat Generali Investments GP1 & Generali Growth Equity Fund, ki pa se je vmes preselil k drugemu upravljalcu in se preimenoval v Alfi PE GEF GP & Alfi PE Growth Equity. Ker gre za sklad, je to običajno, da prej ali slej preveri in morebiti tudi proda svojo naložbo z namenom unovčevanja dobička, če dobi dobro ponudbo.”
Za več informacij so nas usmerili na sklad. Matjaž Filipič, ustanovitelj in direktor Alfi skladov, kamor sodi tudi sklad Alfi PE GEF GP & Alfi PE Growth Equity, morebitne prodaje deleža v Paradajzu ni želel komentirati.
Po naših informacijah bi delež prodal vsaj še en lastnik, podjetje Kremen, vendar tudi Matjaž Satler, lastnik družbe MS Invest, ki ima dobrih 75 odstotkov lastništva Kremna, morebitne prodaje deleža v Paradajzu ni želel komentirati.
Če bi do prodaje prišlo, bi kupci lahko bili preostali lastniki družbe, v primeru prodaje tretji osebi pa bodo z njo sodelovali profesionalno, enako kot zdaj s skladom, je še povedal Magdič.
Z naložbami do več prihodkov
Podjetje, ki zaposluje 79 ljudi, paradižnike prideluje na skupno nekaj več kot 12 hektarjev velikih rastlinjakih, ki jih ogreva geotermalna energija. Največ, devet hektarjev, imajo v Renkovcih, tri pa v Mali Polani. V zadnjih letih so v Paradajzu izvedli več investicij, ena med njimi je rastlinjak, namenjen tudi zimski pridelavi, ki so ga v Mali Polani zgradili leta 2020. Novembra 2021 so se odločili za zimsko pridelavo, v sezoni 2022/2023 pa je zaradi visokih cen elektrike niso zagnali.
Po investicijskem ciklu v prejšnjih letih v Paradajzu, ustanovljenem leta 2007, letos ne načrtujejo večjih naložb.
Naložbe so se odrazile tudi na poslovanju. Od leta 2018, ko so ustvarili dobrih osem milijonov evrov prihodkov, so prodajo do danes povečali za polovico. Lani so v podjetju, ki večino proda na slovenskem trgu, ustvarili podobne prihodke oziroma nekaj več kot leta 2023, ko jih je bilo za 12,2 milijona evrov. Toliko kot lani, načrtujejo prodati tudi letos. Tudi čisti dobiček je bil lani podoben predlanskemu, ko ga je bilo za 1,5 milijona evrov, približno toliko naj bi pod črto ostalo tudi letos, je povedal Magdič.