Baker v ZDA do rekorda po novi Trumpovi carinski grožnji

Vlagatelji selijo baker iz Londona v New York, kjer se kovina zaradi napovedanih carin Trumpove administracije draži hitreje kot v Evropi.
Ameriški predsednik Donald Trump je že februarja naročil carinsko preiskavo za baker in v nedavnem nagovoru kongresu namignil, da razmišlja o 25-odstotni carinski stopnji. Te carine bi bile lahko uvedene že v nekaj tednih namesto jeseni, kar je povzročilo negotovost na trgu ene najširše uporabljanih kovin na svetu.
Po tem, ko je Bloomberg v sredo neuradno poročal, da bo odločitev o ameriških carinah na baker prišla prej kot v sprva predvidenih 270 dneh, je cena bakra na ameriški surovinski borzi Comex dosegla rekord pri malce več kot 5,37 dolarja na funt in se ustalila pri še vedno rekordnih 5,27 dolarja. To pomeni dobrih 11.500 dolarjev za tono – približno 1.600 dolarjev več za tono kot znaša cena v Evropi.
Cena na londonski borzi kovin (LME) za tono bakra z dobavnim rokom treh mesecev znaša približno 9.900 dolarjev, po padcu za dobra dva odstotka po novici o krajši časovnici za uvedbo carin. Premija za terminske pogodbe na ameriški borzi v primerjavi z evropsko znaša okrog 17 odstotkov.
Rastočo vrzel med cenama na obeh glavnih kovinskih borzah so vlagatelji skušali izkoristiti s pošiljanjem svojih zalog iz londonskih skladišč v ZDA. Po podatkih trgovca s surovinami Mercuria je v marcu na poti v ZDA 500 tisoč ton bakra, precej več kot povprečnih 70 tisoč ton.
Premalo bakra
Kot poroča portal Mining.com, so večji trgovci z bakrom na nedavnem vrhu surovin, ki ga je v Švici organiziral Financial Times, napovedali, da bo cena bakra letos dosegla 12 tisoč dolarjev za tono. Razlog za to je poleg carin tudi omejena proizvodnja, ki ne bo dosegala rastočega povpraševanja. Med drugim je surovinski velikan Glencore ta mesec ustavil proizvodnjo v eni svojih talilnic v Čilu, največji izvoznici bakra na svetu.
Medtem svetovno povpraševanje po bakru narašča v energetiki in tehnološki proizvodnji, pa tudi povpraševanje na Kitajskem, ki je največja porabnica kovine. Rast zalog v ZDA bi lahko za ostale države pomenila manjše dostopne količine kovine, ki se uporablja v gradbeništvu, elektroniki, energetiki in obrambni industriji. Po poročanju Bloomberga je premik bakra iz Londona v New York že povzročil pomanjkanje za Kitajsko.
Po podatkih Mednarodne agencije za energijo naj bi svet do leta 2035 zadostil le 70 odstotkov povpraševanja po bakru.