Aplikacija za parkiranje, prisotna v Sloveniji, prevzema francoskega tekmeca
Švedsko podjetje EasyPark, ki nudi storitve pametnega parkiranja tudi v Sloveniji, je bilo lani eno najhitreje rastočih podjetij na svetu.
Švedska skupina EasyPark, ki s svojo aplikacijo omogoča mobilno plačevanje parkiranja in polnjenje električnih vozil ter druge digitalne rešitve za urbano mobilnost, je zaključila strateški prevzem francoskega tekmeca Flowbird, so danes sporočili iz podjetja.
Generalni direktor skupine EasyPark Cameron Clayton bo vodil skupno podjetje, medtem ko dosedanji generalni direktor Flowbirda Frédéric Beylier zapušča podjetje.
“Današnji dan predstavlja korak k izboljšanju izkoriščenosti prostora po vsem svetu, saj skupini EasyPark in Flowbird postajata ena ekipa. Naša širša ponudba bo uporabnikom omogočila optimizacijo mobilnosti in ponovno vlaganje v javni prevoz, zelene površine ter revitalizacijo mestnih središč,” je prevzem komentiral Clayton.
Višine kupnine družbi nista razkrili.
Hitra rast v Sloveniji
EasyPark je v Sloveniji prisoten osem let; na slovenski trg je vstopil leta 2018 s prevzemom koprskega podjetja Zeleno mesto, ki je imelo v lasti storitev plačevanja parkirnine Mobilepark. Sedež podjetja se tako nahaja v Kopru. Storitve ponuja v vseh krajih s plačljivimi parkirišči, z izjemo Celja. Slovenski uporabniki lahko aplikacijo uporabljajo tudi drugod po svetu, kjer je podjetje prisotno; po navedbah podjetja Slovenci njihove storitve v tujini najpogosteje uporabljajo v sosednjih državah, kamor potujejo zaradi dela ali kot turisti.
V obdobju 2018-2023 so se prihodki slovenske podružnice povečali za več kot desetkrat. Leta 2018 je podjetje ustvarilo 365 tisoč evrov prihodkov od prodaje, leta 2023 pa so ti znašali 3,9 milijona evrov, po podatkih Ajpesa.
"Novo partnerstvo prinaša izjemno pozitivno zgodbo za slovenski trg," je dejal direktor EasyPark Slovenija Uroš Maklič. "Veselimo se morebitnih novih funkcij v storitvi, predvsem pa združenih moči najboljših strokovnjakov iz obeh podjetij, ki bodo izboljšali uporabniško izkušnjo in prispevali k nadaljnji digitalizaciji urbane mobilnosti, obenem pa utrdili pot k mestom, bolj prijetnim za življenje, kar je naša osrednja vizija."
Globalna širitev
Krovna družba s sedežem v Stockholmu, ki je nastala leta 2001, je danes prisotna v več kot 25 državah in 3.200 mestih. Storitve so začeli ponujati v nordijskih prestolnicah Stockholm, København, Olso in Helsinki, kjer danes več kot 90 odstotkov uporabnikov plačljivih parkirišč uporablja mobilne aplikacije, sledile so širitve na druge evropske trge, običajno prek prevzemov lokalnih ponudnikov. Leta 2022 se je EasyPark razširil na ameriški trg s prevzemom tekmeca ParkMobile.
Največja delničarja sta evropska investicijska sklada Verdane in Vitruvian Partners.
Lani se je švedsko podjetje na seznamu tisoč najhitreje rastočih podjetij Financial Timesa (FT1000) uvrstilo na 679. mesto, saj so med letoma 2019 in 2022 beležili 239-odstotno absolutno rast prihodkov oziroma 50-odstotno sestavljeno letno rast (compound annual growth rate - CAGR). V tem obdobju so se prihodki skupine povečali iz 74,3 milijona evrov na nekaj manj kot 252 milijonov evrov. Število zaposlenih se je skoraj podvojilo, s 420 na 828.
Francoski Flowbird je nastal leta 2018 z združitvijo podjetij Cale in Parkeon. Slednji je nastal leta 2003 z oddvojitvijo oddelka za parkiranje in vozovnice podjetja Schlumberger, ki je v 60. letih prejšnjega stoletja postavilo prvi plačljivi avtomat za parkiranje v Parizu. Od leta 2020 dalje se je Flowbird s prevzemi razširil na šest tisoč svetovnih mest in več kot 80 držav s storitvami mobilnega upravljanja parkiranja in kupovanja vozovnic.