Ameriška multinacionalka je za gradnjo svoje nove tovarne izbrala hrvaško mesto

Posel Forbes Slovenija 22. avgusta, 2024 18.30
featured image

Ameriška multinacionalka Jabil bo v Osijeku postavila povsem novo tovarno. To bo njihova prva takšna investicija v Evropi v zadnjih 20 letih.

22. avgusta, 2024 18.30

Proizvajalec sistemskih vezij in ponudnik dobavnih storitev Jabil je za gradnjo svoje nove tovarne izbral mesto Osijek, poroča Forbes Hrvaška. Izbira je po njihovih navedbah nekoliko presenetljiva, saj južna soseda med multinacionalkami do zdaj ni izstopala kot destinacija za industrijska vlaganja.

Novo tovarno bodo Američani postavili v poslovni coni Nemetin, pogajanja o pogojih investicije pa so trajala več kot leto dni.

Poslovna cona obsega več kot 900 tisoč kvadratnih metrov površin. Tam je zdaj okoli 20 podjetij. V celoti je opremljena s komunalno infrastrukturo, ob čemer je Jabil oproščen plačila komunalnih prispevkov v višini približno 2,5 milijona evrov.

Forbes Power Women's Summit, vstopnice

Ob polni proizvodnji bi potrebovali 4.500 ljudi

V tovarni napovedujejo nova delovna mesta. V začetni fazi bo zaposlenih 1.500 ljudi, ob polni proizvodnji jih bodo potrebovali okoli 4.500.

Iz Slavonije se je sicer v zadnjem desetletju izselilo veliko prebivalcev. Na vzhodu Hrvaške ob prihodu ameriškega podjetja upajo, da se del ljudi, ki v investiciji vidijo priložnost, vrne. Lokalna univerza obenem s srednjo tehnično šolo razvija izobraževalne programe, ki bi omogočili zaposlitev v sodobni proizvodnji.

Tovarna Jabil v Osjeku (Foto: Jabil)

Elektrotehniška in prometna šola Osijek sta denimo že uvedli 250-urni program za prekvalifikacijo. Pokrivali bodo področje proizvodnje elektronike, kar je znanje, ki ga potrebujejo ravno delavci v Jabilu.

Program je podprla tudi država, saj brezposelnim omogoča, da se ga udeležijo brez izgube pravice do denarnega nadomestila. Plačane imajo tudi stroške prehrane in prevoza, piše Forbes Hrvaška.

Vlagatelji lahko zemljišče kupijo, če izpeljejo naložbo

Poslovna cona Nemetin se z investicijo počasi spreminja v industrijsko središče Slavonije, kjer pričakujejo več novih naložb. Forbes Hrvaška navaja neuradne informacije, da pogajanja z nekaterimi drugimi investitorji že potekajo.

Cona se razvija v treh fazah. Lokacije v prvi fazi so že zasedene, tam je svoje mesto našlo 16 podjetij. Razpis za drugo fazo, v kateri je tudi Jabil, se je odprl leta 2022 in bo trajal, dokler se območje ne zapolni. Skupna površina druge faze znaša 220 tisoč kvadratnih metrov.

Kot smo že pisali, so vlagatelji oproščeni komunalnega prispevka – odločitev je bila sprejeta pred tremi leti. Vlagateljem je na voljo tudi nakup zemljišča pod ugodnejšimi pogoji. Občina je pri tem sicer vpeljala posebno rešitev, s katero so se zavarovali, da bo naložba dejansko izvedena.

Vlagatelji namreč zemljišča ne morejo kupiti takoj. Najprej lahko dobi le pravico do gradnje. Če naložbo izpeljejo v dogovorjenem roku, imajo predkupno pravico za prevzem zemljišča.

Nekatere poslovne cone na Hrvaškem so v preteklosti zemljišča takoj prodale, naložba pa ni bila nikoli realizirana. Postopek odvzema zemljišča je bil takrat zelo zapleten.