Afera Spirit: po sestanku Hana s Svobodo veliko vprašanj še neodgovorjenih

Razkritja o sumih nepravilnosti na razpisu agencije Spirit so že na včerajšnji seji vlade sprožila pestro razpravo. Gospodarski minister Matjaž Han je okoliščine danes najprej pojasnjeval poslancem Svobode, kjer so ugotovili, da še veliko vprašanj ostaja neodgovorjenih.
Kljub nekaterim ukrepom gospodarskega ministra Matjaža Hana se prah okrog razpisa za prestrukturiranje premogovniških regij ne poleže. Vprašanj je še veliko.
Spomnimo, da je šef Spirita Rok Capl pred dvema dnevoma preklical sklepa o dodelitvi subvencij za dva največja prejemnika, saj se je izkazalo, da gre za povezani podjetji ustanovitelja Tadeja Von Horvatha.
Ta je bil po navedbah Hana v letu 2007 član podmladka SD, portal Necenzurirano.si pa zadnje dni razkriva dvomljive poslovne prakse. Von Horvathovo nekdanje podjetje je poleti 2022 na zahtevo finančne uprave (Furs) končalo v stečaju, za seboj pa pustilo 356 tisoč evrov davčnega dolga do države, ki ga do danes ni poravnalo. Danes pa je Necenzurirano.si poročal, da je njegovo podjetje že leta 2022 uspelo na razpisu Spirita, ki je bil objavljen malo po tem, ko je na čelo agencije prišel Capl. Še isto leto je od velenjske občine kupil zemljišče in postavil halo, opremo zanjo pa je kupil od podjetij iz Hrvaške in Združenih arabskih emiratov, za katerimi naj bi se skrival sam Von Horvath. “To bi verjetno pomenilo, da bi zajeten del nove državne subvencije končal v Emiratih,” sklepa Necenzurirano.si.
Kot omenjeno, pa je Spirit obema podjetjema, povezanima z Von Horvathom, preklical sklep o odobritvi subvencije. Capl je zaradi dogajanja pred dvema dnevoma ponudil svoj odstop, ki ga je minister Han včeraj sprejel. Na novinarski konferenci je minister za gospodarstvo povedal, da je Spirit v zvezi s spornim primerom subvencioniranja podal kazensko ovadbo, napovedal pa je tri različne revizije razpisa.
Marsikomu pa ministrova pojasnila niso zadostovala, saj se zdi skoraj nemogoče, da bi agencija, ki letno razdeli na stotine milijonov evrov, bila pri pregledovanju vlog zgolj površna. Takšni pomisleki se pojavljajo tudi v koalicijskih vrstah.
Tako je Han danes odgovarjal na vprašanja poslanske skupine Svoboda, ki jo vodi Nataša Avšič Bogovič. Na sestanku je bil navzoč tudi državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Matevž Frangež. Razprava o razpisu agencije Spirit pa se je odprla tudi na seji predsedstva SD.
Poslanska skupina Levica Hana na pogovor še ni povabila. Kot pravijo, bodo počakali na izsledke revizije in računskega sodišča.
Han je po današnjem sestanku s poslanci Svobode odšel brez besed, Avšič Bogovič pa je dejala, da so ga na sestanek povabili, ker je kot minister najbolj odgovoren za podajanje pojasnil. Ob tem je dodala, da se je Han povabilu takoj odzval, na sestanku je bilo veliko vprašanj, kar nekaj pa jih je ostalo še neodgovorjenih. Odgovore na marsikatero vprašanje tudi Han po besedah Avšič Bogovič še pričakuje.
“Ta razpis dejansko po pravnih zavezancih vodi do bivših in sedanjih kadrov SD. Pogovarjali smo se o tem. Prav je, da pristojne institucije stvari raziščejo,” je dejala vodja poslancev Svobode.
Spomnila je, da o razpisu Spirita poteka interna revizija in da je bila prijava podana tudi na policijo. “Sestanek s poslanci Svobode ni pomenil zagovora ministra. Debata pri nas je vedno energična in poteka v spoštljivem tonu, enako je bilo tudi tokrat,” je tudi povedala Avšič Bogovič. Poudarila je še, da dvoma o zaupanju v delo Hana ni oziroma tega danes ni bilo na mizi.
Kaj naj bi na seji vlade povedal Boštjančič?
Se je pa po naših informacijah zanimiva razprava odvila že na včerajšnji vladni seji. Na njej je Han drugim članom vlade podal informacijo o medijsko odmevnem razpisu.
Predsednik vlade Robert Golob je po navedbah v sporočilu za javnost dejal, da je naloga vlade, da za savinjsko-šaleško in zasavsko premogovno regijo ustvari nova, kakovostna delovna mesta in jima omogoči razvoj. Poudaril je, da je “zaradi reševanja teh izzivov še toliko bolj pomembno, da se kakršnekoli nepravilnosti pri vodenju postopkov z javnimi razpisi za njuno prestrukturiranje takoj razrešijo”.
V razpravi je po naših informacijah finančni minister Klemen Boštjančič izpostavil, da je gospodarsko ministrstvo v preteklosti že večkrat opozoril, da Spirit nima jasnih meril za delitev denarja. Prav Boštjančič naj bi – tako naši viri – predlagal tudi drugi del včerajšnjega sklepa vlade. V njem so Hanovemu ministrstvu naložili, da izdela podrobnejše smernice in kriterije za pripravo razpisov za dodeljevanje javnih sredstev za področje spodbujanja podjetništva in konkurenčnosti ter vlado z njimi tudi seznani. Na finančnem ministrstvu na vprašanja Forbesa Slovenije o dogajanju na včerajšnji seji vlade niso odgovorili.
V razpravi naj bi se oglasila tudi ministrica za kulturo Asta Vrečko. Izpostavila naj bi, da v nekaterih primerih za pridobitev evropskih sredstev prek ministrstva za kohezijo Aleksandra Jevška veljajo zelo strogi pogoji, dogajanje na razpisu gospodarskega ministrstva pa naj bi nakazovalo, da v tem primeru ni bilo tako.
Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer pa naj bi izpostavil primer enega od prejemnikov, po naših informacijah je šlo za podjetje Novast.
Kot smo pisali, je eden od lastnikov podjetja Rajko Fajmot, ki je mož sestrične pravosodne ministrice iz kvote SD Andreje Katič. Ta naj bi se pri odločanju o točki o Spiritu na vladi včeraj izločila. Ob tem se nekateri naši viri iz vladnih krogov sprašujejo, ali je z izločitvijo potrdila, da gre za konflikt interesov, čeprav naj bi Han vztrajno navajal, da SD v zgodbi ni omadeževana.
Eden od družbenikov podjetja Novast Janko Popovič nam je sicer danes sporočil, da demantira vse navedbe o povezavah s SD ali ministrico Katič. “Sam gospe sploh ne poznam, zgolj slučaj pa je, da je ministrica Katič sestrična žene enega od družbenikov,” je navedel.
Han bi zdaj ravnal drugače
Na Hanovem ministrstvu zdaj pravijo, da bi glede na vse, kar je znano danes, v javni razpis vključili dodatne varovalke glede največje višine subvencij, ki jih lahko pridobi posamezni prijavitelj.
“Minister Han je pristojnim direktoratom že dal nalogo, da se pregledajo pogoji in merila javnih razpisov in pripravi katalog splošnih pogojev in meril, ki se naj upoštevajo pri vseh javnih razpisih, da bo zajamčena transparentnost, gospodarnost, namembnost in učinkovitost porabe javnih nacionalnih in evropskih virov,” so nam danes popoldne povedali na ministrstvu.
Na vprašanje, koliko zaposlenih na ministrstvu in iz katerega direktorata se je ukvarjalo z razpisom, pa so nam pojasnili, da se je s tem od leta 2020 ukvarjalo večje število zaposlenih, predvsem z direktorata za industrijo, podjetništvo in internacionalizacijo, ki ga vodi Jernej Salecl, ter direktorata za razvojna sredstva, ki ga zdaj vodi Alenka Marovt.