Zaključila se je obravnava tožbe nad ajdovskim podjetjem
Avstrijska Bia Separations je odškodninsko tožbo ajdovski Sartorius Bia Separations vložila zaradi domnevne zlorabe instituta prisilne poravnave s poenostavljenim zmanjšanjem osnovnega kapitala.
Na okrožnem sodišču v Novi Gorici se je zaključila glavna obravnava v tožbi avstrijske družbe Bia Separations, ki od ajdovskega podjetja Sartorius Bia Separations zahteva plačilo 83 milijonov evrov odškodnine. Sodnica je zavrnila dodatne dokazne predloge tožeče strani, sodbo bo izdala pisno, piše STA.
Avstrijska Bia Separations, ki je bila do prisilne poravnave nad slovensko družbo njena 75-odstotna lastnica, nato pa je bila razlaščena, je odškodninsko tožbo vložila zaradi domnevne zlorabe instituta prisilne poravnave s poenostavljenim zmanjšanjem osnovnega kapitala. Po njihovem je bilo podjetje Bia Separations takrat vredno več, kot je prikazoval direktor Aleš Štrancar.
Že nekaj mesecev po začetku prisilne poravnave je ajdovsko podjetje po navedbah Avstrijcev ustvarjalo dobiček, v letu 2020 pa je bilo prodana nemškemu Sartoriusu, ki je za Sartorius Bia Separations takrat odštel 360 milijonov evrov.
Kaj se je zgodilo na obravnavi
Današnji narok je bil zelo kratek, saj je sodnica pred razglasitvijo odločitve dovolila zagovornikom avstrijskega podjetja le kratko obrazložitev.
Odvetnika Simon Bračun in Tevž Žižak sta poudarila, da stečajni upravitelj družbe Michael Wagner leta 2016 ni poznal podatkov o novih naročilih, zaradi katerih se je vrednost podjetja kasneje povečala. Menila sta tudi, da tožena stranka ni dokazala, da bi se tožniki že pred prodajo ajdovske družbe nemškemu Sartoriusu lahko seznanili z vsemi okoliščinami, na podlagi katerih bi lahko oblikovali odškodninski zahtevek. Po mnenju odvetnikov tožeče strani je v sodnem postopku prišlo do bistvenih kršitev, še piše STA.
Zastaran zahtevek
Zagovornik ajdovskega podjetja Luka Fabiani je po koncu naroka izrazil pričakovanje, da bo sodišče zavrnilo tožbeni zahtevek, in sicer iz več razlogov. Po njegovem mnenju je zahtevek zastaral, poleg tega pa je materialno neutemeljen in pretiran.
“Po mojem mnenju je bila tožba vložena, ker želi stečajni upravitelj tožeče stranke upravičiti svoje ravnanje, ki je bilo že v osnovi napačno, ko je prišlo do postopka prisilne poravnave nad toženo stranko. Že takrat je imel možnost, da bi si zagotovil delež v uspešni ajdovski družbi, pa tega ni želel. Želel jo je spraviti v stečaj. Zdaj poskuša zadevo nekako sanirati, kar pa dela popolnoma kontradiktorno temu, kar je delal prej,” je dejal Fabiani.
Na obravnavi je bil prisoten tudi predstavnik domnevno oškodovanih avstrijskih vlagateljev Andreas Schreibmeier, ki je menil, da je sodišče preprečilo predložitev bistvenih dokazov, ki bi dokazali zlorabe s strani direktorja Štrancarja in oškodovanje vlagateljev. “Ne glede na to, da sodišče v Novi Gorici teh dokazov ni upoštevalo, menimo, da jih bo upoštevalo višje sodišče,” je še dejal.