Za razvoj gospodarstva letos dobrih 675 milijonov evrov spodbud

Največ denarja bo letos vloženega v razvoj podjetništva, za kar bo gospodarsko ministrstvo namenilo 351,6 milijona evrov oziroma več kot polovico vseh razvojnih spodbud.
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport bo skupaj z izvajalskimi institucijami in SID banko letos zagotovilo za 675,4 milijona evrov razvojnih spodbud. Sredstva bodo namenjena spodbujanju podjetništva, raziskav in razvoja, gospodarskega prestrukturiranja, lesarstva, turizma, športa, digitalizacije, internacionalizacije ter rokodelstva, so sporočili z ministrstva.
Največji delež, kar 52,1-odstotni, bo namenjen podjetništvu, ki bo tako prejelo 351,6 milijona evrov. Za raziskave in razvoj bo šlo 111,4 milijona evrov, za gospodarsko prestrukturiranje premogovnih regij 83,1 milijona evrov, sektorja lesarstva in turizma pa bosta prejela vsak po 35 milijonov evrov.
Na seznamu vlaganj so še šport, ki bo prejel 3,9-odstotni delež oziroma 26,4 milijona evrov, spodbujanje digitalizacije malih in srednje velikih podjetij, ki mu bodo namenili 2,6-odstotni delež oziroma 17,9 milijona evrov, ter internacionalizacija z 2,1-odstotnim delež oziroma 14 milijoni evrov.
Gospodarsko ministrstvo je prvič oblikovalo tudi finančne spodbude za rokodelstvo, ki mu bo dodeljenih 950.000 evrov.
Za 361 milijonov evrov nepovratnih sredstev
Denar bo ponujen gospodarstvu in občinam v obliki 58 ukrepov. Od tega bo 48 ukrepov v obliki nepovratnih sredstev, ki skupno znašajo 361 milijonov evrov. Osem ukrepov bo v obliki povratnih sredstev v skupni višini 227,9 milijona evrov. Za preostala dva ukrepa, ki bosta oblikovana kot kombinacija povratnih in nepovratnih sredstev, pa bo na voljo 86,5 milijona evrov.
Spodbude bodo poleg ministrstva in SID banke prek razpisov ponujali Slovenski podjetniški sklad (SPS), Javna agencija Spirit Slovenija, Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (Aris), Slovenska turistična organizacija (STO) in Slovenski regionalno razvojni sklad (SRRS).
Poleg finančnih spodbud so na voljo tudi številne brezplačne storitve podpornega okolja, spominjajo na ministrstvu. Med njimi lahko podjetniki v okviru SPOT točk pridobijo brezplačno svetovanje, prav tako za mlade podjetnike svetovanje nudi Spirit. Podjetja, razvojne in raziskovalne institucije ter konzorciji lahko pridobijo sofinanciranje za svoje projekte tudi prek centralnih programov Evropske unije, ki so zbrani v tem dokumentu.
Dolgoročna rast, razvoj, konkurenčnost
Cilj finančnih spodbud je ustvariti stabilno, inovativno in trajnostno naravnano poslovno okolje, ki bo slovenskemu gospodarstvu omogočilo dolgoročno rast, razvoj in konkurenčnost, gospodarsko ministrstvo še navaja v sporočilu za javnost.
Gospodarski minister Matjaž Han je ob tem povedal: “Naša podjetja delujejo v času številnih pretresov, od pandemije, bližnjih vojn, poplav, do velikih sprememb v mednarodni trgovini. Ponosen sem na to, kako hitro so se sposobna prilagajati številnim izzivom.”
“A vsega ne morejo opraviti sama in zato jim želimo z ukrepi priskočiti na pomoč, da se bodo hitreje digitalizirala, si poiskala nove mednarodne trge ali zgolj optimizirala svoje poslovanje. S spodbudami jih želimo tudi navdušiti, da del svojih sredstev namenijo razvoju inovativnih produktov,” je še dejal.