Z bližnjega letališča poleti na več kot 30 destinacij

Novice Forbes Slovenija 1. aprila, 2025 16.14
featured image

Pogovori za vzpostavitev novih rednih povezav z letališča Gradec se nadaljujejo, letošnja novost pa je trikrat tedenski let iz Gradca v Istanbul.

1. aprila, 2025 16.14

Letališče Gradec je v preteklem letu zabeležilo približno 820.000 potnikov, kar je 12 odstotkov več kot leta 2023. Glavni dejavnik rasti je bil čarterski segment z 31-odstotnim povečanjem, medtem ko je redni promet zabeležil približno 6,5-odstotno rast. Letos pričakujejo nadaljnjo rast potnikov, po pisanju STA pravi poslovodja Wolfgang Grimus.

“Leto 2024 je bilo za naše letališče zelo uspešno, kar kaže, da ljudje še vedno radi potujejo,” je na današnji novinarski konferenci v Mariboru povedal Grimus.

Poudaril je, da je še vedno več potnikov na rednih linijah, lani kar okoli 600.000, čeprav je čarterskih linij več. Zato nadaljujejo pogovore za vzpostavitev novih rednih povezav, tudi z evropskimi prestolnicami, letošnja novost pa je trikrat tedenski let iz Gradca v Istanbul. Tega bo letalska družba Pegasus začela izvajati konec maja.

Umirjen začetek leta

Z letošnjimi rezultati so zaenkrat zadovoljni. “Kot je bilo predvideno, so bili prvi meseci nekoliko umirjeni. To je predvsem posledica lanske ukinitve povezave z Amsterdamom ob koncu zimskega voznega reda, oslabljenega gospodarstva in kratkotrajnih stavk na številnih nemških letališčih v tem mesecu. Do zdaj beležimo približno 135.000 potnikov, nadaljuje pa se trend iz preteklega leta – močno povpraševanje po turističnih letih in spremenjene potovalne navade v segmentu poslovnih potovanj,” napovedujejo na letališču.

V prvih dveh mesecih leta 2025 je tovorni promet zabeležil 6,7-odstotno rast, pri čemer je s skoraj 15 odstotki izstopal februar. Lani je tovorni promet z okoli 18.700 tonami skoraj dosegel rekordno leto 2023, navaja STA.

S poletnim voznim redom do priljubljenih destinacij

Poletni vozni red ponuja lete na 33 destinacij v 13 državah. Na voljo so predvsem leti do priljubljenih obmorskih in mestnih destinacij ter pogoste povezave do prestopnih letališč Frankfurt, München, Dunaj, Zürich in Düsseldorf, preko katerih je z enim postankom mogoče doseči več kot 190 svetovnih destinacij.

Najmočnejša turistična destinacija ostaja turška Antalya, kamor letita do osemkrat tedensko letalska prevoznika SunExpress in Pegasus. Leti v Palmo de Mallorco se pričnejo že za veliko noč in trajajo do novembra. Na voljo bodo tudi novi posebni leti, na primer na Malto, v Palermo in Rigo.

Med turističnimi ponudniki je DERTOUR Austria, ki sodi pod okrilje skupine Rewe in s katero bo iz Gradca mogoče leteti na 15 destinacij. “Za nas je graško letališče zelo pomembno odhodno letališče tudi zato, ker je zanimivo za potnike iz Slovenije,” je po poročanju STA povedal poslovodja Martin Fast.

Na letališču okrevajo tudi druge dejavnosti

Po krizi, ki je nastopila zaradi epidemije covida-19, se Letališče Gradec pobira tudi na področju konferenčne in prireditvene dejavnosti, saj ta po besedah Grimusa dosega že raven pred krizo. V gostinstvu in trgovini rastejo prihodki. “Skupno smo lani zabeležili prihodke v višini 37,6 milijona evrov, kar je 12 odstotkov več kot leto prej,” je povedal.

Med drugim so uredili nove oglasne površine in razširili parkirišče, vključno z namestitvijo dodatnih polnilnih postaj za električna vozila. Še vedno zasledujejo cilj, da do leta 2023 postanejo ogljično nevtralno letališče. Na strehi parkirne hiše od sredine decembra lani obratuje nov fotovoltaični sistem, ki je do zdaj proizvedel 82.500 kilovatnih ur (kWh) električne energije, kar približno ustreza letni porabi 15 enodružinskih hiš.

Na šestih parkirnih mestih za letala so v zadnjih mesecih namestili električne priključke za oskrbo z električno energijo na tleh, kar naj bi letno zmanjšalo porabo za približno 24.000 litrov fosilnega goriva, kar pomeni prihranek približno 79 ton ogljikovega dioksida, še navaja STA.