Von der Leyen s kitajskim premierjem o preusmerjanju blaga iz ZDA v Evropo

Novice Forbes Slovenija 8. aprila, 2025 11.52
featured image

Med drugim sta kitajski premier in predsednica Evropske komisije govorila o morebitnem preusmerjanju blaga iz ZDA v Evropo zaradi ameriških carin.

8. aprila, 2025 11.52

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je danes s kitajskim premierjem Li Čiangom po telefonu govorila o posledicah ameriških carin za svetovno gospodarstvo. Izpostavila je odgovornost Evrope in Kitajske, da podpreta reformiran trgovinski sistem, so zapisali na Evropski komisiji. Govorila sta tudi o ruski agresiji na Ukrajino, poroča STA.

Predsednica komisije je v pogovoru s kitajskim premierjem poudarila pomen stabilnosti in predvidljivosti za svetovno gospodarstvo.

V odzivu na obsežne motnje, ki so jih povzročile ameriške carine, je po njenem mnenju odgovornost Evrope in Kitajske, da podpreta močan reformiran sistem trgovanja, ki bo pravičen in svoboden ter bo temeljil na enakih konkurenčnih pogojih.

Ob tem je pozvala k rešitvi v okviru pogajanj in izpostavila, da se je treba izogniti nadaljnjemu zaostrovanju.

Kitajski premier Li Čiang
Kitajski premier Li Čiang je z Ursulo von der Leyen govoril o vzpostavitvi mehanizma za spremljanje trgovinskih tokov (Foto: PROFIMEDIA)

Uravnotežen trgovinski odnos

Poudarila je tudi ključno vlogo Kitajske pri naslavljanju morebitnega preusmerjanja blaga iz tretjih držav, ki bi ga te zaradi carin namesto v ZDA začele izvažati drugam. Von der Leyen in Li sta razpravljala o vzpostavitvi mehanizma za spremljanje trgovinskih tokov, so še navedli na komisiji.

Predsednica je v pogovoru dejala tudi, da je nujno poiskati strukturne rešitve za to, da bi EU in Kitajska uravnotežili trgovinski odnos ter da bi imela evropska podjetja boljši dostop do kitajskega trga.

Voditelja sta o trgovinski politiki govorila, potem ko so ZDA v soboto uvedle 10-odstotne dodatne carine na uvoz blaga iz praktično vseh držav sveta. Od srede bodo za uvoz iz okoli 60 držav in EU veljale še višje dodatne carine. Za EU bodo te npr. pri 20 odstotkih, za Kitajsko pa pri 34 odstotkih (z do zdaj uveljavljenimi skupaj pri 54 odstotkih).

Trump, recipročne, carine, seznam
Ameriški predsednik Donald Trump je kitajski uvoz ocarinil s stopnjo 34 odstotkov, evropskega pa z 20 odstotki (Foto: PROFIMEDIA)

Protiukrepi Kitajske

Potem ko je Peking napovedal protiukrepe, se je trgovinski spor med ZDA in Kitajsko še zaostril. Ameriški predsednik Donald Trump je v ponedeljek zagrozil, da bo, če Kitajska do danes ne umakne zadnjih napovedanih povračilnih ukrepov, s sredo uvedel dodatne 50-odstotne dajatve na uvoz kitajskega blaga v ZDA. S tem bi carine na kitajsko blago skupno zvišal že za 104 odstotne točke. Iz Pekinga so v odzivu sporočili, da se bodo borili do konca.

Trump je v odgovoru na predlog EU, ki je v ponedeljek ZDA ponudila brezcarinsko trgovanje na področju industrijskega blaga, dejal, da bi države EU morale začeti kupovati ameriško energijo. Sam predlog EU po njegovem ne zadostuje za odpravo njihovega trgovinskega primanjkljaja.

“EU ne kupuje naših avtomobilov, kmetijskih proizvodov, praktično ne vzame ničesar,” je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal Trump. Da bi lahko ZDA prejele ponudbo EU za obojestransko izvzetje carin na avtomobile in drugo industrijsko blago, bi morale odpraviti zunanjetrgovinski primanjkljaj, ki ga imajo v trgovini z EU.

Von der Leyen in Li sta po telefonu govorila tudi o drugih temah, vključno z rusko agresijo na Ukrajino. Kot so zapisali na Komisiji, je predsednica izrazila podporo trajnemu in pravičnemu miru v Ukrajini, pri čemer je Kijev tisti, ki mora določiti pogoje za mir. Kitajskega premierja je pozvala, naj njegova država okrepi prizadevanja v okviru mirovnega procesa, še piše STA.