V Cimosu bodo stavkali, zahtevajo višje plače

Novice Forbes Slovenija 17. septembra, 2024 10.30 > 17. septembra, 2024 13.35
featured image

Cimosovi delavci bodo v sredo dve uri stavkali. V pol leta se z vodstvom namreč niso uspeli uskladiti glede dviga plač.

17. septembra, 2024 10.30 > 17. septembra, 2024 13.35

Sindikat v koprskem Cimosu je za sredo napovedal dveurno stavko. Potekala bo med 12. in 14. uro na lokacijah v Vuzenici in Senožečah, so sporočili iz sindikata.

Glavni razlog zanjo se skriva v dejstvu, da se v pol leta niso uspeli uskladiti glede dviga plač in novega plačnega modela. Stavka je bila namreč napovedana že spomladi, a so jo predstavniki delavcev marca zamrznili. Zaskrbljeni so tudi glede nejasne prihodnosti podjetja, poroča STA.

Socialni partnerji so v Cimosu marca imenovali delovno skupino, s pomočjo katere so želeli zaposleni doseči, da bi se najnižja osnovna plača v podjetju izenačila z minimalno in da bi se sorazmerno povečale tudi ostale plače. Ob tem naj bi stekli tudi pogovori o novem plačnem modelu. Ker skupina v pol leta zahtev zaposlenih ni izpolnila, so se ti odločili za dveurno opozorilno stavko.

Katere so glavne zahteve?

Sindikat kovinske in elektro industrije Slovenije (SKEI) se je lani z vodstvom Cimosa sicer že dogovoril, da se bodo plače namesto junija 2023 za šest odstotkov marca letos povečale za deset odstotkov. To se je tudi zgodilo, kljub temu pa še vedno približno 240 delavcev prejema minimalno plačo oziroma dodatek do minimalne plače.

Kot danes poroča časnik Dnevnik, je vodstvo Cimosa ob napovedi stavke odpovedalo podjetniško kolektivno pogodbo. Zaposleni bodo s sredino stavko tako zahtevali, da se najnižja osnovna plača v podjetju izenači z minimalno in da se sorazmerno zvišajo tudi druge plače. Od podjetja, ki proizvaja sestavne dele za avtomobilsko industrijo, pričakujejo tudi ponovno ovrednotenje delovnih mest, še poroča STA.

Poleg tega zahtevajo prerazporejanje delovnega časa, skladno z zakonodajo, zamenjavo vodje pogajalske skupine na strani delodajalcev in plačano stavko. Od poslovodstva si želijo še politiko zaposlovanja, ki bo ohranjala delovna mesta in socialno varnost zaposlenih.