Turški delavci prejeli plače, ne pa tudi jasnih informacij, kaj bo z njimi

Dela na drugem tiru se nadaljujejo brez več sto turških delavcev, ki v kampu v Orehku čakajo na odločitev turških delodajalcev o njihovi prihodnosti.
Čeprav smo pred tednom dni poročali o blokadah bančnih računov družb Yapi Merkezi in YM Construction, ki sodelujeta pri gradnji drugega tira, je okoli 400 delavcev turških podjetij v ponedeljek prejelo plače.
Sprva jim je bilo rečeno, da bodo plače prejeli že v petek, a na bančne račune v domači Turčiji. V petek pa naj bi jim nato rekli, da izplačilo na turške račune ni izvedljivo, zato so izplačilo zamaknili na ponedeljek, plače pa so delavci dobili na slovenske bančne račune. S katerega računa so nakazali plače, ni znano. Kot rečeno, imata podjetji Yapi Merkezi in YM Construction od začetka prejšnjega tedna blokade na vseh bančnih računih.
Še mesec dni v kampu?
Podjetji zadnjega pol leta z zamudo poravnavata obveznosti do delavcev. Negotovost za te se je dodatno povečala, potem ko so nedavno Turki prenehali delati na gradbišču med Divačo in Koprom. Kot smo pisali, je bila za delavce, s katerimi smo govorili, ta poteza družbe presenečenje.
Zadnji teden ne odhajajo na delovišče, temveč iz dneva v dan ostajajo v kampu v Orehku pri Postojni, informacije pa so skope, pravi sogovornik iz vrst delavcev. “Nekateri smo prejeli ponudbe za delo, a ne vemo, ali jih lahko sprejmemo, saj ni znano, kakšen bo razplet tukaj. Govori se, da naj bi nas poslali nazaj v Turčijo, a po nekaterih informacijah bi se lahko odločitve sprejemale šele maja,” razlaga in dodaja, da se nezadovoljstvo med delavci v Orehku povečuje, ker lokalno vodstvo nima odgovorov na vprašanja o njihovi prihodnosti.
Kot smo pisali, v Yapi Merkeziju na naša vprašanja do zdaj niso odgovarjali, češ da je v skladu s pogodbo za komuniciranje pristojno državno podjetje 2TDK. Tudi Kolektor nam na vprašanja ni odgovoril.
Inšpektorat za delo: Preverjamo turški podjetji
Ker gre za tuje delavce, ki se težje znajdejo v našem sistemu, smo na inšpektoratu za delo preverili, ali so morda v zadnjem tednu opravili kakšen nadzor pri podjetjih Yapi Merkezi ali YM Construction. Jasnega odgovora nismo dobili.
Povedali so nam, da sta obe podjetji trenutno v preverjanju pri sektorju za prednostno odzivanje na
inšpektoratu za delo, ker postopki potekajo, pa nam podrobnejših informacij ne morejo posredovati. Sektor za prednostno odzivanje je začel delovati oktobra lani, v njem so zbrani inšpektorji za delovna razmerja in inšpektorji za varnost in zdravje pri delu.
Na inšpektoratu so nam povedali še, da so pri podružnici Yapi Merkezi v zadnjih štirih letih in pol opravili 62 nadzorov. “Ugotovljenih je bilo 24 nepravilnosti, ki se nanašajo na izplačilo regresa, vodenje evidenc o delovnem času, ki jih delodajalci na deloviščih niso imeli,” so nam pojasnili. Podjetju je bila izdana upravna ureditvena odločba, več opozoril in ena odločba o prekršku. Tudi zaradi kršitev pravil s področja varnosti in zdravja pri delu je bilo izdanih več upravnih ureditvenih odločb ter opomin v prekrškovnem postopku. Zoper YM Construction pa še vedno teče več postopkov. Kakšnih, nam na inšpektoratu niso pojasnili.
Gradbišče prevzel Kolektor
V 2TDK pa so nam na vprašanje, ali drži, da je s tem tednom večina delavcev podjetij Yapi Merkezi zapustila gradbišče, in ali je Kolektor prevzel vsa dela, odgovorili, da je organizacija del v domeni izvajalca. “Partnerji konzorcija izvajalcev so se odločili za spremembo v razdelitvi obsega preostalih del, ustrezni prerazporeditvi del in s tem tudi za optimizacijo, kar bo po zagotovilih izvajalca omogočilo ustrezno dinamiko in pravočasno izvedbo projekta drugi tir. 2TDK zahteva, da izvajalec gradbenih del izpolni svoje obveznosti, ne glede na prerazporeditve,” so za Forbes Slovenija povedali v državnem podjetju.
Trenutno dela potekajo na vseh treh sklopih, pravijo, zadnje dogajanje pa naj po njihovih pričakovanjih ne bi vplivalo na zastavljeno časovnico projekta.
Info360.si je sicer poročal, da Yapi Merkezi ostaja na projektu zgolj uradno, in sicer zaradi referenc, ki jih ima kot edini v konzorciju za gradnjo predorov. “Prav turške reference so bile ključne, da je Kolektor CPG lahko dobil milijardni posel. Če bi torej Yapi Merkezi gradbišče v celoti zapustil, Kolektor projekta ne bi mogel nadaljevati, to pa bi ne samo ogrozilo projekta drugi tir, pač pa tudi samo podjetje gradbenega barona Stojana Petriča,” je pisal portal.
V državnem podjetju, ki vodi projekt drugi tir, medtem zanikajo nekatere navedbe, da naj bi imel Yapi Merkezi več deset milijonov odprtih zahtevkov in da bi redna plačila državnega podjetja lahko rešila dolžniško zagato turških podjetij. Kot pravijo v 2TDK, ima Yapi Merkezi “le” za 2,2 milijona evrov odprtih zahtevkov.