Skrivalnice v Beli hiši? Ministra naj bi želela Trumpa ujeti na samem

Novice Forbes Slovenija 20. aprila, 2025 13.56
featured image

Ameriška ministra za finance in trgovino Scott Bessent in Howard Lutnick naj bi skušala Trumpa prepričati, da omili carinsko vojno, a sta se najprej morala znebiti njegovega trgovinskega svetovalca. Ministra sicer navedbe zanikata.

20. aprila, 2025 13.56

Finančni trgi so bili 9. aprila v krču, saj je ameriški predsednik Donald Trump par dni prej uvedel visoke carine za večino trgovinskih partneric in se zapletel v carinsko vojno s Kitajsko, ki je odgovorila s povračilnimi ukrepi. Kot poroča Wall Street Journal (WSJ), sta na ta dan skušala finančni minister Scott Bessent in minister za trgovino Howard Lutnick odvniti predsednika od načrta, a jima je na poti stal njegov zvesti svetovalec in glavni ideolog carinske vojne Peter Navarro.

Po navedbah WSJ naj bi bil Navarro, ki je Trumpu svetoval že v prvem mandatu, od uvedbe “recipročnih” carin na tako imenovani “dan osvoboditve” 2. aprila stalno prisoten v okolici Ovalne pisarne. Na jutro 9. aprila pa naj bi imel sestanek s še enim svetovalcem v drugem delu Bele hiše, kar sta Bessent in Lutnick po navedbah anonimnih virov blizu zadevi izkoristila za apel Trumpu.

Ministra sta – tako WSJ – v odsotnosti Navarra smuknila v Ovalno pisarno, čeprav njihovega sestanka ni bilo na predsednikovem urniku, in Trumpu predlagala, da zadrži nekatere carine. Uspela sta ga prepričati, da razglasi premor za nekatere carine in to takoj objavi na svojem družbenem omrežju Truth Social, kar naj bi Navarra ujelo nepripravljenega.

Bessent je nato s tiskovno predstavnico Caroline Leavitt šel pred kamere pred Belo hišo, kjer sta oznanila 90-dnevni odlog višjih carin, ki jih je Trump predvidel za tiste trgovinske partnerice, s katerimi imajo ZDA največje trgovinske primanjkljaje. Trumpova objava je obrnila padce borznih tečajev s tedna prej in stabilizirala trg državnih obveznic, ki je pričel padati tisti teden. Prav razprodaja obveznic je prižgala alarme v administraciji, saj za ZDA prinaša dražje zadolževanje in namiguje, da ameriške državne obveznice niso več varno zavetje v časih tržnih pretresov.

Trgovinski svetovalec v Beli hiši Peter Navarro
Trgovinski svetovalec v Beli hiši Peter Navarro je Trumpu svetoval tudi v prvem mandatu (Foto: PROFIMEDIA)

Glavni igralci navedbe zanikajo

Predstavnika obeh ministrov sta zgodbo zanikala in dejala, da Trumpova ekipa deluje usklajeno, podobno je navedbe WSJ komentiral tudi Navarro.

Bessentov tiskovni predstavnik je dejal, da “predsednikova ekipa trdo dela, da bi za ameriško ljudstvo implementirala Trumpovo trgovinsko politiko, ki na prvo mesto postavlja ZDA (America First). Tisti, ki skušajo razdvojiti predsednikovo ekipo glede trgovine skušajo spodkopati cilj naše administracije, da dvignemo delavne Američane.”

“Ideja, da se igramo igrice v slogu Gossip Girl je preprosto lažna – popolnoma smo osredotočeni na implementiranje vizije predsednika Trumpa,” pa je sporočil predstavnik Lutnicka.

Navarro se je za WSJ odzval v sporočilu, v katerem je zapisal, da gre za “še več nagajanja anonimnih virov, ki želijo razdeliti in osvojiti ekipo za trgovino”.

Odzvala se je tudi Bela hiša. Njen tiskovni predstavnik Kush Desai je dejal: “Predsednik Trump je zbral zvezdniško trgovinsko in gospodarsko ekipo, da bi uresničil svojo agendo America First in končno obravnaval izredne razmere naše države zaradi vztrajnih trgovinskih primanjkljajev. Vsak član Trumpove administracije se ravna po eni sami knjigi, knjigi predsednika Trumpa, da bi izenačil konkurenčne pogoje za naše delavce in industrije ter obnovil ameriško veličino.”

Donald Trump
Trump je 2. aprila uvedel visoke carine za večino trgovinskih partneric ZDA (Foto: PROFIMEDIA)

Spreminjajoča se zavezništva

Zavezništvo med Lutnickom in Bessentom je precejšen obrat, saj sta bila ministra v času menjave oblasti na nasprotnih bregovih, ko sta se oba potegovala za mesto finančnega ministra. Kljub nasprotovanju Trumpovega donatorja, podpornika in sodelavca Elona Muska je položaj dobil Bessent, Lutnick pa je kot “tolažilno nagrado” dobil trgovinsko ministrstvo, še piše WSJ.

Po drugi strani je Navarro svojevrstna osebnost v Trumpovi administraciji, ki se s svojo ostro carinsko politiko pridobil zaupanje Trumpa, a naj bi bil pogosto nadležen nekaterim drugim sodelavcem. Predsednik rad poudari, da je Navarro prestal štirimesečno zaporno kazen, na katero je bil obsojen lani, ker se ni odzval na pozive kongresnega odbora, ki je preiskoval napad Trumpovih privržencev na Kapitol januarja 2021.

Navarra je Trumpovi bazi, ki je v veliki meri nastrojena proti finančnikom z Wall Streeta, prikupilo tudi njegovo nasprotovanje trgovinski politiki Kitajske, o čemer je napisal več knjig. Toda zaradi tega je manj dobrodošel v krogih številnih finančnih direktorjev in poslovnih voditeljev, še piše WSJ.