Sindikat vodstvu Mercatorja očita kratenje delavskih pravic

Novice Ajda Brndušić 19. novembra, 2024 11.21
featured image

Sindikat delavcev in trgovine Slovenije v odprtem pismu poziva vodstvo in lastnike, da vzpostavijo socialni dialog z zaposlenimi, spoštujejo slovensko zakonodajo in socialne standarde, oživijo humanitarni sklad, ohranijo počitniške zmogljivosti in zagotovijo boljšo varnost zaposlenih.

19. novembra, 2024 11.21

Sindikat delavcev in trgovine Slovenije (SDTS) je v odprtem pismu vodstvo Mercatorja in njegovo lastnico Fortenovo pozval k spoštovanju načel socialnega dialoga. Kot so zapisali, ima Mercator status družini prijaznega podjetja, kar pa se, glede na nedavne dogodke, vse bolj postavlja pod vprašaj.

V pismu so v sindikatu navedli, da so razočarani nad načinom, kako se trenutno sprejemajo ključne odločitve v Mercatorju, med katerimi so izpostavili zaprtje poslovalnic Mercator Tehnike in Cash & Carry. O zaprtju so bili zaposleni obveščeni le pol ure pred uradno objavo, kar je neskladno z zakonodajo, saj bi morale biti odločitve takega pomena predhodno usklajene s svetom delavcev, so poudarili.

Prikrito ukinjanje delavskih pravic

Poudarili so tudi, da Mercator prikrito ukinja delavske pravice. Njihov humanitarni sklad, ki je bil ustanovljen za pomoč zaposlenim v izrednih življenjskih situacijah (kot so poplave, požari, hude bolezni ali smrt v družini), že dalj časa ne deluje. Kot navajajo v SDTS, gre za pomembno orodje, ki je bilo eden izmed razlogov za priznanje Mercatorju kot družini prijazno podjetje.

V podjetju se ogrožajo tudi delavski standardi. Počitniške zmogljivosti, ki so bile do oktobra 2024 zagotovljene kot del standarda za zaposlene, so pod pritiskom prodaje. Svet delavcev Mercatorja, kjer so tudi predstavniki sindikata SDTS, je že večkrat poudaril, naj se zmogljivosti ne prodajo, saj morajo kljub morebitnim spremembam lastništva v podjetju odločitve o takih vprašanjih slediti slovenski zakonodaji. To pomeni, da brez soglasja sveta delavcev teh ni mogoče prodati, so še zapisali v SDTS.

Slaba varnost za zaposlene

Izpostavili so še, da so razočarani nad ukinjanjem varnostne službe. Po zakonu o varnosti in zdravju pri delu je delodajalec dolžan zagotoviti varnost in zdravje delavcev pri delu, kar bi moralo biti delodajalcu prvotnega pomena. “Zaposleni pa se soočajo z vedno večjim številom napadov, prihaja pa tudi do fizičnih poškodb, kar je nesprejemljivo. Trgovke in trgovci so prepogosto prepuščeni sami sebi, ko pride do tovrstnih situacij,” so zapisali.

Poziv vodstvu in lastnikom

Sindikat tako poziva vodstvo in lastnike, da vzpostavijo iskren in transparenten socialni dialog z zaposlenimi in njihovimi predstavniki, spoštujejo slovensko zakonodajo in socialne standarde, oživijo humanitarni sklad in ohranijo počitniške zmogljivosti ter vzpostavijo zadostno število varnostnikov za boljšo varnost zaposlenih.

“Kupci vse bolj prepoznavajo, da se za sijočo fasado skriva resno zanemarjanje socialnih pravic in vrednot, ki so bile ključne za Mercatorjev uspeh v preteklosti,” so še zapisali.