Seznam carin: katere države so jo najbolje odnesle in katere najslabše

Novice Kaja Stepančič 3. aprila, 2025 15.11
featured image

V celoti objavljamo seznam recipročnih carin, ki jih bodo ZDA v naslednjih dneh začele zaračunavati posameznim državam.

3. aprila, 2025 15.11

Nove recipročne carine, ki jih je včeraj razkril ameriški predsednik Donald Trump, bodo v veljavo stopile v naslednjih dneh. S 5. aprilom bodo, kot izhaja iz dokumenta Bele hiše, v veljavo sprva stopile osnovne desetodstotne carine, ki jih bodo ZDA zaračunale vsem državam (z izjemo Mehike in Kanade). Nato pa bodo 9. aprila carinske stopnje za nekatere države povišane na svojo končno vrednost.

Za EU bodo tako na koncu obveljale 20-odstotne carine, za Švico 31-odstotne carine, Združenemu kraljestvu pa bodo ZDA zaračunavale osnovno desetodstotno stopnjo. Slednja je enaka tisti, ki jo na Otoku zaračunavajo ZDA.

Blago iz Japonske bo ocarinjeno s 24-odstotno stopnjo, iz Južne Koreje pa s 25-odstotno stopnjo. Recipročne carine za Tajvan bodo na koncu znašale 32 odstotkov, za Tajsko 36 odstotkov, za Indijo pa 26 odstotkov.

Recipročne carine za Kitajsko bodo znašale 34 odstotkov, a bodo te dodane k že za 20 odstotkov višjim carinam, tako da bo carinska stopnja zanjo skupaj vsaj 54-odstotna, je včeraj za CNBC potrdila tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt.

Države z najvišjo carinsko stopnjo

Najvišja carina, 50-odstotna, je bila določena Lesotu ter Saint Pierru and Miquelonu. Sledijo jima Kambodža z 49-odstotno carinsko stopnjo, Laos z 48-odstotno stopnjo, Madagaskar s 47-odstotno stopnjo in Vietnam s 46-odstotno stopnjo.

Prag 40-odstotnih carin dosegajo oziroma presegajo še Mjanmar in Šrilanka, ki so jima bile določene 44-odstotne recipročne carine, Falklandski otoki in Sirija, ki bodo imeli 41-odstotne carine, ter Mauritius, ki se mu obetajo 40-odstotne carine.

Najnižja carinska stopnja za 125 držav

Kar 125 državam od 185 držav na seznamu so ZDA določile osnovno desetodstotno carinsko stopnjo.

Med njimi so na primer: Združeno kraljestvo, Brazilija, Singapur, Čile, Avstralija, Turčija, Kolumbija, Peru, Kostarika, Dominikanska republika, Združeni arabski emirati, Nova Zelandija, Argentina, Ekvador, Gvatemala, Honduras, Egipt, Savdska Arabija, El Salvador, Maroko ter Trinidad in Tobago.

Pred carinami niso ubežali niti pingvini

Najnižje desetodstotne carine je Trump napovedal tudi skupini golih, nenaseljenih vulkanskih otokov blizu Antarktike, ki so prekriti z ledom in na katerih živijo samo pingvini. Gre za antarktični otok Heard in otočje McDonald, avstralska teritorija v južnem Indijskem oceanu, piše STA.

Omenjeni otoki niso edini nenavaden kraj, ki jih bodo prizadele carine. Kar 29-odstotne carine (za 19 odstotnih točk višje kot za Avstralijo) so ZDA določile za en avstralski zunanji teritorij, otok Norfolk severno od Sydneyja, ki ima 2.000 prebivalcev. Avstralski premier Anthony Albanese je ob tem ocenil, da pred Trumpovimi carinami ni varen noben kraj na svetu.

Carine bodo doletele tudi Božične otoke, avstralski teritorij v Indijskem oceanu, pa tudi Britansko ozemlje v Indijskem oceanu, arhipelag 58 nenaseljenih otokov pod upravo Londona. Med drugimi odročnimi ozemlji na Trumpovem seznamu so še novozelandski teritorij Tokelav v južnem Tihem oceanu z okoli 1.500 prebivalci ter norveški čezmorski ozemlji v Arktičnem oceanu Svalbard z 2.500 prebivalci in Jan Mayen, ki nima stalnih prebivalcev, ampak se na njem izmenjuje nekaj vojaškega osebja.

Spodaj v celoti objavljamo seznam recipročnih carin, ki jih bodo ZDA v naslednjih dneh začele zaračunavati posameznim državam.

BONUS VIDEO: Najbolj odmevne izjave iz intervjuja z evropsko komisarko za širitev Marto Kos