Prihodnje leto Boštjančiču na razpolago rekordnih 17 milijard evrov

Novice Forbes Slovenija 26. septembra, 2024 14.34
featured image

Vlada je potrdila predloga proračunov za prihodnji dve leti; v 2025 načrtuje 17,1 milijarde evrov porabe in 2,6-odstotni proračunski primanjkljaj.

26. septembra, 2024 14.34

Vlada je sprejela predlog državnih proračunov za prihodnji dve leti, v ospredju katerih bodo ukrepi za krepitev slovenskega gospodarstva, zdravstva, znanja, inovacij in stanovanjske ter podnebne politike. Predvidena so tudi sredstva za prenovo sistema plač v javnem sektorju, je povedal finančni minister Klemen Boštjančič.

Proračun za leto 2025 je DZ sprejel že novembra lani, danes pa je vlada sprejela predlog njegovih sprememb. Hkrati je sprejela tudi predlog proračuna za leto 2026, predlog zakona o njunem izvrševanju in preostale dokumente, potrebne za nemoteno izvrševanje proračuna. Vse skupaj mora najpozneje do torka poslati v obravnavo in potrditev v DZ.

Za leto 2025 je v državnem proračunu predvidenih 15,2 milijarde evrov prihodkov, kar je 4,6 odstotka več, kot je predvideno zdaj, odhodki pa se zvišujejo za osem odstotkov na 17,1 milijarde evrov. Kot kaže spodnji graf, gre za rekordno porabo.

Proračunski primanjkljaj naj bi znašal 1,9 milijarde evrov oziroma 2,6 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). V letu 2026 naj bi se znižal na 1,2 milijarde evrov, kar pomeni 1,6 odstotka BDP.

V skladu za obnovo 168 milijonov

Poleg ukrepov, ki jih je navedel kot prednostne, je Boštjančič na novinarski konferenci po seji vlade izpostavil še ukrepe za odpravo posledic poplav. Sredstva zanje so zagotovljena v skladu za obnovo Slovenije, trenutno je v njem 168 milijonov evrov. Prav tako bo imela Slovenija v obeh letih na voljo sredstva iz načrta za okrevanje in odpornost, ki pa jih bo treba po njegovih besedah zaslužiti s predhodno izvedenimi reformami.

Za reformo plač v javnem sektorju 1,4 milijarde

Vlada je zagotovila tudi sredstva za prenovo sistema plač v javnem sektorju, ki bo izvedena na podlagi zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju, katerega predlog je prav tako potrdila danes. "Ta zakon predstavlja podlago za največjo prenovo plačnega sistema v javnem sektorju v zadnjih 15 letih," je dejal Boštjančič in dodal, da je skupni učinek celotne plačne reforme ocenjen na 1,4 milijarde evrov. Ta znesek se bo v prihodnjih štirih letih porazdelil na po približno 350 milijonov evrov vsako leto.

Višje neto plače

V predlog zakona o izvrševanju obeh proračunov je vlada med drugim vključila uskladitev olajšav in lestvice za odmero dohodnine za leto 2025 za 5,2 odstotka – ta prinaša višje neto plače –, letni dodatek za upokojence in povprečnino za občine. A višina slednje bo v postopku v DZ še spremenjena, saj dogovor z občinskimi združenji še ni sklenjen.

Boštjančič je poudaril, da Slovenija ohranja eno najvišjih ravni investicij med državami članicami EU. Ta delež se giblje okoli pet odstotkov BDP in kot je dejal, prav te državne investicije v veliki meri poganjajo gospodarstvo.