Pri oživljanju nekdanje predilnice v Tržiču prostor dobili tudi podjetniki

Novice Jan Artiček 15. januarja, 2025 09.44
featured image

Nekdanja tekstilna tovarna v Tržiču, ki obstaja od leta 1885, po letih zamiranja dobiva novo podobo, vključno z novim podjetniškim inkubatorjem.

15. januarja, 2025 09.44

V Tržiču, nekoč znanem po svoji tekstilni in obutveni industriji, nekdanja predilnica z novimi poslovnimi in stanovanjskimi površinami postaja “mesto v malem”, kjer so prostore za razvoj poslovnih idej dobili tudi lokalni podjetniki. Podjetniški inkubator Tržič (PIT) bo skupaj z drugimi inkubatorji, ki se po besedah ministra za kohezijo odpirajo po Sloveniji, pomagal zadržati izobražene mlade v Sloveniji.

Korenine Bombažne predilnice in tkalnice (BPT) v Tržiču segajo v leto 1885, delovala pa je več kot sto let – po letih likvidnostnih težav je vrata dokončno zaprla leta 2004. BPT se je od konca tekstilne dejavnosti preusmerila v proizvodnjo elektrike in štirih malih hidroelektrarn, ki so bile postavljene že v prvih desetletjih 20. stoletja za potrebe nekdanje tovarne.

Projekt podjetniškega inkubatorja, ki se nahaja na slabih 900 kvadratnih metrih obnovljenih prostorov, je stal 1,8 milijona evrov. Od tega je bilo 1,1 milijona nepovratnih sredstev, ki jih je zagotovilo kohezijsko ministrstvo, partnerja v projektu sta še tržiška občina in Regionalna razvojna agencija Gorenjske (BSC). Inkubator obsega pisarne, sejno sobo in delavnice, ki vključujejo tudi 3-D tiskalnike in stroje za obdelavo lesa.

Cena za najem prostorov bo 120 do 390 evrov na mesec. Inkubator cilja na vsaj 10 novih podjetniških zgodb in polno zasedenost prostorov. Za javnost bo organiziran dan odprtih vrat 19. februarja.

Minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek in župan Tržiča Peter Miklič
Minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek in župan Tržiča Peter Miklič sta otvorila podjetniški inkubator na območju nekdanje predilnice (Foto: Egon Parteli/N1)

Zadržati mlade doma

Projekt podjetniškega inkubatorja je prejel sredstva, namenjena obmejnim območjem. Kot je ob odprtju inkubatorja dejal minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek, se zlasti ob mejah z Avstrijo in Italijo dogaja odliv mladih izobraženih v sosednji državi, kjer so plače višje, zato je naloga vlade in države, da tudi z zmanjševanjem stroškov dela za podjetnike poskrbi, da bodo ti mladi prišli nazaj.

Po njegovih besedah je bilo v letih 2023 in 2024 za podjetniške inkubatorje v Sloveniji namenjenih 11 milijonov evrov, v letih 2025 in 2026 pa naj bi jih bilo na voljo še 30 milijonov evrov za predvidoma 12 ali 13 inkubatorjev. Ti bodo stali predvsem na problematičnih obmejnih območjih.

“Prepričan sem, da je tovrstna pomoč pomembna spodbuda lokalnemu gospodarstvu, ki bo prinesla nova delovna mesta in prispevala k razvoju lokalne skupnosti. Posebno se mi to zdi pomembno poudariti na obmejnih območjih, predvsem na meji z Avstrijo in Italijo, kjer imamo vsakodnevni odliv delovne sile. Predvsem mladi iščejo boljše življenje, boljši zaslužek, po tem, ko so se izobrazili doma,” je dejal Jevšek.

Okrogla miza ob odprtju Podjetniškega inkubatorja Tržič
Ob odprtju podjetniškega inkubatorja je potekala okrogla miza z naslovom “Kako mlade privabiti v podjetništvo?” (Foto: Egon Parteli/N1)

Celovita obnova

V zadnjih letih na degradiranem industrijskem območju poteka celovita obnova. Kompleks bo vključeval nastanitveni, kulturni in muzejski del, obrtno-poslovni del in manjše nakupovalno središče, kjer bodo imeli prednost lokalni proizvajalci, je zapisano na spletni strani projekta.

Projekt v sodelovanju z občino vodi podjetje BPT, ki je naslednik nekdanje predilnice in tako lastnik tamkajšnjih hidroelektrarn in nepremičnin. Vodi ga generalna direktorica Sabina Gros, ki je posle prevzela od očeta.

BPT je leta 2023 ustvaril 8,3 milijona evrov prihodkov in vknjižil 4,5 milijona evrov čistega dobička. Prihodki so se v letu povečali za približno štirikratnik, leta 2022 so namreč znašali dobra dva milijona evrov, po podatkih Ajpesa. Prihodki hčerinske družbe, ki se ukvarja s proizvodnjo in prodajo elektrike, se v zadnjih letih gibljejo okrog pol milijona evrov na leto.