Premiki v Mahleju: selitev proizvodnje šele prihodnje leto?

V šempetrski družbi Mahle poteka drugi krog pogajanj med vodstvom družbe on svetom delavcev.
Kot je povedal predsednik konference Sindikata kovinske in elektro industrije (Skei) Slovenije v Mahleju Dejan Sirk, si v svetu delavcev in sindikatu še vedno prizadevajo za zamik selitve proizvodnega programa alternatorjev, hkrati pa tudi za zmanjšanje števila odpuščenih delavcev.
Vodstvo Mahleja je sicer sprva napovedalo, da bo brez službe ostalo 610 zaposlenih, v svetu delavcev pa verjamejo, da mora biti ta številka manjša že zato, ker jih je precej odšlo že samih. Kot smo že pisali februarja, je desetina od števila načrtovanega odpuščanja odšla že sama. Poleg načrtovane selitve vodstvo sicer načrtuje tudi reorganizacijo cele družbe, tako da bi bila po novem vitkejša, piše STA
Svet delavcev je prvi predlog nove sistemizacije zavrnil, a je takoj zatem vodstvu družbe ponudil odprtje drugega kroga pogajanj, s čimer se je to strinjalo. “Ta krog se zdaj zaključuje. Bil je precej bolj intenziven, a hkrati smo uspeli zbližati poglede,” je dejal Sirk. Po njegovih besedah je zdaj ključno to, da dogovorjene stvari formalno zapišejo. Želijo si, da do selitve ne bi prišlo pred letom 2026.
Zamik pri odpuščanju tudi zaradi daljših pogajanj
Kot je za STA še potrdil Sirk, bodo odpuščanja presežnih delavcev skladna z dogovorjenimi spremembami. “Če bo sprejet zamik selitve, bodo tudi odpuščanja sledila zamiku. Zamik selitve pa ne vpliva na vpeljavo vitkejše organizacije, zato se iz tega naslova faze odpuščanja ne bodo zamaknile, čeprav do krajšega zamika prihaja že zaradi daljših pogajanj,” je še dodal.
Podjetje Mahle Electric Drives Slovenija ima sedež v Šempetru pri Gorici, poslovne prostore pa ima še v Ljubljani in Mariboru, Bovcu in Komnu. Družba je bila kot Iskra Avtoelektrika ustanovljena leta 1960 in po podatkih s spletne strani trenutno zaposluje skoraj 2000 ljudi, zaradi česar sodi med največje slovenske izvoznike in zaposlovalce v regiji. V družbi, ki je leta 2014 po prodaji takratne Letrike postala del nemške skupine Mahle, v sodelovanju s svetovnimi industrijskimi proizvajalci razvijajo in proizvajajo mehatronske izdelke.