Predsednica EIB: V Sloveniji vidimo velik potencial za nadaljnje naložbe
"Pripravljeni smo podpreti vlado s finančnimi sredstvi in tudi tehničnim znanjem za izgradnjo 20.000 cenovno dostopnih in neprofitnih stanovanj," je dejala predsednica Evropske investicijske banke Nadia Calvino.
Pri Evropski investicijski banki (EIB) vidijo velik potencial za nadaljnje naložbe v Sloveniji, je po srečanju s finančnim ministrom Klemenom Boštjančičem dejala predsednica banke Nadia Calvino, piše STA.
EIB je največji mednarodni posojilodajalec Sloveniji na ključnih področjih. Sodelovanje z EIB je slovenskim institucijam omogočilo izvedbo projektov, ki jih po ministrovih besedah brez finančnih in strokovnih virov skupine ne bi bilo mogoče izvesti, denimo na področju modernizacije prometne infrastrukture.
V Sloveniji po besedah Calvino vidijo velik potencial za nadaljnje naložbe. “Slovenija ima v obravnavi precejšnje število projektov, ki presegajo prometno in energetsko infrastrukturo ter vključujejo podporo tisočim malim in srednje velikim podjetjem, zagonskim podjetjem in tudi cenovno dostopna stanovanja,” je dejala.
“Pripravljeni smo podpreti vlado s finančnimi sredstvi in tudi tehničnim znanjem za izgradnjo 20.000 cenovno dostopnih in neprofitnih stanovanj, ki jih načrtujejo v prihodnjih letih,” je poudarila.
Direktor republiškega stanovanjskega sklada Črtomir Remec je prav danes na predstavitvi publikacije Živim v lepi in sodobni soseski poudaril, da se mu izgradnja dodatnih 20.000 javnih najemnih stanovanj zdi izvedljiva. Po njegovem lahko ministrstvo za solidarno prihodnost z modro knjigo pripravi nov nacionalni stanovanjski program 2025-2035, ki bo z zagotovljenimi sistemskimi viri financiranja omogočil dodatnih 20.000 javnih najemnih stanovanj. To je možno, če bo letno zagotovljenih 100 milijonov evrov od države, 100 milijonov evrov posojil in 100 milijonov evrov lastne udeležbe. To v desetih letih pomeni tri milijarde evrov, je dejal Remec.
Calvino in Boštjančič sta poudarila pomen osredotočanja na podnebne ukrepe, energetsko neodvisnost, digitalizacijo, regionalni razvoj, razvoj kapitalskih trgov in dostopna stanovanja.