Pravilnik o bojlerjih spremenjen: “Država se ne bo več vtikala v stanovanja”

Novice Andreja Lončar 10. decembra, 2024 12.35 > 10. decembra, 2024 13.01
featured image

Sprememba "neživljenjskega" pravilnika o bojlerjih je od sobote v veljavi, pravi minister za naravne vire in prostor Jože Novak.

10. decembra, 2024 12.35 > 10. decembra, 2024 13.01

Pred tremi tedni je ministrstvo za naravne vire in prostor, ki ga vodi Jože Novak, v javno razpravo posredovalo predlog spremembe pravilnika o učinkoviti rabi energije v stavbah (Pures-3), iz katerega je umaknilo člen, ki je po novem letu predvideval delno prepoved vgradnje bojlerjev z močjo dva kilovata (2000 W ali 2 kW) ali več ter nekaterih drugih generatorjev toplote.

Javna razprava se je končala 26. novembra, v petek pa je bil spremenjeni pravilnik objavljen v uradnem listu. V soboto je stopil v veljavo.

Kot je danes pojasnil minister Novak, je s tem iz pravilnika črtan “zloglasni” 17. člen (in posledično 22. člen). To pomeni, da ni več omejitev glede ponovne vgradnje električnih bojlerjev za pripravo tople sanitarne vode, če električno energijo dobivajo iz javnega električnega omrežja ali drugega neobnovljivega vira energije.

“Država se ne bo več vtikala v stanovanja in bivanje. Skozi prejeta sporočila sem razumel, da smo dovolj ozaveščeni, da bomo sami – seveda glede na svoje zmožnosti – vgrajevali in uporabljali najbolj napredne naprave ter da ni potrebe, da to posebej reguliramo,” je dejal minister.

Manj omejitev glede tehnologije

Spremenil se je tudi 10. člen pravilnika, in sicer tako, da ne bo več omejitev glede ponovne vgradnje električnih bojlerjev v obstoječe stavbe, če gre za vzdrževalna dela. Omejitev medtem še naprej velja za novogradnje in (celovite) rekonstrukcije, je pojasnil Novak, kjer pa so pravilnik ravno tako spremenili.

“Ne predpisujemo več, katere naprave smemo imeti in katerih ne. Razvoj tehnologije je tako hiter, da so danes napredne stvari jutri že lahko zastarele. Zato smo tehnološko nevtralni. Projektanti pa morajo pri načrtovanju novih stavb iskati kombinacijo naprav za izolacijo ter naprav za ogrevanje, pripravo tople sanitarne vode, prezračevanje in drugo, da se približajo ničenergijski stavbi,” je dejal minister. “Menim, da bo na tak način dosežen večji napredek, ne da bi ljudem povzročali stiske ali jih silili v določene rešitve.”

Jože Novak, minister za naravne vire in prostor
Projektantom dajemo prosto pot, kako bodo dosegli cilj ničenergijske stavbe, pravi minister Jože Novak (Foto: Žiga Živulović jr. /Bobo)

Najprej mirili, nato spremenili

Spomnimo, da bi moral pravilnik v veljavo stopiti z novim letom, dva meseca prej pa je medijsko poročanje o prihajajoči spremembi sprožilo veliko jeze med ljudmi.

Na ministrstvu, ki ga vodi Novak, so sprva trdili, da imajo prebivalci alternative. “Za to področje so na razpolago tehnične rešitve, za katere se porabi bistveno manj električne energije in na ta način zagotovi manjše izpuste ogljikovega dioksida (CO2) iz stavbe,” so za Žurnal24.si pred mesecem dni povedali na ministrstvu za naravne vire in prostor, ki je pristojno za pravilnik PURES-3.

V začetku novembra pa je minister napovedal spremembo. Kot je dejal, je treba nacionalne cilje glede rabe energije doseči na bolj življenjski način.

“Na ta način s pravilnikom še vedno sledimo cilju zmanjšanja porabe primarne energije za delovanje stavbe ter spodbujanju rabe energije iz obnovljivih virov, vendar ne s tako neživljenjsko rešitvijo, kot jo predvideva veljavni pravilnik. Spodbujanje trajnostnih rešitev učinkovite rabe energije v stavbah je nujnost, vendar mora biti izvedljiva na način, da bo prehod za ljudi in gospodarstvo razumen ter pravičen,” je v današnji izjavi za javnost zapisal minister.

Na voljo subvencije

Prebivalci imajo, kot je danes še povedal minister, na voljo več spodbud za naložbe v večjo energetsko učinkovitost stavb. Kot je naštel, Eko sklad deli subvencije za menjavo naprave za ogrevanje, za zmanjšanje energetske revščine za socialno šibke, v kratkem pa bodo na voljo tudi subvencije za zamenjavo naprav za pripravo tople sanitarne vode.

Subvencije so sicer v domeni ministrstva za okolje, podnebje in energijo Bojana Kumra.