Po napovedi odpuščanj se v podjetju Mahle nadaljujejo pogajanja

Novice Forbes Slovenija 12. novembra, 2024 13.33
featured image

Predsednik konference Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije (SKEI) podjetja Mahle Dejan Sirk je povedal, da skušajo predstavniki zaposlenih vplivati na reorganizacijo ukrepov, ki imata za posledico odpuščanje večjega števila zaposlenih.

12. novembra, 2024 13.33

Potem ko so v šempetrski družbi Mahle napovedali ukinitev več kot 600 delovnih mest in prehod na 36-urni tedenski delovnik, ki velja z novembrom, so predstavniki sindikata upravi poslali nekaj vsebinskih predlogov, čakajo pa tudi dodatno gradivo. Kot sta obe strani potrdili, so pogajanja v teku, piše STA.

Kot smo že pisali, Mahle prihodnje leto v Šempetru pri Gorici namerava odpustiti 610 zaposlenih, kar pomeni skoraj tretjino delavcev. 

Čakajo na dokumentacijo

Predsednik konference Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije (SKEI) podjetja Mahle Dejan Sirk je povedal, da skušajo predstavniki zaposlenih vplivati na reorganizacijo ukrepov, ki imata za posledico odpuščanje večjega števila zaposlenih. Ob tem čakajo na dokumentacijo, ki narekuje, kako bosta nova ukrepa delovala na tehnični ravni.

Ko bodo obljubljeno gradivo dobili, ga bodo preučili in ponudili možnosti za reorganizacijo, ki bi manj negativno vplivala na podjetje in zaposlene. Do tedaj predstavniki zaposlenih podajajo nevarnosti ukrepov in analizirajo nevarnosti posledice ukrepov. Komunikacija sicer poteka tako z lokalnim kot višjim vodstvom, še piše STA.

Mahle, obisk delegadije MGTŠ, Matjaž Han
Ob napovedi odpuščanj je sedež podjetja Mahle obiskala tudi delegacija gospodarskega ministrstva z ministrom Matjažem Hanom na čelu (Foto: Borut Živulović/BOBO)

Pogajanja v teku

Kot je opomnil Sirk, je poslovodstvo ob uvedbi novih ukrepov zanemarilo intelekt delavcev. “Na način, ki so ga ubrali, so zaposleni nestimulirani, strah jih je prihodnosti, saj ne vedo, kaj pričakovati. Res je, da smo v podjetju pričakovali, da se bo to prestrukturiralo, a smo menili, da bo prehod potekal na bolj mehek in daljši način, ne pa v roku enega leta,” je še pojasnil.

V upravi so potrdili, da so pogajanja v teku, komunikacijo pa ocenjujejo kot dobro. Kot so poudarili, je interes obeh strani enak, saj želijo poskrbeti za odvečne delavce, situacijo, v kateri se je podjetje znašlo, pa rešiti v čim krajšem možnem času.

Na vprašanje, kdaj lahko predstavniki sindikata pričakujejo omenjeno gradivo, niso odgovorili, so pa zatrdili, da se bodo pogajanja nadaljevala. Ko bodo dosegli zadovoljiv konsenz, bosta obe strani podpisali aneks, podjetje pa bo šlo v program presežnih delavcev, še piše STA.