OECD z najbolj črnogledo napovedjo slovenske gospodarske rasti

Rast slovenskega gospodarstva naj bi po oceni OECD letos dosegla 1,1 odstotka, kar je manj od napovedi drugih institucij.
Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) v zadnjem objavljenem poročilu svetovnemu gospodarstvu letos napoveduje 3,2-odstotno rast, v prihodnjih dveh letih pa naj bi se ta nekoliko okrepila na 3,3 odstotka. K rasti svetovnega BDP največ prispevajo azijske države, tako pa bo tudi v prihodnjih letih, navaja organizacija.
V večini držav se je letos inflacija umirila, kar se bo po pričakovanjih organizacije nadaljevalo tudi v prihodnjem letu. Medtem je pomanjkanje delovne sile na svetovni ravni veliko, v zadnjem desetletju se je število prostih delovnih mest podvojilo, predvsem v sektorjih zdravstva in informacijskih tehnologij. Pomanjkanje povečuje tudi staranje prebivalstva.
Svetovno gospodarstvo sicer označuje za odporno, vendar opozarja na precejšnja tveganja. “Povečane geopolitične napetosti lahko povzročijo motnje na energetskih trgih in dobavnih verigah, kar lahko povzroči višjo inflacijo in zavira gospodarsko aktivnost,” je zapisala v poročilu.
Povečano negotovost OECD zaznava tudi v svetovni trgovini. “Bolj razdrobljeno, protekcionistično trgovinsko okolje in vase usmerjene politike bi negativno vplivali na konkurenco, zvišali cene ter ovirali produktivnost in rast, obenem pa bi obremenjevale potencial nastajajočih tržnih gospodarstev, da nadoknadijo zaostanek,” opozarja.
OECD: Rast slovenskega BDP bo letos 1,1-odstotna
Rast slovenskega bruto domačega proizvoda (BDP) bo po napovedih organizacije letos 1,1-odstotna, v letih 2025 in 2026 pa 2,6-odstotna. Rast se bo v prihodnjih dveh letih okrepila predvsem na račun okrevanja domačega in zunanjega povpraševanja.
Napovedi OECD za slovensko gospodarstvo za letos so tako še nižje od napovedi Evropske komisije, ki mu je sredi novembra napovedala 1,4-odstotno rast ter napovedi Mednarodnega sklada, Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD) ter Umarja, ki so letošnjo rast ocenili na 1,5 odstotka. Banka Slovenije, ki je zadnjo oceno letošnje rasti slovenskega BDP objavila junija, je napovedala 2,5-odstotno rast. Za prihodnje leto se napovedi institucij glede rasti slovenskega gospodarstva gibljejo med 2,4 in 2,6 odstotka.
Glede fiskalne politike organizacija pričakuje, da bo prihodnje leto nevtralna, kar bo posledica nadaljnje porabe za obnovo po poplavah in povečanja plač v javnem sektorju. Leta 2026 napoveduje njeno zaostrovanje. Med reformami, ki so v Sloveniji najbolj potrebne, je OECD posebej izpostavila pokojninsko.
Nemčiji napovedala stagnacijo
Precej bolj skladne so tudi napovedi za evrsko območje. OECD je tako kot Evropska komisija gospodarstvu evrskega območja za letos napovedala skromno 0,8-odstotno rast. V letu 2025 naj bi ta pospešila na 1,3 odstotka, leta 2026 pa naj bi znašala 1,5 odstotka.
Nemčiji, največjo slovensko trgovinsko partnerko, je OECD napovedala stagnacijo. To je nekoliko boljša napoved, kot jo je objavila Evropska komisija, ki je nemškemu gospodarstvu za letos napovedala 0,1-odstotno krčenje. Rast nemškega BDP naj se prihodnje leto okrepila na 0,7 odstotka, v letu 2026 pa pospešila še na 1,2 odstotka.
Upočasnjevanje rasti v največjih svetovnih gospodarstvih
Med največjimi svetovnimi gospodarstvi organizacija Združenim državam Amerike za letos napoveduje 2,8-odstotno rast BDP, kar je 0,2-odstotno izboljšanje v primerjavi s preteklimi napovedmi, a se bo v prihodnjih dveh letih upočasnila. Za leto 2025 ameriškemu gospodarstvu napoveduje 2,4-odstotno rast, v letu 2026 pa naj bi ta znašala 2,1 odstotka.
Podobno tudi na Kitajskem, kjer najnovejša napoved OECD glede gospodarske rasti ostaja skladna s preteklimi in za letos znaša 4,9 odstotka. Prihodnje leto se bo ta zmanjšala na 4,7 odstotka, v letu 2026 pa naj bi bila 4,4-odstotna.
Ruskemu gospodarstvu je organizacija letos napovedala 3,9-odstotno rast, ki naj bi se prihodnje leto močno upočasnila na 1,1 odstotka. V letu 2026 naj bi bila 0,9-odstotna, še navaja OECD.