Odkrili nahajališče litija, ki zadošča devetkratnemu svetovnemu povpraševanju

Novice Forbes Slovenija 9. novembra, 2024 19.22
featured image

Nahajališče, ki so ga odkrili v ZDA, po ocenah ameriškega geološkega inštituta vsebuje dovolj litija, da bi zadovoljili devetkratno svetovno povpraševanje po baterijah.

9. novembra, 2024 19.22

V Združenih državah Amerike so na območju, znanem kot Smackover Formation, jugozahodno od Arkansasa s pomočjo umetne inteligence odkrili veliko nahajališče litija. Najskromnejše ocene kažejo, da vsebuje dovoljšnje količine litija, da bi z njimi lahko zadostili devetkratnemu pričakovanemu svetovnemu povpraševanju po baterijah za električna vozila do leta 2030, poroča hrvaški Poslovni dnevnik.

Preliminarna študija, ki jo je izvedel Geološki inštitut Združenih držav (USGS), ugotavlja, da območje vsebuje med pet in 19 milijonov ton litija. Gre za teoretično oceno količine litija v slanici, ki bi ga pridobivali kot stranski produkt med črpanjem nafte in plina.

Do rezultata so prišli s pomočjo umetne inteligence, ki je analizo vzorcev z območja primerjala z bazami podatkov USGS o drugih vzorcih slanice in vode iz naftnih in plinskih vrtin. Model strojnega učenja je nato te podatke uporabil za napovedovanje koncentracij litija v regiji, pri tem pa s pomočjo geoloških podatkov izrisal zemljevid tudi za območja, iz katerih vzorci niso bili vzeti.

Ameriške težnje po samooskrbi s to surovino

Več podjetij, med njimi Exxon Mobil, v Arkansasu razvija projekte za pridobivanje litija, ki je raztopljen v podzemni slanici, poroča New York Times (NYT). Ali se bo pridobivanje litija v regiji uveljavilo, bo odvisno od sposobnosti teh podjetij, da razvijejo nove metode pridobivanja dragocene sestavine baterij iz slanice.

Svetovno povpraševanje po litiju se je v zadnjih letih močno povečalo, saj gre za ključno surovino pri proizvodnji baterij za električna vozila. Litij zato postaja vse bolj pomembno ekonomsko in geopolitično blago. Energetska industrija si ob podpori Bidnove administracije vse bolj prizadeva, da bi surovine, potrebne za litij-ionske baterije, proizvajala v ZDA. Nekaj projektov se je začelo izvajati pred kratkim, še več pa jih je v različnih fazah študija in razvoja po vsej državi, navaja NYT.

V iskanju novih virov litija

Zvezni raziskovalci so odkrili tudi druge potencialne vire, iz katerih bi lahko pridobivali velike količine litija, med drugim v morju Salton v južni Kaliforniji, kjer si družba Berkshire Hathaway Energy in druga podjetja prizadevajo za pridobivanje litija iz vroče tekočine, ki jo geotermalne elektrarne črpajo iz vodonosnika več kot 4.000 metrov pod zemljo.

Družba Exxon Mobil je pred kratkim izvrtala raziskovalne vrtine v Arkansasu in ocenjuje, ali lahko pridobiva litij na stroškovno konkurenčen način, je prejšnji mesec v intervjuju povedal Dan Ammann, predsednik podjetja za nizkoogljične rešitve.

Večino litija na svetu sicer proizvedejo v Avstraliji in Južni Ameriki. Veliko večino ga nato predelajo na Kitajskem, ki prevladuje tudi na področju proizvodnje baterij za električna vozila. „Možnost povečanja proizvodnje v ZDA, ki bi nadomestila uvoz, ima posledice za zaposlovanje, proizvodnjo in odpornost dobavne verige,“ je v izjavi ob objavi študije dejal David Applegate, direktor Geološkega inštituta Združenih držav Amerike. “Ta študija ponazarja vrednost znanosti pri reševanju gospodarsko pomembnih vprašanj,” je še poročal NYT.