Nove ameriške carine narekovale klavrn začetek na evropskih borzah

Delnice nemških avtomobilskih proizvajalcev so ob začetku trgovanja izgubile več kot štiri odstotke, delnice Stellantisa pa več kot šest odstotkov.
Indeksi na evropskih borzah se na začetku današnjega trgovanja gibljejo v rdečem. K temu je prispeval predvsem padec delnic proizvajalcev avtomobilov in avtomobilskih delov, potem ko so v ZDA v sredo napovedali 25-odstotne carine na uvoz vseh vozil in na dele zanje, poroča STA.
Indeks najpomembnejših podjetij v območju z evrom Eurostoxx 50 je bil malo pred 10. uro na 0,93 odstotka nižji ravni kot ob koncu trgovanja v četrtek.
Londonski indeks FTSE 100 se je znižal za 0,62 odstotka, pariški CAC 40 za 0,79 odstotka, frankfurtski DAX pa je bil 1,22 odstotka v rdečem.
Vrednost evra je stabilna. Na borzi v Frankfurtu je bilo treba okoli 9.40 za en evro odšteti 1,0767 dolarja, kar je 0,12 odstotka več kot ob koncu sredinega trgovanja. ECB je v sredo določila referenčni tečaj pri 1,0788 dolarja, navaja STA.
Azijske borze neenotno
Azijske borze so današnje trgovanje končale neenotno. Na tokijski borzi je osrednji indeks Nikkei 225 izgubil 0,60 odstotka, seulski Kospi pa se je znižal za 1,39 odstotka. Na drugi strani se je hongkonški Hang Seng zvišal za 0,41 odstotka, šanghajski SSE Composite za 0,15 odstotka, singapurski STI pa za 0,37 odstotka.
Padec večine indeksov je povzročila pocenitev vrednostnih papirjev proizvajalcev avtomobilov in delov zanje. Do te je prišlo, potem ko je ameriški predsednik Donald Trump sinoči napovedal, da bodo ZDA 2. aprila uvedle 25-odstotne carine na uvoz vseh vozil, ki niso proizvedena v ZDA, in na dele zanje.
Nemški avtomobilisti izgubili več kot štiri odstotke
Delnice nemških avtomobilskih proizvajalcev Porsche, Mercedes in BMW so v jutranjem trgovanju na borzi v Frankfurtu nazadovale za več kot štiri odstotke, medtem ko so na borzi v Parizu delnice evropskega avtomobilskega velikana Stellantis, pod okrilje katerega med drugim spadajo znamke Jeep, Peugeot in Fiat, padle za več kot šest odstotkov.
Delnice nemškega dobavitelja avtomobilskih delov Continental so se znižale za 2,7 odstotka, medtem ko so se delnice francoskih dobaviteljev avtomobilskih delov Valeo in Forvia pocenile za več kot pet odstotkov, še piše STA.