Nova trgovinska grožnja: ZDA začele preiskavo uvoza kritičnih mineralov

ZDA so pri predelavi kritičnih mineralov močno odvisne od drugih držav, predvsem Kitajske. Z uvedbo preiskave njihovega uvoza Donald Trump nadaljuje prizadevanja za zagon domače proizvodnje.
Ameriški predsednik Donald Trump je v torek odredil preiskavo za uvedbo morebitnih novih carin na ves uvoz kritičnih mineralov iz ZDA, poroča Reuters. Odvisnost ZDA od uvoza mineralov “povečuje možnost tveganja za nacionalno varnost, obrambno pripravljenost, stabilnost cen ter gospodarsko blaginjo in odpornost”, je v odredbi zapisal Trump.
Pregled bo ocenil ranljivosti ZDA pri predelavi vseh kritičnih mineralov – vključno s kobaltom, nikljem in 17 redkimi zemljami ter uranom -, kako bi lahko tuji akterji izkrivljali trge in katere ukrepe bi lahko sprejeli za povečanje domače ponudbe in recikliranja, navaja odredba.
Gre za veliko zaostritev spora s svetovnimi trgovinskimi partnerji in poskus, da bi pritisnil na Kitajsko, glavno svetovno proizvajalko 30 od 50 mineralov. Peking je v začetku tega meseca v odgovor na Trumpove carine uvedel izvozne omejitve za nekatere redke zemlje, kar je med Trumpovimi uradniki še povečalo zaskrbljenost glede oskrbe.
ZDA močno odvisne od Kitajske
Proizvajalci, industrijski svetovalci, akademiki in drugi že dolgo opozarjajo Washington, da so ZDA pretirano odvisne od Pekinga in drugih držav glede predelanih različic mineralov, ki poganjajo celotno ameriško gospodarstvo, piše Reuters.
ZDA trenutno pridobivajo in predelujejo le malo litija. Imajo le en rudnik niklja, vendar nimajo talilnice zanj. Prav tako nimajo rudnika ali rafinerije kobalta. Imajo pa ZDA več rudnikov bakra, a le dve talilnici bakra, tako da so pri predelavi te kovine odvisne od drugih držav.
“Na koncu ZDA določene minerale dobijo od Kitajske, ker ni druge alternativne oskrbe,” je za Reuters povedala Gracelin Baskaran, direktorica programa za varnost kritičnih mineralov pri ameriškem Centru za strateške in mednarodne študije (CSIS).
Razcvet domače proizvodnje še oddaljen
Trump s to potezo nadaljuje prizadevanja za zagon ameriške proizvodnje in predelave mineralov. Prejšnji mesec je podpisal ukaz, s katerim je zveznim agencijam naročil, naj pripravijo seznam ameriških rudnikov, ki bi jih lahko hitro zagnali, in zveznih zemljišč, ki bi jih lahko uporabili za predelavo mineralov.
Kljub temu je za izgradnjo novega rudnika in predelovalnega obrata potrebnih več let, kar je sprožilo zaskrbljenost glede tega, kje bi lahko ZDA pridobivale minerale, če bi bile carine uvedene v širšem obsegu, navaja Reuters.
Preiskava uvoza kritičnih mineralov je bila odrejena na podlagi 232. člena zakona o širitvi trgovine, ki predsedniku daje pooblastila, da prilagodi uvoz blaga ali materialov iz drugih držav, če se smatra, da količina ali okoliščine v zvezi s tem uvozom ogrožajo nacionalno varnost. Gre za isti zakon, kot ga je Trump februarja že uporabil za začetek preiskave morebitnih carin na baker.
Minerali so bili skupaj s plemenitimi kovinami izvzeti iz obsežnih recipročnih carin, ki so jih ZDA uvedle v začetku tega meseca.