Nova direktiva NIS2 povečuje odgovornost vodstva pri zagotavljanju kibernetske varnosti: Telemach ponuja rešitev

Novice PROMOCIJSKO SPOROČILO 25. novembra, 2024 16.08
featured image

V današnjem svetu postajajo kibernetske grožnje vse pogostejše in bolj sofisticirane. Kot odgovor nanje je Evropska unija uvedla direktivo NIS2 (Direktiva o varnosti omrežij in informacijskih sistemov). Njen glavni cilj je okrepiti kibernetsko varnost organizacij, ki delujejo v ključnih sektorjih, in s tem zaščititi kritično infrastrukturo. NIS2 razširja obseg reguliranih organizacij in uvaja strožje zahteve za varnost, poročanje o incidentih in nadzor nad kibernetskimi tveganji.

25. novembra, 2024 16.08

Direktiva NIS2 postavlja jasne zahteve, kot so na primer:

1. uvedba ustrezne varnostne politike,
2. uvedba sistema za odkrivanje incidentov,
3. spremljanje in odzivanje na kibernetske grožnje,
4. poročanje o incidentih v 24–72 urah po odkritju,
5. redno ocenjevanje tveganj.

Podjetja se pri izpolnjevanju zahtev soočajo z več izzivi:

1. Pomanjkanje strokovnega znanja: organizacije nimajo dovolj strokovnih kadrov za učinkovito izvajanje kibernetske varnosti.
2. Kompleksnost predpisov: izvajanje naprednih varnostnih ukrepov in stalno poročanje predstavlja velik izziv za notranje IT-ekipe.
3. Nadzor nad dobavitelji: zahteva po varnosti v celotni dobavni verigi prinaša dodatno obremenitev za organizacije.
4. Pomanjkanje naprednih orodij: implementacija sistemov za spremljanje in analiziranje groženj je za marsikatero podjetje tehnično in finančno zahtevna.

Vloga vodstva pri skladnosti z NIS2

Ena od pomembnih novosti, ki jih prinaša NIS2, je povečana odgovornost vodstva za kibernetsko varnost.

Poleg visokih kazni za podjetja uvaja NIS2 tudi osebno in kazensko odgovornost za vodstvo podjetja, ki mora zagotoviti, da so implementirani ustrezni varnostni ukrepi, ter biti neposredno vključeno v strategije za obvladovanje tveganj. Vodstveni kader je odgovoren za sprejemanje odločitev za zagotavljanje zaščite pred kibernetskimi grožnjami, poročanje o incidentih in redno ocenjevanje tveganj. Posledično je nujno, da ima vodstvo jasen pregled nad kibernetskimi tveganji in da zagotovi, da so sprejeti ukrepi usklajeni z zahtevami NIS2.

Foto: Shutterstock

Kako storitve MDR pomagajo pri skladnosti

Storitve MDR (Managed Detection and Response) predstavljajo ključno rešitev za podjetja, ki želijo zagotoviti skladnost z NIS2. Storitve MDR omogočajo celovit pristop k spremljanju, zaznavanju in odzivanju na varnostne incidente, hkrati pa učinkovito pomagajo organizacijam izpolniti zahteve direktive NIS2:

1. Spremljanje in odzivanje na grožnje: neprekinjeno spremljanje omrežij in informacijskih sistemov ter hitro zaznavanje in obvladovanje kibernetskih groženj.
2. Poročanje o incidentih: hitro in natančno poročanje o kibernetskih incidentih v skladu z zahtevami NIS2.
3. Obvladovanje tveganj: redno preverjanje varnostnih sistemov, identificiranje ranljivosti in uvajanje izboljšav.
4. Razbremenitev notranjih ekip: skrb za kibernetsko varnost prevzame zunanja ekipa MDR.
5. Podpora pri odločanju na najvišji ravni: lažje spremljanje varnostnih tveganj in ukrepov, pregled nad varnostnimi incidenti itd.

Telemach Slovenija nudi napredne rešitve MDR

V podjetju Telemach Slovenija se zavedajo izzivov, povezanih z zagotavljanjem skladnosti z NIS2, zato podjetjem nudijo napredne rešitve MDR svetovno priznanega proizvajalca Sophos. Te so pomemben del zagotavljanja proaktivne zaščite pred grožnjami ter odgovornega in učinkovitega obvladovanja varnostnih tveganj. Z njihovo pomočjo podjetja lažje zagotovijo skladnost z NIS2, izboljšajo kibernetsko varnost in se izognejo potencialno visokim denarnim kaznim.