Nemške tovarne po avgustovskem padcu septembra spet z rastjo naročil
Potem ko so naročila v nemških tovarnah avgusta v primerjavi z mesecem prej upadla za 5,4 odstotka, so septembra na mesečni ravni zrasla za 4,2 odstotka.
Naročila v nemškem proizvodnem sektorju so septembra v primerjavi z avgustom zrasla za 4,2 odstotka, v medletni primerjavi pa za odstotek, je v danes objavljenem poročilu zapisal nemški statistični urad Destatis. Brez upoštevanja večjih naročil je bilo naročil za 2,2 odstotka več kot prejšnji mesec.
Avgusta so naročila v nemških tovarnah v primerjavi z julijem upadla za 5,4 odstotka, na letni ravni pa za 3,4 odstotka.
V letošnjem tretjem četrtletju so bila prejeta naročila skupno višja za 4,2 odstotka, brez večjih naročil pa za 0,6 odstotka nižja kot v prejšnjem četrtletju.
Porast naročil v avtomobilski industriji in proizvodnji drugih vozil
Septembrski porast novih naročil v proizvodnem sektorju v Nemčiji je predvsem posledica povečanja proizvodnje drugih vozil (letala, ladje, vlaki, vojaška vozila). Tu je bilo število novih naročil za več kot enkrat višje, in sicer za 117,1 odstotka, kot mesec prej.
Pozitivno je vplivala tudi rast prejetih naročil v avtomobilski industriji, ki so zrastla za 2,9 odstotka. Negativno pa je na skupni rezultat vplivalo zmanjšanje naročil v sektorju proizvodnje in predelave kovin, kjer so se znižala za 10 odstotkov, ter v strojništvu, kjer jih je bilo za 3,6 odstotka manj.
Na področju vmesnega blaga so se prejeta naročila zmanjšala za 2,4 odstotka. Naročila investicijskega blaga so se povečala za 8,3 odstotka, naročila potrošniškega blaga pa za 3,8 odstotka.
Več domačih naročil in naročil iz tujine
Domača naročila so se povečala za 3,6 odstotka, naročila iz tujine pa skupno za 4,4 odstotka. Prejeta naročila od držav v območju evra so se povečala za 14,6 odstotka, medtem ko so naročila izven območja evra padla za 1,6 odstotka.
Po prvih podatkih Destatisa je bil čisti prihodek od prodaje v predelovalnih dejavnostih v Nemčiji septembra za 1,4 odstotka nižja kot prejšnji mesec, v medletni primerjavi pa za 4,4 odstotka manjša. Po reviziji predhodnih rezultatov se je avgusta v primerjavi z julijem čisti prihodek od prodaje v predelovalnih dejavnostih povečal za 3 odstotke, še beleži nemški statistični urad.