Nemška centralna banka: Morda se nam obeta recesija

Gospodarska aktivnost v evrskem območju aprila stagnira. V Nemčiji se je indeks nabavnih menedžerjev nepričakovano skrčil, k čemur prispeva tudi dogajanje, vezano na ameriške carine.
Nemčiji letos na račun ameriških carin preti recesija, ocenjuje predsednik nemške centralne banke Bundesbank Joachim Nagel. Za televizijo Bloomberg je povedal, da Evropa trenutno “stagnira” in dodal: “Nemčiji morda grozi recesija.” Mednarodni denarni sklad (IMF) je sicer Nemčiji v torek za letos napovedal stagnacijo.
V sredo objavljeni podatki so pokazali, da je rast gospodarske aktivnosti v evrskem območju ta mesec skoraj zastala. Sestavljeni indeks nabavnih menedžerjev (Composite PMI), ki združuje tako storitve kot predelovalne dejavnosti, se je v evrskem območju znižal z marčevskih 50,9 točke na 50,1 točke (vrednost PMI nad 50 točk označuje rast dejavnosti, pod 50 pa krčenje).
V Nemčiji se je gospodarska aktivnost nepričakovano upočasnila, PMI se je zmanjšal z 51,3 točke na 49,7 točke, k čemur je pripomogla negotovost, povezana z uvajanjem ameriških carin. Upadu so botrovale predvsem storitvene panoge.
“Lahko bi rekli, da se nemški model gospodarske rasti, ki temelji na izvozu, sooča z resnimi izzivi, vendar ameriška carinska politika še ni povzročila večjega upada proizvodnje,” je ob objavi podatkov dejal Cyrus de la Rubia, glavni ekonomist pri Hamburg Commercial Bank.
V Franciji, drugem največjem evropskem gospodarstvu, se je krčenje še pospešilo, saj je vrednost sestavljenega indeksa PMI upadla z 48 na 47,3 točke.
“V prihodnjih letih nam bo šlo bolje”
Nagel in njegovi kolegi v Evropski centralni banki medtem že znižujejo obrestne mere, da bi pomagali preprečiti obremenitev gospodarstva evrskega območja zaradi trgovinske politike predsednika Donalda Trumpa. Predsednik Bundesbank je za Bloomberg dejal, da je treba pri carinah najti nekakšen kompromis.
Ob tem ostaja optimističen glede prihodnjih let, saj da bo povečana javna poraba prihajajoče nemške vlade pomagala oživiti največje evropsko gospodarstvo. Izpostavil je “nujno” povečanje obrambnih izdatkov. “Sčasoma nam bo šlo bolje. Gospodarstvu bo v prihodnjih letih šlo bolje. Zame kot centralnega bankirja je to dobra novica,” je povedal.
V intervjuju za televizijo Bloomberg je Nagel še zavrnil očitke, da bi povečana poraba zvišala cene za potrošnike, in povedal, da to po njegovem mnenju v naslednjih letih ne bo vplivalo na inflacijo. “To je koristno za gospodarstvo in za gospodarsko rast,” je navedel.