Najmanj koliko regresa boste prejeli letos

Novice Andreja Lončar 12. aprila, 2025 09.29
featured image

Prihaja čas izplačil regresa, ki praviloma znaša med minimalno in povprečno bruto plačo.

12. aprila, 2025 09.29

Vsakdo, ki je v Sloveniji v rednem delovnem razmerju, ima pravico do regresa.

Pogledali smo, kaj o tej pravici pravi delovnopravna zakonodaja.

Do kdaj ga moram dobiti?

Zakon pravi, da mora biti regres izplačan do 1. julija. V javnem sektorju pa mora biti, kot so nam pojasnili na ministrstvu za javno upravo, izplačan najpozneje maja (ob izplačilu plače za april).

Če je delodajalec v nelikvidnosti, lahko kolektivna pogodba določi poznejši rok, vendar najkasneje do 1. novembra. To možnost so, spomnimo, lani izkoristili v mariborski livarni MLM; rok so premaknili na 1. november, a je podjetje konec avgusta pristalo v stečaju.

Minimalni regres letos dobrih 1270 evrov

V javnem sektorju je po novem regres enak minimalni bruto plači za tekoče leto, povečani za pet odstotkov. Letos tako zaposleni dobijo 1.341,61 evra.

Sicer pa zakon o delovnih razmerjih določa, da mora biti regres visok najmanj toliko, kot je minimalna plača za tekoče leto, kar za letos znaša 1.277,72 evra.

Je regres obdavčen?

Regres ni obdavčen do višine povprečne plače v državi. Zato se podjetja pogosto omejijo na ta znesek. Goodyear je recimo ta teden sporočil, da bodo zaposleni aprila prejeli regres za letni dopust v višini 2.464,35 evrov, kar – kot so pojasnili – sovpada z zneskom zadnje uradno objavljene povprečne bruto plače v Sloveniji.

Če je regres višji od tega zneska, se od presežka obračunajo prispevki in dohodnina.

Je mogoče, da regresa ne dobim v denarju?

Je, če to omogoča kolektivna pogodba. Tak primer je kolektivna pogodba za trgovinsko dejavnost, ki določa, da morajo delodajalci regres do višine minimalne plače izplačati v denarni obliki, nad tem zneskom pa lahko delodajalec izplača regres v nedenarni obliki. Pri tem pa mora biti “delavcu omogočen nakup širokega nabora izdelkov, ki jih potrebuje za zadovoljevanje vsakodnevnih življenjskih potreb”, vrednost bonov pa mora biti enakovredna denarni.

Kaj pa, če ne delam celo leto, skrajšan delovnik …?

Zaposleni, ki delajo s krajšim delovnim časom, imajo pravico do sorazmernega dela regresa, razen, če je krajši delovnik na podlagi starševskega dopusta, invalidnosti ali zdravstvenih razlogov. V tem primeri delavcu pripada celoten regres.

Če se delavec zaposli med koledarskim letom, ni upravičen do celotnega zneska, ampak do sorazmernega dela glede na število mesecev, ko je bil zaposlen, prav tako če iz podjetja odide pred koncem koledarskega leta ali če je zaposlen prek pogodbe za določen čas in le za del leta. Za vsak mesec zaposlitve delavcu pripada ena dvanajstina celotnega zneska.

Če je delavec prejel regres, kasneje pa menjal službo, mora staremu delodajalcu povrniti sorazmerni delež za mesece do konca leta. To pa ne velja v primeru, ko gre delavec na bolniško ali porodniško oziroma starševski dopust.